Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2009 р. справа № 2а-36698/08/0570
час прийняття постанови: 09.50 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Асмановій Е.Е.
за участю:
представника позивача Чебаненка Є.О.
відповідача не з’явився
третьої особи не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «БАТ ЛТД», третя особа – Донецький міський центр зайнятості, про стягнення на користь державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 4565,39 грн. та пені у сумі 433,71 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, товариства з обмеженою відповідальністю «БАТ ЛТД», третя особа – Донецький міський центр зайнятості, про стягнення на користь державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 4565,39 грн. та пені у сумі 433,71 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", і самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно ст. 20 Закону.
Відповідно до ст. 20 Закону та Постанови передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.
На підставі ст.20 Закону до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 13 осіб. Таким чином, згідно зі ст. 19 Закону на ТОВ «БАТ ЛТД» у 2007 році повинно бути працевлаштовано 1 інвалід. Фактично ж, згідно даних перевірки підприємства, інвалід не працевлаштований.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, що наданий до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача склала 12 осіб. Таким чином, згідно ст. 19 Закону на підприємстві в 2007 році повинно бути працевлаштовано 1 інваліда. Фактично ж, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, на підприємстві не працювало жодного інваліда.
Отже, відповідачем не виконано нормативу по створенню 1 робочого місця для інвалідів.
Згідно з розрахунком, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, становить 4565,39 грн.
Відповідачем адміністративно-господарські санкції станом на 08 грудня 2008 року не сплачені, тому на підставі ч. 2 ст. 20 Закону та п. 4 Постанови, порушення термінів сплати, тягне за собою нарахування пені, яка станом на 08.12.2008 складає 433,71 грн.
Загальна сума позову з врахуванням пені становить 4565,39 грн.
Пунктом 3 статті 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" встановлено, що надходження до Фонду соціального захисту інвалідів належать до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України на 2008 рік
Таким чином, несплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, та ненадходження цих коштів до Державного бюджету України перешкоджає державі у створенні економічних, соціально-побутових, соціально - психологічних умов для задоволення потреб інвалідів, чим порушуються інтереси держави та соціальні гарантії прав інвалідів.
Тому позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Викладені у судовому засіданні під час надання пояснень обґрунтування адміністративного позову представником позивача відповідають позиції, яку обрав позивач в позовній заяві до ТОВ «БАТ ЛТД».
Відповідач у судове засідання не з’явився, заперечення на позовну заяву не надав, про причину неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Третя особа у судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи у відсутність представника.
Розгляд справи здійснювався із фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Статтею 19 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено для підприємств, установ і організацій нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Частиною першою статті 18 названого Закону передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів.
Робоче місце інваліда, згідно з п. 1 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 №314, яке діяло протягом 2006 року (втратило чинність на підставі Постанови КМУ №70 від 31.01.2007) - це окреме робоче місце, або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації, незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда.
Робоче місце інваліда у відповідності з п.3 Положення вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. На підставі п.5 Положення підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів і включають їх до колективного договору.
Відповідно до пункту 10 Положення працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров`я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Таким чином, створеним робочим місцем є те, яке введено в дію шляхом працевлаштування інваліда. Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" зобов'язує відповідача відповідно до 4-відсоткового нормативу створити робочі місця для праці інвалідів і інформувати центри зайнятості про вільні робочі місця для інвалідів, звітувати перед відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів про їх працевлаштування, а органи працевлаштування - підібрати робоче місце і працевлаштувати інваліда.
Тобто, на підприємство хоча і не покладається обов’язок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обов’язок створювати та належним чином атестувати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
Отже, нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні конкретно визначений порядок працевлаштування інвалідів.
Наказом Державного комітету статистики № 244 від 06.07.1998 затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)”, яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.
Як вбачається з матеріалів справи товариство з обмеженою відповідальністю «БАТ ЛТД» є юридичною особою, якій присвоєний код ЄДРПОУ 24812854.
Відповідно до середньооблікової чисельності штатних працівників у 13 осіб відповідач у 2007 році повинен був створити 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, але у звітному періоді жоден інвалід не працював на підприємстві, що підтверджується актом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів проведення перевірки виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій за 2007 рік, №303 від 26.11.2008 (а.с. 4-5). Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві у 2007 році складала 9130,77 грн. Сума штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів повинна складати 4565,39 грн. Станом на 08.12.2008 пеня за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій з урахування облікової ставки НБУ, що діяла на той момент, складає 433,71 грн. Позивачем надано копії розрахунків штрафних санкцій та пені за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій. (а.с. 6, 7).
Протягом 2007 року відповідач не повідомляв органи працевлаштування про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів.
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства (об’єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менше, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. 1 статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві ( в об’єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
За ст. 19 Закону керівники підприємств (об'єднань), установ і організацій, незалежно від форми власності і господарювання у разі незабезпечення зазначених нормативів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Частиною 6 статті 20 вищевказаного Закону передбачено, що порядок і терміни сплати підприємствами (об’єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності з п. 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженому Постановою КМ України від 2001.12.28 за №1767, який діяв протягом 2004-2005 року (втратив чинність згідно Постанови КМУ №70 від 31.01.2007, якою затверджено Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів) роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Як встановлено судом під час розгляду справи, відповідачем не виконано покладений на нього чинним законодавством обов’язок по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування щомісяця відповідних органів, які займаються працевлаштуванням інвалідів, про створення таких робочих місць.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «БАТ ЛТД», третя особа – Донецький міський центр зайнятості, про стягнення на користь державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 4565,39 грн. та пені у сумі 433,71 грн. – задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «БАТ ЛТД» (ідентифікацій куод 24812854) на користь державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 4565,39 грн. та пені у сумі 433,71 грн., а всього 4999,10 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 16 березня 2009 року в присутності представника позивача. Постанова виготовлена в повному обсязі 21 березня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.