ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2017 року Справа № 876/2042/17
Львівський апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М.,Улицького В. З.
за участю секретаря Мельничук Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 2 листопада 2016 року по справі № 466/8457/16-а, 2-а/466/314/16 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо прийняття рішення управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова №8833/03-15 від 07.09.2016, яким відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області від 10.06.2016р. за №18/1033 про заробітну плату, із його скасуванням, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції на час призначення їй пенсії, з 01.01.2016р., а також без обмеження суми пенсійної виплати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що право на перерахунок пенсії позивачки безпідставно порушено.
Постановою Шевченківського районного суду міста Львова від 2 листопада 2016 року позов задоволено повністю. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова неправомірними щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Львівської області від 10 червня 2016 р. за № 18/1033. Визнано протиправним і скасувано рішення управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова № 8833/03-15 від 07 вересня 2016 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років, згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 10 червня 2016 р. за № 18/1033 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 р.№358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 10 червня 2016 р.№ 18/1033 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р. № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-111, з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку - 14276,19 грн., із 01 січня 2016 року, без обмеження суми пенсійної виплати.
Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач. У поданій апеляційній скарзі покликається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
У апеляційні скарзі зазначає, що норми законодавства, які регулювали порядок перерахунку пенсії прокурорам втратили чинність, а чинним законодавством не передбачено механізму перерахунку пенсії працівникам прокуратури, оскільки Кабінет Міністрів України не прийняв жодного нормативно-правового акту з питань такого перерахунку. Тому відповідно управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова не має жодних підстав для проведення перерахунку пенсій, адже відсутній механізм такого проведення.
Сторони явку своїх представників не забезпечили, хоч і були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, що не перешкоджає слухати справу в їх відсутності без здійснення звукозапису.
Позивачем подано клопотання про розгляд справи за її участю, однак суд дійшов висновку про можливість розгляду справи на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції - скасувати, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 1987 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, як отримувач пенсії за вислугу років згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
31.08.2016 позивач черговий раз звернулася до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, на підставі довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 10.06.2016 за № 18/1033 (а.с.10,14).
Однак, рішенням № 8833/03-15 від 07.09.2016 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та деяких інших законів, у зв'язку з чим пенсії, призначені у відповідності до Закону України «Про прокуратуру», не перераховуються (а.с.12-13).
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача позивач і звернувся в суд з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) за вислугу років. Оскільки, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч. 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Згідно із частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789), держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789 було визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадився з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789 та частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15 липня 2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697) згідно розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону № 1789, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50- 1.
Положення статті 50-1 Закону № 1789, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697, а саме з 15 липня 2015 року.
Отже, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (набрала чинності з 1 грудня 2015 року) та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статі 50-1 Закону № 1789 втратили чинність.
Внесені зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований статтею 50-1 Закону № 1789 при призначені пенсії, проте визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України.
Оскільки, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було, то дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є правомірними, а стаття 50-1 Закону № 1789 (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) застосуванню не підлягала.
За таких обставин та враховуючи вказане вище, колегія суддів вважає, що з 15.07.2015 року законодавчо встановлені підстави та умови для перерахунку пенсій працівникам прокуратури відсутні, у зв'язку з чим підстав для перерахунку пенсій немає.
З огляду на викладене вище, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова задовольнити.
Постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 2 листопада 2016 року по справі № 466/8457/16-а скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дати складення в повному обсязі.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.
Повний текст постанови складено 10 березня 2017 року