Постанова № 6526868, 22.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2009
Номер справи
2а-14154/09/0570
Номер документу
6526868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-14154/09/0570

час прийняття постанови: 15-43

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Масло І.В.

при секретарі                                                  Грішаєві Є.Є.

за участю представника позивача                               Горецької Е.О.,

представників відповідача                                        Зінченко А.М., Маміношвілі Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 840312,38 грн., -

В С Т А Н О В И В:

                                        

28.08.2009 року Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 840312,38 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачем проводились документальні невиїзні перевірки ВП «Шахта ім. О.О. Скочинського», ВП «Шахтоуправління «Трудівське», ВП «Шахта Лідієвка», які входять до структури ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з питань своєчасності сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб, за результатами яких було складено акт № 831/15-16-23/3-33577414 від 17.08.2009 р., № 859/15-16-23/3-33341002 від 19.08.2009 р., № 836/15-16-23/3-33341039 від 17.08.2009 р. відповідно. В ході зазначеної перевірки було встановлено, що відповідачем було порушено п. п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у зв’язку з чим утворилась заборгованість перед бюджетом на загальну суму 840312,38 грн., з яких: ВП «Шахта ім. О.О. Скочинського» - 350000,00 грн., ВП «Шахтоуправління «Трудівське» - 123274,33 грн., ВП «Шахта Лідієвка» - 367038,05 грн.

Просили стягнути з відповідача податкову заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 840312,38 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні позов визнали у повному обсязі та не заперечували проти його задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії представника відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідач державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, зареєстроване 02.09.2004 р. Виконавчим комітетом Донецької міської ради за № 12661020000000843, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 9), Статутом підприємства (а.с. 10) та перебуває на обліку в якості платника податків у СДПІ по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку з 10.09.2004 року(а.с. 15).

ВП «Шахта ім. О.О. Скочинського», ВП «Шахтоуправління «Трудівське», ВП «Шахта Лідієвка» входять до структури ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» без права юридичної особи, що підтверджується Довідками з ЄДРПОУ (а.с. 17, 31, 46) та Положеннями відповідних відокремлених підрозділів (а.с. 18-22, 32-37, 47-51).

Таким чином належним відповідачем у даній справі є саме ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач СДПІ по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Станом на 28.08.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у загальному розмірі 840312,38 грн., що підтверджується розрахунками позовних вимог (а.с. 24, 39, 53), актами звірки (а.с. 28-29, 43-44, 56).

Відповідачем зазначені суми податкового боргу визнаються, що підтверджується актами звірки (а.с. 28-29, 43-44, 56).

Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Щодо податку з доходів фізичних осіб, то відповідно до п. 1.13 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом. Пунктом 3.5 ст. 3 цього Закону передбачено, що при нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати, зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи.

У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок з доходів фізичних осіб є загальнодержавним податком.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Наявність податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб підтверджується розрахунками позовних вимог (а.с. 24, 39, 53), актами звірки (а.с. 28-29, 43-44, 56).

Статтею 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначений порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету.

За змістом п. п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Згідно п. 1.15 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Підпунктом 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 цього Закону визначено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Таким чином, податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду, тобто протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 4.1.4 "а" п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суму позову визнав у повному обсязі, суд задовольняє позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 840312,38 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 840312,38 грн. задовольнити.

Стягнути з державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769, 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63) на користь місцевого бюджету (розрахунковий рахунок - № 33212800700002, код платежу 11010100, отримувач – місцевий бюджет міста Донецька, ОКПО 23977045, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016) податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 840312 (вісімсот сорок тисяч триста дванадцять) грн. 38 грн.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 22 вересня 2009 року в присутності представників сторін.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Масло І.В.