Постанова № 65282173, 14.03.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
449/1453/14-а
Номер документу
65282173
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2017 року № 449/1453/14-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідача Нестеровича Б.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся з позовом до Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, правонаступником якої є Буська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Буська ОДПІ, відповідач) про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 22.06.2014 №5244-15. З урахуванням уточнення до позовної заяви від 13.03.2017 (вх.№5551) вказує на те, що постановою Перемишлянського районного суду Львівської області у справі № 449/1209/15-а, яка набрала законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області № 293 від 28.05.2013 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земель с. Ушковичі, с. Чуперносів, с. Кимир, с. Неділиська Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області», на підставі якого контролюючим органом винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Вказану обставину було враховано Львівським окружним адміністративним судом у справі №813/5684/15 про оскарження ОСОБА_3 податкового повідомлення-рішення від 30.06.2015. Постановою від 17.10.2016 у справі №813/5684/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2016, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Золочівської ОДПІ №10314-17 від 30.06.2015, яким визначено податкове зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за 2015 рік в сумі 20288,27 грн. З посиланням на положення частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) вказує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, оскільки винесене контролюючим органом на підставі визнаної незаконною та скасованої нормативної грошової оцінки землі. В т.ч. земельної ділянки, яка передана ОСОБА_3 на підставі договору оренди.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав уточнення до позовної заяви від 13.03.2017. Просила позов задовольнити повністю.

Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку процесуального правонаступництва Золочівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області замінено на Буську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов від 12.05.2015 року, суть яких полягає у правомірності прийняття та законності податкового повідомлення-рішення за формою «Ф» від 22.06.2014 року № 5244-15 Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

25.11.2011 між Ушковицькою сільською радою Перемишлянського району Львівської області та ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 площею 0,7882 га, яка знаходиться на території с.Ушковичі Перемишлянського району Львівської області.

На час укладення договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 77480,06 грн, а розмір орендної плати - 2324,40 грн.

22.06.2014 Золочівською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 5244-15, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» у сумі 16 126,57 грн.

При прийнятті податкового повідомлення-рішення від 22.06.2014 № 5244-15 контролюючим органом взято до уваги інформацію Відділу Держземагенства у Перемишлянському районі про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка становить 537552,4 грн, що зумовило визначення розміру орендної плати у 16 126,57 грн (537552,4х3%=16 126,57).

Податкове повідомлення-рішення від 22.06.2014 № 5244-15 є предметом оскарження.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).

Питання орендної плати регулюються нормами статті 288 Податкового кодексу, відповідно до пункту 288.1 якої підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до пункту 288.2. цієї статті платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.3).

Згідно до пунктів 288.4. та 288.5. статті 288 Податкового кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки ( підпункт 288.5.1.) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2.).

У відповідності до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на час укладення ОСОБА_3 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 77480,06 грн, а розмір орендної плати - 2324,40 грн.

Рішенням Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області № 293 від 28.05.2013 затверджено технічні документації з нормативної грошової оцінки земель с. Ушковичі, с. Чуперносів, с. Кимир, с. Неділиська Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області.

Виходячи із затвердженого рішенням № 293 від 28.05.2013 технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Ушковичі, нормативна грошова оцінка орендованої ОСОБА_3 земельної ділянки становила 537552,40 грн, а розмір орендної плати - 16126,57 грн.

Постановою Перемишлянського районного суду Львівської області від 25.01.2016 у справі № 449/1209/15-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2016, визнано протиправним та скасовано рішення Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області № 293 від 28.05.2013 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земель с. Ушковичі, с. Чуперносів, с. Кимир, с. Неділиська Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області».

Таким чином, у зв'язку із скасуванням рішення Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області № 293 від 28.05.2013 нормативна грошова оцінка земель с. Ушковичі Перемишлянського району Львівської області не може бути взята для визначення розміру податку та орендної плати.

Вказану обставину було враховано Львівським окружним адміністративним судом при розгляді справи №813/5684/15 про оскарження ОСОБА_3 податкового повідомлення-рішення від 30.06.2015. Постановою від 17.10.2016 у справі №813/5684/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2016, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Золочівської ОДПІ №10314-17 від 30.06.2015, яким визначено податкове зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за 2015 рік в сумі 20288,27 грн.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Беручи до уваги викладене в сукупності, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 22.06.2014 № 5244-15, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» у сумі 16 126,57 грн,є протиправним, оскільки винесене контролюючим органом на підставі визнаної незаконною та скасованої нормативної грошової оцінки землі, в тому числі і переданої позивачу на підставі договору оренди.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Ушковицькою сільською радою Перемишлянського району Львівської області враховано постанову Перемишлянського районного суду Львівської області від 25.01.2016 у справі №449/1209/15-а та в подальшому визначено ОСОБА_4 новий розмір орендної плати за землю за 2014-2016 роки, який останнім сплачено повністю, що підтверджується копією листа Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області № 28 від 15.06.2016 та копією квитанції №0.0.607262321.1 від 26.08.2016.

Відповідно до вимог частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано, а судом не здобуто належних доказів правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши податкове повідомлення-рішення Золочівської ОДПІ від 22.06.2014 №5244-15, суд дійшов переконання, що таке прийнято відповідачем без урахування вимог Податкового кодексу України та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому його слід визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до частини третьої статті 94 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Буської ОДПІ понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 182,70 грн, сплаченого за квитанціями № 30 від 03.11.2014 та №ПН411 від 28.04.2015 .

Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 22.06.2014 № 5244-15.

Стягнути з Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_3 182 (сто вісімдесят дві) грн 70 к. судових витрат.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Хома О.П.