Справа № 161/17919/16-а
Провадження № 2-а/161/336/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2017 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України у м. Луцьку про зобов'язання вчинити дії. Просить суд визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у включені матеріальної допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних свят та ювілейних дат в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення, (перерахунку пенсії), які зазначені в оновлених довідках ДФС у Волинській області від 11 липня 2016 року № 914/к/03-20-05-22 (лист від 11 липня 2016 року №913/к/03-20-05-22 ) та Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області № 101-05-22 від 21.07.2016 року і які відповідають формі, що затверджена постановою ПФУ № 5-1 для здійснення перерахунку пенсії з 07.03.2008 року. Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Волинської області про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних свят та ювілейних свят на підставі оновлених довідок ДФС у Волинській області від 11 липня 2016 року №914/к/03-20-05-22 ( лист від 11 липня 2016 року №913/к/03-20-05-22 ) та Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області №104-05/22 від 21.07.2016 року на які нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області врахувати всі види оплати праці, на які нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премії, до державних свят та ювілейних дат, як складові заробітної плати з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_1 при виникненні права на черговий перерахунок пенсії. Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Волинської області здійснити перерахунок, а саме донарахування (в погашення заборгованості) до діючої пенсії належних щомісячних 760,12 гривень, тобто в розмірі 90 відсотків від нарахованих та сплачених всіх виплат. з яких сплачені страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних свят та ювілейних дат з дати призначення пенсії починаючи з 07 березня 2008 року, згідно оновлених довідок ДФС у Волинській області від 11 липня 2016 року №914/к/03-20-05-22 (лист від 11 липня 2016 року №913/к/03-20-05-22 ) та Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області №104-05/22 від 21.07.2016 року з урахуванням базового місяця індексації 01.04.2009 року та стягнути судові витрати по сплаті судового збору з підстав, викладених в позовній заяві.
Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом при розгляді справи встановлено, що ОСОБА_1 з 21.07.2008 року перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області як одержувач пенсії по інвалідності.
Пенсія позивачу призначена відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку становить -90 %.
Розмір пенсії позивачу обчислено згідно довідки про складові заробітної плати від 04.03.2008 року № 3603/05-034, довідки від 05.03.2008 року № 45-05/020 та довідки від 04.03.2008 року № 3604/05-034. На всі виплати, включені в довідках, нараховувалися страхові внески.
Також встановлено, що 19 жовтня 2016 року позивач звернувся до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з неврахуванням при призначенні йому пенсії всіх складових заробітної плати
Також встановлено, що повідомленням від 08 листопада 2016 року № 296/К-01, Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області відмовило ОСОБА_1 в задоволенні його заяви про перерахунок пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу, ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року №426 затверджено Порядок та Умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, однак ця постанова на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та на день розгляду спору в суді не набрала законної сили. Цією постановою визнано, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» втрачає силу з дня набрання чинності Законом України від 17 листопада 2011 р. № 4050-VI „Про державну службу. Проте вона на сьогодні є чинною і відсутність в ній норми про порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України „Про державну службу, а також відсутність форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики не повинні порушувати конституційні права громадян на пенсійне забезпечення. Урядові постанови, як нормативно-правові акти, повинні відповідати вимогам закону і не звужувати зміст прав громадянина, які визначені таким законом.
Також встановлено, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії до державних, професійних та ювілейних свят не враховані до заробітної плати, з якої обчислений розмір пенсії позивача.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових та суми індексації заробітної плати питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права в справах подібної категорії міститься у постановах Верховного Суду України від 3 червня 2014 року (№ 21-134а14), від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року (№№ 21- 430а11, 21-97а13, 21 -125а13, 21 -350а13 відповідно).
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 звернувся з заявою до відповідача про перерахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премій до державних, професійних та ювілейних свят лише 19 жовтня 2016 року.
Враховуючи наведене, обов'язок відповідача щодо перерахунку пенсії позивача виник з моменту звернення його з зазначеними заявою та довідками, що підтверджує отримання ним відповідних доплат, які входили в структуру заробітної плати, тобто з 19 жовтня 2016 року.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову шляхом визнання дій Луцького об'єднаного Управління пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу - протиправними.
При цьому, не підлягають до задоволення позовні вимоги в частині зобов'язання провести донарахування різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. Так як суд зобов'язав відповідача провести перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням виплачених сум.
А також не підлягають до задоволення позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача врахувати всі види оплати праці, на які нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, як складові заробітної плати при виникненні в позивача права на черговий перерахунок пенсії. Так як суд не уповноважений зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити дії або утриматись від вчинення дій з приводу відносин, які взагалі відсутні станом на день розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду було понесено та документально підтверджено судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень (а.с. 1). А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного Управління пенсійного фонду України у Волинської області на користь ОСОБА_1 понесених і документально підтверджених судових витрат по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.
Керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про оплату праці», ст.ст. 158 - 164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не включення до складових заробітної плати ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних та ювілейних свят.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних та ювілейних свят в розмірі 90% заробітку, з 19 жовтня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: В.В. Ковтуненко