Постанова № 65247012, 31.10.2016, Старосамбірський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
455/1294/16-а
Номер документу
65247012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 455/1294/16-а

Провадження № 2-а/455/132/2016

П О С Т А Н О В А

Іменем України

31 жовтня 2016 року м.Старий Самбір

Старосамбірський районний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Бонецького Л.Й.,

при секретарі Борковської Н.М.,

з участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Пинянської С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Старий Самбір адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

30.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом посилаючись на те, що в період з грудня 1995 року по даний час працює в органах прокуратури у зв'язку з чим набула право на пенсію за вислугу років, яка була їй призначена 30.09.2013 року на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80 % від суми місячного заробітку. Після призначення пенсії продовжувала працювати на різних посадах в прокуратурі.

20.09.2016 року звернулася до Старосамбірського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області, де перебуває на обліку, із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури. До свого звернення додала довідку прокуратури Львівської області № 18/1204 від 02.08.2016 року про розмір посадового окладу за займаною посадою станом на 01.12.2015 року, проте листом від 22.09.2016 року № 3322/04-35 їй відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Оскільки цією відмовою порушено її законні права та занижений розмір належної їй пенсії, просила визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його провести перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області № 18/1204 від 02.08.2016 року про розмір посадового окладу за займаною посадою станом на 01.12.2015 року, виходячи із розрахунку 80 % середнього заробітку відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення йому пенсії, без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії та здійснення її виплати з 01.01.2016 року на вказаних умовах.

У судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача Пинянська С.І. проти позову заперечила з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.18-19) та зазначила, що у відповідності із Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року встановлено, що умови та порядок перерахунку пенсії повинен визначатись Кабінетом Міністрів України, який на даний час, на реалізацію цієї норми не прийняв відповідного нормативно-правового акту, що виключає можливість проведення перерахунку, крім того зазначила, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213 скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

У зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів «Про державну службу», «Про органи місцевого самоврядування», «Про прокуратуру» та ін., втратили чинність, а також з 01.01.2015 Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку проведення перерахунку, тому підстави проведення перерахунків пенсій згідно спеціальних вищесказаних законів відсутні, тому просила відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1

Вислухавши сторони, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із вересня 2013 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

20.09.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/1204 від 02.08.2016 року про заробітну плату станом на 01.12.2015 року.

Старосамбірське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області у відповідності з листом від 22.09.2016 року № 3322/04-35 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру» .

Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, за змістом ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Згідно з ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У відповідності з ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року (справа № 21-348а13) та від 17.12.2013 року (справа № 21-445а13).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі за Законом України «Про прокуратуру».

Позивачу ОСОБА_1 пенсія була призначена у вересні 2013 року, тобто до набрання чинності вказаним законом, отже при перерахунку йому пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Львівської області від 02.08.2016 р. № 18/1204 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 80% середнього заробітку.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

А тому, керуючись ст.19,22,152 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.2,5,6,17,71,159-163 КАС України,суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області в частині відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Львівської області № 18/1204 від 02.08.2016 року.

Зобов'язати Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 80 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Львівської області № 18/1204 від 02.08.2016 року, починаючи з 01.01.2016 року та без обмеження її максимального розміру.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Старосамбірського об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням уже виплачених сум, в межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Державного бюджету в користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з часу її проголошення через Старосамбірський районний суд Львівської області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя