Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2009 р. справа № 12101/08/0570
час прийняття постанови: 14:30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Горб О.Ю.
Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка» (м. Дружківка)
до Державної податкової інспекції у м. Дружківка (м. Дружківка)
про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001222330 від 28.11.2007 р. та № 0001222330/2 від 12.05.2008 р.
представники сторін: Шишко Ю.А. –представник позивача; Константінеді О.М., Сисіна Ю.В., –представники відповідача
Закрите акціонерне товариство «Продовольча спілка»(м. Дружківка), далі за текстом «ЗАТ «Продовольча спілка», звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Дружківка (м. Дружківка), далі за текстом «ДПІ», про визнання нечинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330 від 28.11.2007 р. та №0001222330/2 від 12.05.2008 р.
Заявою про зміну позовних вимог ЗАТ «Продовольча спілка»змінює позовні вимоги та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330 від 28.11.2007 р. в частині застосування санкцій у сумі 265038 грн. 50 коп. та визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330/2 від 12.05.2008 р. повністю в сумі 265038 грн. 50 коп.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
ЗАТ «Продовольча спілка»в підтвердження виконання розрахункових операцій на суму покупки 57007 грн. 70 коп. роздруковувались відповідні (в розумінні як такі, що відповідають розрахунковим операціям, виконання яких підтверджують) розрахункові документи, отже, підстави для притягнення позивача до відповідальності, встановленої п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у відповідача були відсутні. Твердження ДПІ, що відповідним розрахунковим документом вважається лише такий документ, що відповідає формі та змісту розрахункового документу, встановленим Положенням про зміст та форму розрахункових документів, затвердженим наказом ДПАУ №614 від 01.12.2000р., є безпідставним.
ЗАТ «Продовольча спілка»також зазначає, що господарська одиниця, відносно якої є спір, закінчила функціонувати 22.07.2005р. Підставою для застосування фінансових санкцій стали дані Z-звітів за квітень та травень 2005р., тобто з дня порушення минуло більше двох років. Оскільки фінансові санкції, застосовані до позивача, є адміністративно-господарськими, пропуск річного строку застосування адміністративно-господарських санкцій, який встановлено ст. 250 Господарського кодексу України, унеможлює застосування фінансових санкцій.
ДПІ проти позову заперечує, посилаючись на наступне.
Підпунктом 3.2 п. 3 Положення про зміст та форму розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ №614 від 01.12.2000р., визначено, що касовий чек повинен містити такий обов’язковий реквізит як назву господарської одиниці. У разі відсутності хоча б одного з обов’язкових реквізитів документ не є розрахунковим. Оскільки ЗАТ «Продовольча спілка»в порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за виконанням розрахункових операцій на суму 57007 грн. 70 коп. роздруковувались невідповідні розрахункові документи, ДПІ до позивача правомірно були застосовані фінансові санкції на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у п’ятикратному розмірі покупки у сумі 265038 грн. 50 коп.
Строки застосування до суб’єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій, встановлені ст. 250 Господарського кодексу України, не поширюються на фінансові санкції, які застосовуються за порушення приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки ст. 4 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання, не є предметом регулювання цього Кодексу.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд –
ВСТАНОВИВ:
ДПІ у м. Дружківка було проведено планову документальну перевірку позивача, за наслідками якої складено акт № 200/2300/23779799 від 16.11.2007р. «Про результати виїзної планової перевірки ЗАТ «Продовольча спілка», ЄДРПОУ 23779799 з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2005р. по 30.06.2007 року».
На підставі даного акту перевірки ДПІ було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001222330 від 28.11.2007 р., яким до позивача застосовані фінансові санкції на підставі п. п. 1, 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у сумі 265616 грн. 10 коп.
За наслідками адміністративного оскарження рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001222330 від 28.11.2007 р. було скасовано в частині застосування фінансових санкцій у сумі 577 грн. 60 коп., в іншій частині –залишено без змін. З урахуванням часткового скасування первісного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001222330/2 від 12.05.2008 р., яким до позивача застосовані фінансові санкції на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у сумі 265038 грн. 50 коп.
Як вбачається з акту № 200/2300/23779799 від 16.11.2007р. під час перевірки ДПІ було встановлено, що відповідно до контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій, які містять копії надрукованих цим реєстратором розрахункових операцій розрахункових документів, Z-звітів реєстратора розрахункових операцій за перевіряємий період розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій проводились ЗАТ «Продовольча спілка»з наданням розрахункових документів на загальну суму 53007 грн. 70 коп. із зазначенням на них невідповідної назви господарської одиниці –«ринок «Ювілейний», тоді як згідно реєстраційного посвідчення від 10.01.2001р. №0510000321 реєстратор розрахункових операцій був зареєстрований на господарську одиницю «магазин «Універсам», розташовану за адресою: м. Дружківка, вул. Космонавтів, 67.
Розрахункові документи, які видавались покупцям, були оформлені з порушенням приписів Положення про зміст та форму розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ №614 від 01.12.2000р., та, на думку ДПІ, є невідповідними розрахунковими документами, отже, проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням розрахункових документів невідповідного зразку на повну суму покупки 53007 грн. 70 коп. призвело до порушення ЗАТ «Продовольча спілка»п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що зумовило застосування до позивача фінансових санкцій на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у п’ятикратному розмірі покупки в сумі 265038 грн. 50 коп.
Статтею 238 Господарського кодексу України встановлюється, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно ст. 239 Господарського кодексу України, якою встановлено перелік (види) адміністративно-господарських санкцій, які можуть застосовуватися до суб'єкта господарювання, адміністративно-господарський штраф є одним з видів адміністративно-господарських санкцій.
Як визначено ст. 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф –це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Фінансові санкції, встановлені ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», застосовуються до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України за порушення вимог цього закону. Характерними ознаками фінансових санкції, встановлених ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», є те, що вони можуть бути застосовані уповноваженими державними органами; застосовуються лише у разі порушення суб'єктом господарювання правил здійснення господарської діяльності, встановлених законодавчими актами; встановлені законом України, отже, дані санкції відповідають визначенню поняття адміністративно-господарських санкцій, наведеному в частині першій ст. 238 Господарського кодексу України, та, відповідно, належать до адміністративно-господарських санкцій, а точніше до такого виду адміністративно-господарських санкцій як адміністративно-господарський штраф.
До такого ж висновку стосовно належності фінансових санкцій, які застосовуються на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», до адміністративно-господарських санкцій, дійшла колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України при винесенні ухвали від 13.02.2007р.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
В акті перевірки № 200/2300/23779799 від 16.11.2007р. зазначено, що у перевіряємий період ЗАТ «Продовольча спілка»здійснювало діяльність в сфері роздрібної торгівлі із застосуванням реєстратора розрахункових операцій Ера 101.08 заводський номер 74099, зареєстрованого ДПІ у м. Дружківка 10.01.2001р. за № 0510000321, який було знято з обліку 31.05.2005р. Підставою застосування фінансових санкцій стали дані Z-звітів даного реєстратора розрахункових операцій за перевіряємий період.
Враховуючи початок перевіряємого періоду (01.04.2005р.) та дату зняття реєстратора розрахункових операцій Ера 101.08 з обліку (31.05.2005р.) періодом, у який, на думку ДПІ, ЗАТ «Продовольча спілка»роздруковувались розрахункові документи невідповідного зразку на суму покупки 53007 грн. 70 коп. в порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»є квітень та травень місяці 2005р.
Оскільки фінансові санкції на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»первісно були застосовані до позивача рішенням ДПІ у м. Дружківка 28.11.2007 р., матеріалами справи встановлюється, що фінансові санкції до позивача були застосовані поза межами річного строку застосування адміністративно-господарських санкцій, який встановлено ст. 250 Господарського кодексу України,
З огляду на те, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані лише з дотриманням строків, установлених ст. 250 Господарського кодексу України, суд дійшов висновку стосовно неправомірності застосування ДПІ штрафних санкцій до ЗАТ «Продовольча спілка»на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у сумі 265038 грн. 50 коп.
Посилання відповідача на ст. 4 Господарського кодексу України як на підставу непоширення строків застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України, на фінансові санкції, які застосовуються за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не приймаються судом до уваги, оскільки ст. 4 Господарського кодексу України встановлюється, що не є предметом регулювання за Господарським кодексом України адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання, отже, в даній статті мова йде про статус органів державного та місцевого управління (функції, повноваження, порядок реалізації повноважень цих органів), а також про статус фізичних і юридичних осіб у відносинах адміністративно-правового характеру, що врегульовані спеціальним законодавством.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Відповідно до п. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330 від 28.11.2007 р. в частині застосування до ЗАТ «Продовольча спілка»штрафних санкцій у сумі 265038 грн. 50 коп. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330/2 від 12.05.2008 р. повністю в сумі 265038 грн. 50 коп. підлягають скасуванню, а позовні вимоги –задоволенню.
З огляду на приписи ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.
Враховуючи викладене та, керуючись Конституцією України, Законами України «Про державну податкову службу в Україні», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у м. Дружківка №0001222330 від 28.11.2007 р. в частині застосування до Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка»штрафних санкцій у сумі 265038 грн. 50 коп. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у м. Дружківка №0001222330/2 від 12.05.2008 р. про застосування до Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка»штрафних санкцій в сумі 265038 грн. 50 коп.
Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка»(м. Дружківка) витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Заява та скарга подається на ім’я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Постанову підписано 09 лютого 2009 р.
Суддя Наумова К.Г.