Постанова № 6526902, 23.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2009
Номер справи
2а-14342/09/0570
Номер документу
6526902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-14342/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Аржанові А.С.

представника позивача                                         Маркєвич К.А.,

представника відповідача                     Ковальова С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом          Державної екологічної інспекції в Луганській області

до

          Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації „Донецькміськгаз”

про          зобов’язання допустити до здійснення перевірки

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Донецькій області звернулася до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства „Донецькміськгаз” про зобов’язання Відкрите акціонерне товариство „Донецькміськгаз” допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області до здійснення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на всіх об’єктах і земельних ділянках, які є у власності, користуванні відповідача, та/або на яких ВАТ „Донецькміськгаз” здійснює господарську діяльність.

В обґрунтування позову зазначила, що 25.12.2008 Міністерством охорони навколишнього природного середовища України затверджено план заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію в Донецькій області завдань на 1 квартал 2009 року, яким передбачено планову перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства Відповідача. На виконання вказаного плану Позивачем видано наказ № 3, яким відповідні відділи Позивача було зобов’язано провести перевірки дотримання суб’єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства. На виконання наказу Позивачем було підготоване повідомлення про проведення планової перевірки № 09-123 від 25.02.2009, яке вручене уповноваженій особі Відповідача під розписку. Але, зазначає Позивач, Відповідач необґрунтовано відмовив Позивачу у проведенні перевірки, надіславши лист від 02.03.2009 № 05/1-996.

Крім того, Позивач вказує, що посадові особи інспекції з’явилися до Відповідача із направленнями на перевірку, пред’явили службові посвідчення, але Відповідач, отримавши копію направлення, знов листом від 11.03.2009 № 05/1-1107 неправомірно, на думку Позивача, відмовив у здійсненні перевірки, в зв’язку з чим був складений акт про відмову в проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.03.2009.

Позивач вважає, що виконав всі вимоги Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та інших законодавчих актів, які надавали йому повноваження приступити та здійснити перевірку додержання Відповідачем норм природоохоронного законодавства. З огляду на викладене, Позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов, просила задовольнити.

Відповідач не погодився з адміністративним позовом про що надав письмові заперечення, відповідно до яких зазначив, що Закони України, на які посилається у позові Позивач визначають лише право Інспекції на здійснення державного контролю, проте не регламентують конкретний порядок здійснення перевірок, а лише містять підсилюючі норми з цього питання. Відповідач зазначає, що виключно законами встановлюються, в тому числі спосіб здійснення державного нагляду (контролю). Тому, до визначення до визначення на рівні Закону України способу здійснення контролю за додержанням державної дисципліни цін ВАТ „Донецькміськгаз” не має правових підстав для допуску представників Інспекції на територію підприємства для проведення планових або позапланових заходів, а Інспекція не має правових підстав для їх проведення.

Відповідач також посилається на постанову КМУ від 19.03.2008 № 212, відповідно до якої до групи суб’єктів з високим ступенем ризику віднесені із підприємств, які забезпечують життєдіяльність населених пунктів, лише водопровідно – каналізаційні господарства та підприємства, що проводять діяльність у сфері поводження з відходами. Натомість, відповідач не є таким підприємством. З огляду на викладене, Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник Відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову та надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих заперечень, встановив наступне.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою КМУ від 17.11.2001 № 1520 Державна екологічна інспекція є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується.

За приписами п.п. 1 п. 4 Положення Державна екологічна інспекція відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний контроль, зокрема, за додержанням вимог законодавства про охорону природних ресурсів, екологічну та в межах компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Таким чином, позивач у справі Державна екологічна інспекція в Донецької області є суб`єктом владних повноважень, який реалізовує владні управлінські функції на підставі ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 4,5 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Відповідач – Відкрите акціонерне товариство „Донецькміськгаз”, ЄДРПОУ 03361081 є юридичною особою.

Судом встановлено, що відповідно до Плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну службу в Донецькій області завдань на 1 квартал 2009 року, погодженого начальником Державної екологічної інспекції 15.12.2009 та затвердженого заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища України 25.12.2009, передбачено здійснення перевірки Позивачем додержання вимог природоохоронного законодавства, зокрема, ВАТ „Донецькміськгаз” та його підрозділів (а.с. 9-10)

На виконання вказаного плану Позивачем видано наказ № 3 від 19.01.2009, яким відповідні відділи Інспекції було зобов’язано протягом лютого 2009 року провести перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства суб’єктами господарювання згідно додатку 1. Відповідно до додатку 1 Перелік суб’єктів підприємницької діяльності, на яких здійснюються планові перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства протягом лютого 2009 року, значиться ВАТ „Донецькміськгаз” та його структурні підрозділи.

На виконання наказу Позивачем було підготоване повідомлення про проведення планової перевірки № 09-123 від 25.02.2009, яке вручене уповноваженій особі Відповідача під розписку. (а.с. 11)

Проте, Відповідач відмовив Позивачу у проведенні перевірки в зв’язку з тим, що на рівні Закону не визначено порядку та способу здійснення Інспекцією перевірок, надіславши лист від 02.03.2009 № 05/1-996 (а.с. 13-14)

11 березня 2009 року працівники Державної екологічної інспекції в Донецькій області на підставі направлення від 11.03.2009 № 09-052 вийшли на перевірку ВАТ „Донецькміськгаз” з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря, водних ресурсів, земельних ресурсів, поводження з відходами та небезпечними речовинами. Зазначене направлення отримане представником відповідача – заступником генерального директора Батрак М.Г. 11.03.2009 про що свідчить підпис на направленні (а.с. 12) Разом з цим, посадовим особам Державної екологічної інспекції в Донецькі          й області заступником генерального директора ВАТ „Донецькміськгаз” Батрак М.Г. було відмовлено в проведенні перевірки, про що складено акт відмови в проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.03.2009 (а.с. 16-17)

Суд вважає, що Відповідач необґрунтовано відмовив посадовим особам Державної екологічної інспекції в Донецькій області у здійсненні перевірки з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 16 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 № 1264 управління охороною навколишнього природного середовища полягає у здійсненні в цій галузі функцій спостереження, дослідження, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування та іншої виконавчо-розпорядчої діяльності.

Державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

Відповідно до п. „б” ч. 1 ст. 20 Закону до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Згідно п. 1 Положення Про Державну екологічну інспекцію в Донецькій області, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 № 55 Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території Донецької області.

Повноваження Інспекції поширюються на територію Донецької області за винятком встановленої законодавством водоохоронної зони вздовж Азовського моря, навколо заток та лиманів, а у разі її відсутності – території шириною не менше двох кілометрів від урізу води вздовж Азовського моря, навколо заток та лиманів, що розташовані в межах Донецької області.

Пунктом 3 Положення передбачено, що основними завданнями Інспекції є, серед іншого, здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на території Донецької області.

Відповідно до ст. 35 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншим законодавством України.

Відповідно до преамбули Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877 цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Частиною 1 ст. 4 Закону визначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Статтею 8 вказаного Закону визначені повноваження органу державного нагляду (контролю), який в межах повноважень, передбачених законом під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Статтею 10 Закону передбачено, що суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення і одержувати копії посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу;

не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо:

- він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом;

- посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону;

бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю); вимагати нерозголошення інформації, що є комерційною таємницею суб'єкта господарювання; одержувати та знайомитися з актами державного нагляду (контролю); надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта органу державного нагляду (контролю); оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 11 Закону допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.

З огляду на комплексний аналіз правових норм суд приходить до висновку про хибність висновків Відповідача щодо відсутності у Державної екологічної інспекції в Донецькій області права здійснювати перевірки та способи реалізації цього права.

На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;          

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахування викладеного, суд задовольняє позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області та зобов’язує ВАТ „Донецькміськгаз” допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області до здійснення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на всіх об’єктах і земельних ділянках, які є у власності, користуванні відповідача, та/або на яких ВАТ „Донецькміськгаз” здійснює господарську діяльність.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації „Донецькміськгаз” про зобов’язання допустити державних інспекторів до здійснення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства - задовольнити.

Зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Донецькміськгаз” допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області до здійснення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на всіх об’єктах і земельних ділянках, які є у власності, користуванні відповідача, та/або на яких ВАТ „Донецькміськгаз” здійснює господарську діяльність.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина 23 вересня 2009 року в присутності представників сторін. Постанова буде виготовлена у повному обсязі 28 вересня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Христофоров А.Б.