Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2009 р. справа № 2а-12506/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Масло І.В.
при секретарі Грішаєві Є.Є.
за участю:
представника позивача Куренного С.В.,
представника відповідача Каліущенка Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьку, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Донецького обласного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «ПАМ ДОНБАСС» про стягнення штрафу у розмірі 12500,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Донецький обласний центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ПАМ ДОНБАСС» про стягнення штрафу у розмірі 12500,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що15.06.2009 Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості на підставі п. 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 № 47, була проведена перевірка ТОВ «ПАМ ДОНБАСС». За результатами перевірки складено акт № 86, яким зафіксовано порушення відповідачем ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у вигляді використання відповідачем праці громадянина Чеської Республіки Горака Ладислава без дозволу на працевлаштування в Україні на посаді директора у період з 06.03.2009 по 25.03.2009. На іноземного громадянина нараховувалась та виплачувалась заробітна плата. Таким чином, для законного прийняття його на роботу відповідачу необхідно було отримати в державній службі зайнятості дозвіл на його працевлаштування в порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 № 2028, що відповідачем зроблено не було.
У відповідності до п.п. «г» п. 8 вказаного вище Положення, ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» інспекцією був накладений штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати – 12500,00 грн. Відповідачу було запропоновано в місячний термін з дня отримання акту перерахувати суму штрафу, але він штраф не перерахував.
Позивач просив стягнути з ТОВ «ПАМ ДОНБАСС» штраф у сумі 12500,00 грн. (а.с. 2-3).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Проти надання розстрочення виконання постанови заперечував.
Представник відповідача у судовому засіданні просив надати розстрочення виконання постанови на 6 місяців рівними частинами, тобто починаючи з моменту набрання постановою суду законної сили щомісяця стягувати з відповідача по 2083,33 грн.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Ч. 4 цієї статті передбачено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Згідно з п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 № 47 (зі змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.1998 № 1435 «Про внесення змін і доповнень до положень про державну службу зайнятості та про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення») інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
П. 2 цього Положення передбачено, що Інспекція складається з інспекції Державного центру зайнятості Мінпраці, інспекцій центрів зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості.
Основним завданням інспекції, відповідно до п. 5 вказаного Положення, у тому числі, є здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість, для чого інспекції надається право проводити відповідну перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями та застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону (п.п. 6 «а», 8 «г» Положення).
Позивач – Донецький обласний центр зайнятості є юридичною особою, зареєстрований 12.06.1998 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 735980 (а.с. 15). Позивач у відповідності до Положення про Донецький обласний центр зайнятості населення, затвердженого директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України 12.06.1998 (а.с. 19-24), є місцевим органом державної служби зайнятості, який виконує, у тому числі, завдання з організації контролю за дотриманням законодавства щодо праці та зайнятості підприємствами, організаціями та установами незалежно від форм власності та господарювання (п.п. 1, 3.8 Положення).
У відповідності до вказаних вище вимог законодавства Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості 15.06.2009 була проведена планова перевірка додержання законодавства про зайнятість населення, у тому числі при використанні праці іноземних громадян товариством з обмеженою відповідальністю «ПАМ ДОНБАСС», за результатами якої складено акт № 86 від 15.06.2009 (а.с. 4-8).
Згідно із цим актом встановлено порушення вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у вигляді використання на підприємстві правці громадянина Чеської Республіки Горака Ладислава на посаді директора без дозволу на працевлаштування в Україні у період з 06.03.2009 по 25.03.2009, що є підставою для стягнення штрафу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати – 12500,00 грн. (а.с. 6). Такий висновок акту також підтверджується наказом № 1 від 05.09.2008 про призначення директором Горак Л. (а.с. 9), розрахунково-платіжною відомістю, зведеною відомістю відрахувань до Фондів, табелем за березень 2009 (а.с. 10-14).
Вказані висновки акту відповідачем не оскаржувалися.
У відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 цієї статті передбачено, що у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Крім того, п. 19 Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2009 р. № 322, визначено, що у разі використання роботодавцем праці іноземців без дозволу на використання праці іноземця державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається Мінпраці. У разі несплати (відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду.
Таким чином, у позивача малися усі підстави для стягнення з відповідача ТОВ «ПАМ ДОНБАСС» штрафу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, тобто 12500,00 грн. (625 грн. х 20 = 12500,00 грн.).
Оскільки відповідач у добровільному порядку суму штрафу на користь позивача не сплатив, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Суд, враховуючи думку учасників процесу, вважає за можливе розстрочити виконання постанови зазначеним представником відповідача способом.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Донецького обласного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «ПАМ ДОНБАСС» про стягнення штрафу у розмірі 12500,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ПАМ ДОНБАСС» (м. Донецьк, вул. Зелена, б. 7, ЄДРПОУ 36103830) на розрахунковий рахунок 37179305900004 в ГУДКУ у Донецькій область, МФО 834016, одержувач – Донецький міський центр зайнятості, ОКПО 25671511, код платежу 50040500, суму штрафу у розмірі 12500 (дванадцять тисяч п’ятсот) грн. 00 коп.
Розстрочити виконання постанови на 6 (шість) місяців, зобов’язавши товариство з обмеженою відповідальністю «ПАМ ДОНБАСС» здійснювати сплату суми штрафу по 2083 (дві тисячі вісімдесят три) грн. 33 коп. щомісяця, починаючи з моменту набрання постановою суду законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Масло І.В.