Рішення № 65230938, 06.03.2017, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
06.03.2017
Номер справи
925/39/17
Номер документу
65230938
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" березня 2017 р.Справа № 925/39/17

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,

секретар судового засідання Гень С.Г.,

за участі представників сторін:

від позивача ОСОБА_1 представник за довіреністю,

від відповідача ОСОБА_2 - представник за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом публічного акціонерного товариства Укртрансгаз, м. Київ

до публічного акціонерного товариства По газопостачанню та

газифікації Черкасигаз, м. Черкаси

про стягнення 35 356 038 грн. 46 коп.

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Черкаської області з позовом звернулося публічне акціонерне товариство Укртрансгаз до публічного акціонерного товариства По газопостачанню та газифікації Черкасигаз про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 15 176 977 грн. 46 коп., а саме: 14 290 350 грн. 98 коп. борг за надані публічним акціонерним товариством Укртрансгаз послуги з балансування обсягів природного газу у вересні 2016 року, 568 490 грн. 47 коп. пені, 60 909 грн. 69 коп. 3% річних, 257 226 грн. 32 коп. інфляційні збитки.

Також позивач просив суд стягнути з відповідача 7 099 741 грн. 51 коп. пені, 932 938 грн. 10 коп. 3% річних, 4 183 907 грн. 80 коп. інфляційних збитків за прострочення виконання зобовязання з оплати наданих послуг балансування в січні 2016 року.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 04 січня 2017 року порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 24 січня 2017 року.

Розгляд справи здійснюється після відкладення.

В судовому засіданні, яке відбулося 01 березня 2017 року на підставі ст. 77 ГПК України було оголошено перерву на 06 березня 2017 року.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 01 березня 2017 року продовжено строк розгляду спору на 15 днів.

Під час розгляду справи позивач неодноразово збільшував розмір позовних вимог.

Так, 27 лютого 2017 року від позивача надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, в якій позивач просив суд стягнути з відповідача з урахуванням заяви від 13 лютого 2017 року про збільшення позовних вимог, 6 273 761 грн. 82 коп. заборгованості за надані позивачем у жовтні 2016 року послуги з балансування обсягів природного газу, пеню в розмірі 100 791 грн. 58 коп., 3% річних в розмірі 10 799 грн. 10 коп. та інфляційні втрати в розмірі 69 011 грн. 38 коп.

Також позивач просив суд стягнути з відповідача 14 290 350 грн. 98 коп. борг за надані позивачем послуги з балансування обсягів природного газу у вересні 2016 року, 1 224 441 грн. 00 коп. пені, 131 190 грн. 11 коп. 3% річних, 543 033 грн. 34 коп. інфляційних втрат, 7 099 741 грн. 51 коп. пені, 1 088 612 грн. 84 коп. 3% річних, 4 524 304 грн. 80 коп. інфляційних втрат за прострочення виконання зобовязання з оплати наданих послуг балансування в січні 2016 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Заяви від 13 лютого 2017 року та від 24 лютого 2017 року відповідають вимогам ст. 22 ГПК України, а тому судом розглядається позов публічного акціонерного товариства Укртрансгаз з урахуванням збільшеного розміру позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю з урахуванням поданих заяв.

Позов мотивовано неналежним виконанням відповідачем зобовязань за договором транспортування природного газу від 17 грудня 2015 року №1512000718, щодо здійснення повного та своєчасного розрахунку за надані послуги та обґрунтовано, зокрема, приписами статей 526, 530, 612, 625 ЦК України, ст.193 ГК України.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та у доповненнях до нього і зазначав, що спільними протокольними рішеннями було змінено порядок та строк виконання частини зобовязань за договором. Розрахунки проводяться виключно в межах бюджетного року, що в свою чергу не вважається простроченням платежу та виключає нарахування штрафних санкцій чи право на відшкодування збитків в межах зазначеного строку. Сума основного боргу в розмірі 53 412 240 грн. 08 коп., що стала підставою для нарахувань за надані послуги балансування у січні та вересні 2016 року сплачена відповідачем згідного спільних протокольних рішень. Також відповідачем на виконання умов договору здійснені платежі на суму 2 121 889 грн. 10 коп., в звязку з чим відповідач зазначав, що умови договору від 17 грудня 2015 року та спільних протокольних рішень виконано на суму 53 411 889 грн. 10 коп.

Водночас відповідач у своєму відзиві просив суд зменшити розмір пені на підставі ст. 83 ГПК України, оскільки відсутня вина відповідача у виникненні заборгованості, борг за послуги з балансування у розмірі 53 411 889 грн. 10 коп. погашений, період прострочення зобовязання був незначний, матеріальний стан відповідача вкрай важкий.

Щодо стягнення з відповідача 6 273 761 грн. 82 коп. боргу за надані у жовтні 2016 року послуги з балансування обсягів спожитого природного газу відповідач зазначав, що акт надання послуг та розрахунок вартості і безпосередньо рахунок був направлений відповідачу лише 16 січня 2017 року.

Водночас в розрахунку послуги балансування позивачем був застосований коефіцієнт 1,2, однак відповідно до п. 9.2. договору від 17 грудня 2015 року коефіцієнт 1,2 застосовується лише за умови перевищення обсягу небалансу на 5% від обсягу природного газу відібраного з газотранспортної системи.

Відповідно до даних зведеної алокації публічного акціонерного товариства По газопостачанню та газифікації Черкасигаз фактичного обсягу розподілу природного газу по постачальниках за жовтень 2016 року, загальний обсяг розподіленого відповідачем природного газу складає 167 390,696 м. куб. газу, отже, частка 736,440 м. куб. газу складає лише 0.44% від загального балансу товариства.

Враховуючи вищенаведене у задоволенні позову відповідач просив суд відмовити повністю.

В судовому засіданні, яке відбулося 06 березня 2017 року згідно ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/39/17.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, та дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи, та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 17 грудня 2015 року між публічним акціонерним товариством Укртрансгаз (оператор) та публічним акціонерним товариством По газопостачанню та газифікації Черкасигаз (замовник) було укладено договір транспортування природного газу за №1512000718.

Відповідно до п. 2.1. вищезазначеного договору оператор зобовязався надати замовнику послуги з транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачувати оператору встановлену у цьому договорі вартість таких послуг.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи (далі-Кодекс), з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (п. 2.2. договору).

Умовами п. 2.3. договору визначено, що послуги, які можуть надаватися замовнику за цим договором є, зокрема, послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі-балансування).

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.6 договору).

Оператор, в свою чергу, має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів (п. 2.7 договору).

Позивач зобов'язаний, зокрема, своєчасно надавати послуги належної якості; приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від відповідача відповідно до умов, встановлених Кодексом; забезпечувати належну організацію та функціонування своєї диспетчерської служби; виконувати інші обов'язки, визначені Кодексом та чинним законодавством України (п. 3.1 договору).

Позивач має право, зокрема, користуватися іншими правами, передбаченими цим договором та чинним законодавством України, для забезпечення належного надання послуг, а також для виконання обов'язків оператора газотранспортної системи (п. 3.2 договору).

Відповідач зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та Кодексом; негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби позивача; вчасно врегульовувати небаланси (п. 4.1 договору).

Відповідач має право, зокрема, замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям (п. 4.2. договору).

Відповідно до п. 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

Відповідно до п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу:

- небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;

- алокація - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього Кодексу.

Згідно з п. 8 глави 1 розділу XII Кодексу підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок входу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до газотранспортної системи, є основою для проведення алокації щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті.

Згідно з п. 5 глави 2 розділу XII Кодексу підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок виходу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), взятого з газотранспортної системи, є основою для проведення алокації щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті.

Як вбачається з наведених положень Кодексу, алокація здійснюється на основі підписаних щомісячних актів приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок входу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до газотранспортної системи, та на основі підписаних щомісячних актів приймання-передачі газу відповідно до положень п. 2 глави 7 Розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок виходу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), взятого з газотранспортної системи.

Так, в результаті аналізу відповідних підписаних щомісячних актів приймання-передачі газу, згідно яких замовник послуг на транспортування подав певні обсяги природного газу до газотранспортної системи та здійснив їх відбір з такої системи, формується алокація щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті.

Відповідно до п. п. 1-2 глави 3 Розділу XIV Кодексу оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.

Згідно з п. п. 1-4 глави 1 Розділу XIV Кодексу замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення.

При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів). Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом. Оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.

Відповідно до п. 7 глави 3 Розділу XIV Кодексу місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строкдо 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів:

1) при позитивному місячному небалансі - оператор надсилає оператору газосховища інформацію про замовника послуг транспортування, що має позитивний небаланс, та обсяг небалансу, а оператор газосховища проводить закачування природного газу (у тому числі шляхом заміщення) в обсязі небалансу та оформлення його в односторонньому порядку. У випадку відсутності у замовника послуг транспортування діючого договору зберігання природного газу замовник послуг транспортування зобов'язаний в строк до 14-го числа наступного місяця укласти з оператором газосховища договір зберігання;

2) при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.

Згідно з п. п. 1-4 глави 4 Розділу XIV Кодексу розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу. Базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи на основі витрат на закупівлю природного газу, транспортування та його зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця в строк до 10-го числа місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є дані, визначені у звіті про надані послуги з транспортування. Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.

Аналогічні положення передбачені також в розділі IX Визначення вартості послуг балансування та порядок розрахунків за них договору, згідно якого, зокрема, передбачено:

- п. 9.1 договору: у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу;

- п. 9.4 договору: оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів.

При цьому, згідно п. 11.4 договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу та розділу IX цього договору.

Отже, відповідно до наведених положень договору та вимог чинного законодавства для позивача встановлені права та обов'язки щодо визначення у відповідача наявності негативного місячного небалансу та надання відповідачу, у зв'язку з цим, послуг балансування у разі неврегулювання відповідачем негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем.

Позивач, здійснюючи права та виконуючи обов'язки передбачені договором та Кодексом, встановив наявність у відповідача негативного місячного небалансу у вересні 2016 року в обсязі 2 113,332 тис. куб. м., що не був врегульований відповідачем у строк та в порядку, визначеними умовами договору та Кодексом.

Наявність негативного небалансу газу у відповідача у вересні 2016 року підтверджується тим, що згідно номінації відповідача на вересень 2016 року публічне акціонерне товариство По газопостачанню та газифікації Черкасигаз не включало обсяги природного газу на виробничо-технологічні витрати, які не були виділені на вказані потреби відповідача обсяги природного газу й жодним постачальником природного газу. Натомість, у зведеній алокації публічного акціонерного товариства По газопостачанню та газифікації Черкасигаз фактичного обсягу розподілу природного газу по постачальниках за вересень 2016 року було вказано про використання публічним акціонерним товариством По газопостачанню та газифікації Черкасигаз у вересні 2016 року 2 113,332 тис. куб. м. природного газу на виробничо-технологічні витрати, при тому, що в графі підтверджений обсяг номінацій на вказану потребу відповідача обсяги природного газу виділені не були.

Таким чином, у відповідача негативний місячний небаланс у вересні 2016 року становить 2 113,332 тис. куб. м. природного газу.

Отже, відповідачем факт наявності негативного місячного небалансу у вересні 2016 року на обсяг, що складає 2 113,332 тис. куб. м. природного газу, по суті, визнається і не оспорюється, враховуючи, що саме відповідач у зведеній алокації фактичного обсягу розподілу природного газу по постачальниках за вересень 2016 року вказав про відсутність планових обсягів природного газу на виробничо-технологічні витрати відповідача у вересні 2016 року на обсяг, що складає 2 113,332 тис. куб. м.

У зв'язку з неврегулюванням відповідачем негативного місячного небалансу в у вересні 2016 року в загальному обсязі 2 113,332 тис. куб. м. у строк та в порядку, визначеними умовами договору та Кодексом, позивач, відповідно до вимог п. п. 9.1-9.5, 11.4 договору, п. 7 глави 3 Розділу XIV, п. п. 1-4 глави 4 Розділу XIV Кодексу, надав відповідачу послуги балансування у вересні 2016 року, про що було складено односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу від 30 вересня 2016 року №09-16-1512000718-БАЛАНС вартістю у розмірі 14 290 350,98 грн. (а.с. 46).

В зв'язку з цим, позивач, відповідно до п. 9.4 договору та п. 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу, листом від 17 жовтня 2016 року № 14147/12 повідомив відповідача про надання йому послуг балансування для врегулювання негативного місячного небалансу у вересні 2016 року в обсязі 2 113,332 тис. куб. м., надав акт про надання послуг балансування обсягів природного газу від 30 вересня 2016 року, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок №09-16-1512000718-БАЛАНС на оплату послуг балансування.

При цьому, вартість послуг балансування обсягів природного газу відповідачу вираховувалась позивачем у відповідності до положень п.9.2 договору.

Так, в п.9.2 договору передбачено, що вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою: Вбалансування =БЦГ х К х QБГ, де

БЦГ - базова ціна газу;

QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування;

К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

Відповідно до положень п. 9.3 договору базова ціна газу визначається оператором відповідно до Кодексу. Оператор визначає базову ціну газу щомісяця в строк до 10-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, та розміщує її на своєму веб-сайті.

Так, згідно інформації з офіційного веб-сайту позивача, на вересень 2016 року базова ціна становила 6 829 грн. 20 коп. з ПДВ (а.с. 50), з урахуванням вартості послуги зі зберігання природного газу, що складає 67 грн. 20 коп. Оскільки послуга зі зберігання природного газу не надавалась, вартість послуг балансування газу наданих відповідачу у вересні 2016 року на суму в розмірі 14 290 350,98 грн. була вирахувана наступним чином: 6 762 грн. х 1 х 2 113,332 тис.куб.м.

Крім того позивач зазначав, що у відповідача виник перед позивачем негативний місячний баланс у жовтні 2016 року в обсязі 736,440 тис. куб.м.

Позивач зазначав, що наявність негативного небалансу газу у відповідача в жовтні 2016 року підтверджується Інформацією про надходження та розподіл природного газу (оперативні дані) в жовтні 2016 року по ПАТ Черкасигаз, та полягає в тому, що дані обсяги природного газу 736,440 тис. куб.м. були відсутні в підтверджених номінаціях відповідача за жовтень 2016 року, що відповідно до п. 5 глави 1 розділу І Кодексу по своїй суті є несанкціонованим відбором природного газу.

У звязку з неврегулюванням відповідачем даного негативного місячного небалансу у жовтні 2016 року у строк та порядку, визначеними умовами договору та Кодексом, позивач надав відповідачу послуги балансування, про що було складено односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу від 28 грудня 2016 року №10-16-1512000718-БАЛАНС на вартість таких послуг у розмірі 6 273 761 грн. 82 коп. (а.с. 75).

В зв'язку з цим, позивач, відповідно до п. 9.4 договору та п. 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу, листом від 16 січня 2017 року № 424/12 повідомив відповідача про надання йому послуг балансування для врегулювання негативного місячного небалансу у жовтні 2016 року в обсязі 736,440 тис. куб. м., надав акт про надання послуг балансування обсягів природного газу від 28 грудня 2016 року, розрахунок вартості послуг балансування та рахунок №10-16-1512000718-БАЛАНС на оплату послуг балансування природного газу в жовтні 2016 року в розмірі 6 273 761 грн. 82 коп.

Так, згідно інформації з офіційного веб-сайту позивача, на жовтень 2016 року базова ціна газу становила 7 166 грн. 40 коп. з ПДВ (а.с. 50), з виключенням вартості послуги зі зберігання природного газу, у звязку з її неподанням (67 грн. 20 коп. з ПДВ) та складала 7 099 грн. 20 коп. за 1000 куб.м. з ПДВ.

В звязку з цим,вартість послуг балансування газу наданих відповідачу у жовтні 2016 року на суму в розмірі 6 273 761 грн. 82 коп. була вирахувана наступним чином: 7 099,2 грн.х1,2х 736,440 тис.куб.м.

Звертаючись до суду позивач зазначив, що відповідач не оплатив надані позивачем послуги балансування для врегулювання негативного місячного небалансу у вересні та жовтні 2016 року у належний для цього строк, чим порушив умови п. 9.4 договору та п. 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу, що вказує на порушення умов договору відповідачем.

Водночас матеріалами справи підтверджується, що рішенням господарського суду Черкаської області від 15 липня 2016 року по справі №925/586/16 задоволено позовні вимоги публічного акціонерного товариства Укртрансгаз до публічного акціонерного товариства По газопостачанню та газифікації Черкасигаз про стягнення заборгованості за надані відповідачу в січні 2016 року послуги з балансування обсягів природного газу, згідно договору транспортування природного газу №1512000718 від 17 грудня 2015 року.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 07 вересня 2016 року вищевказане рішення скасовано частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача 37 821 889 грн. 10 коп. боргу та 199 831 грн. 47 коп. судового збору, в решті позовних вимог відмовлено.

Станом на день звернення позивача до суду з даним позовом борг у розмірі 37 821 889 грн. 10 коп. за надані позивачем в січні 2016 року послуги з балансування обсягів природного газу відповідачем сплачено не було.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобовязання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обовязку не встановлений або визначений моментом предявлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обовязок у семиденний строк від дня предявлення вимоги, якщо обовязок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як зазначалося вище, оплата з надання послуг балансування здійснюється протягом 5 банківських днів з дня надання відповідачу на його електронну адресу розрахунку вартості балансування та рахунку-фактури.

Відповідні документи за надані послуги балансування в вересні 2016 року були надіслані на адресу відповідача 20 жовтня 2016 року (а.с. 48), а отримані останнім 24 жовтня 2016 року, що підтверджується даними Укрпошти про вручення реєстрованого поштового відправлення №0102108168347.

Таким чином останній день сплати отриманих послуг - 31 жовтня 2016 року.

Водночас акт надання послуг балансування обсягів природного газу за жовтень 2016 року та рахунок фактуру були надіслані відповідачу 19 січня 2017 року (а.с. 77).

Як зазначав відповідач (у доповненні до відзиву) розрахунок вартості послуг балансування за жовтень 2016 року було отримано останнім 23 січня 2017 року.

Дані доводи також підтверджуються відомостями про вручення реєстрованого поштового відправлення №0102109139006 із офіційного сайту Укрпошти.

Таким чином останній день сплати послуг з балансування в жовтні 2016 року - 30 січня 2017 року.

Водночас з відповідним позовом публічне акціонерне товариство Укртрансгаз звернулося до суду 29 грудня 2016 року, про що свідчить поштовий штемпель на конверті в якому надійшов позов.

Тобто з вимогами про стягнення 6 273 761 грн. 82 коп. боргу за надані позивачем у жовтні 2016 року послуг з балансування обсягів природного газу позивач звернувся передчасно, оскільки станом на день звернення до суду строк оплати наданих послуг в жовтні 2016 року не настав, а тому право позивача не порушено.

Водночас, судом зясовано, що 17 січня 2017 року між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області (далі - Сторона 1), Департаментом фінансів Черкаської облдержадміністрації (далі - Сторона 2), товариством з обмеженою відповідальністю Черкасигаз Збут (далі - Сторона 3), публічним акціонерним товариством Черкасигаз (далі - Сторона 4), публічним акціонерним товариством Укртрансгаз (далі - Сторона 5), Національною акціонерною компанією Нафтогаз України (далі - Остання сторона), з метою погашення взаємної заборгованості було укладено Спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу №226/у за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України.

Предметом цього Спільного протокольного рішення є організація проведення Сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.

Згідно розділу 2 сторони погоджують перелік підприємств (установ, організацій), що беруть участь у проведенні взаєморозрахунку, та послідовність виконання сторонами Спільного протокольного рішення.

Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду Державного бюджету України Стороні 1 у сумі 20 000 000,00 грн. з приміткою Постанова Уряду від 11.01.2005 №20.

Сторона 1 перераховує на рахунок Сторони 2 кошти у сумі 20 000 000,00 гри. із записом у графі призначення платежу: за листопад 2016 р. п 1 894 942,00 грн.; с 18 105 058,00грн. Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20.

Сторона 2 перераховує Стороні 3 кошти за пільги та субсидії у сумі 20 000 000,00 грн. із записом у графі призначення платежу: за листопад 2016 року п 1 894 942,00 грн.; с 18 105 058,00 грн. Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20.

Сторона 3 перераховує Стороні 4 кошти в сумі 20 000 000,00 грн., у тому числі ПДВ 3 333 333,33 грн., за листопад 2016 р. згідно з договором від 20 липня 2015 року № 13 із записом у графі призначення платежу Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, дата і номер СПР за розподіл природного газу за 2016 рік договір від 20 липня 2015 рік № 13, у тому числі ПДВ 3 333 333,33 грн.,

Сторона 4 перераховує Стороні 5 кошти в сумі 20 000 000,00 грн., у тому числі ПДВ 3 333 333,33 грн., за 2016 р. згідно з договором від 17 грудня 2015р. № НОМЕР_1 із записом у графі призначення платежу Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, дата і номер СПР за надані послуги за 2016 рік договір транспортування природного газу від 17.12.2015 р. № НОМЕР_1, у тому числі ПДВ 3 333 333,33 грн..

Сторона 5 перераховує Стороні останній кошти в сумі 20 000 000,00 грн., у тому числі ПДВ 3 333 333,33 грн., за природний газ за 2015 рік згідно з договором від 27.12.2013 №14-ВТВ/НОМЕР_2 із записом у графі призначення платежу Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, за природний газ за 2015 рік, договір від 27.12.2013 №14-ВТВ/НОМЕР_2, у тому числі ПДВ 3 333 333,33 грн..

Сторона остання перераховує кошти в сумі 20 000 000,00 грн. до загального фонду Державного бюджету України або на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

В цей же день також між тим ж сторонами було підписано спільне протокольне рішення за №225/у згідно умов якого Сторона 4 перераховує Стороні 5 кошти в сумі 17 000 000,00 грн., у тому числі ПДВ 2 833 333,33 грн., за 2016 р. згідно з договором від 17 грудня 2015р. № НОМЕР_1 із записом у графі призначення платежу Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, дата і номер СПР за надані послуги за 2016 рік договір транспортування природного газу від І 7.12.2015р. № НОМЕР_1, у тому числі ПДВ 2 833 333,33 грн..

Згідно копій платіжних доручень №№135, 136 від 18 січня 2017 року на рахунок позивача відповідачем було перераховано 37 000 000 грн. 00 коп.

Крім того 16 лютого 2017 року між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області (далі - Сторона 1), Департаментом фінансів Черкаської облдержадміністрації (далі - Сторона 2), товариством з обмеженою відповідальністю Черкасигаз Збут (далі - Сторона 3), публічним акціонерним товариством Черкасигаз (далі - Сторона 4), публічним акціонерним товариством Укртрансгаз (далі остання сторона), з метою погашення взаємної заборгованості було укладено Спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу №71/УТГ та №72/УТБ за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України.

Як вбачається із матеріалів справи, всі Спільні протокольну рішення підписано сторонами без зауважень.

Згідно п. 2.6. зазначених Спільних протокольних рішень від 16 лютого 2017 року публічне акціонерне товариство Черкасигаз перераховує публічному акціонерному товариству Укртрансгаз в загальному розмірі 14 290 000 грн. за надані послуги балансування обсягів природного газу за 2016 рік згідно з договором від 17 грудня 2015 року №1512000718 із записом у графі призначення платежу Постанова Уряду від 11 січня 2005 року №20, дата і номер СПР за надані послуги балансування обсягів природного газу за 2016 рік договір транспортування природного газу від 17 грудня 2015 року №1512000718, у тому числі ПДВ 2 381 666 грн. 67 коп.

Кошти в сумі 14 290 000 грн. 00 коп. були перераховані відповідачем на рахунок позивача, що підтверджується копіями платіжних доручень №№155,156 від 17 лютого 2017 року.

В розділі 3 вищезазначених Спільних протокольних рішень визначено, що з метою реалізації цього Спільного протокольного рішення сторони зобов'язуються:

забезпечити подання до органів Державної казначейської служби України належним чином оформлених спільних протокольних рішень та платіжних доручень згідно з Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, затвердженим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03 серпня 2015 року № 493/688 (далі - Порядок проведення розрахунків);

перерахувати кошти наступній Стороні, а Сторона остання - до загального фонду Державного бюджету України або на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не пізніше наступного дня після їх зарахування на рахунок;

оперативно обмінюватись наявною інформацією, виходячи з принципів задоволення взаємних інтересів у процесі реалізації цього Спільного протокольного рішення;

забезпечити проведення розрахунків відповідно до цього Спільного протокольного рішення та з урахуванням укладених договорів на розрахунково-касове обслуговування, якими може передбачатися, що у разі несвоєчасного надання учасниками розрахунків платіжних документів органи Державної казначейської служби України своїм платіжним дорученням можуть самостійно перераховувати кошти за схемою, передбаченою цим Спільним протокольним рішенням.

Укладаючи спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на надання пільг, субсидій і компенсацій населенню, позивач і відповідач керувалися не умовами договору, а спеціальними нормативно-правовими актами, якими передбачається процедура розрахунку і надання населенню не тільки теплової енергії, а і пільг, субсидій та компенсацій на оплату тепло-, водопостачання, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 20 від 11 січня 2005 року, якою затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, наказом Міністерства фінансів України від 03 серпня 2015 року №493/688, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.

Відповідно до пунктів 1.1-1.3 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 серпня 2015 року №493/688 цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією Нафтогаз України, ДП Енергоринок та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20. Розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку. Схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг). Відповідні органи Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) контролюють проведення розрахунків від початку розрахунків до зарахування податків до Державного бюджету України або на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Підписавши Спільні протокольні рішення, сторони у такий спосіб змінили порядок і строк виконання частини грошового зобовязання, а саме: проведення частини розрахунків за надані послуги з балансування обсягів природного газу у 2016 році на загальну суму 51 290 000 грн. 00 коп.

В іншій частині строк виконання зобовязання залишився незмінним.

При цьому судом враховано відповідні правові висновки, що наведені в постанові Вищого господарського суду України від 29 листопада 2016 року №907/216/16

Отже, відповідач зобовязався перерахувати кошти позивачу в загальній сумі 51 290 000 грн. 00 коп. не пізніше наступного дня після їх зарахування на власний рахунок.

Щодо зауважень позивача про неможливість зміни строків та порядку розрахунків за надані послуги балансування у січні 2016 року, шляхом підписання спільних протокольних рішень, внаслідок набрання рішенням зі справи №925/586/16 законної сили слід вказати, що позивач мав право не приєднуватися до спільних протокольних рішень та не підписувати їх, а рішення суду зі справи №925/586/16 про стягнення боргу в сумі 37 821 889 грн. 10 коп. виконувати в примусовому порядку.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобовязання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобовязання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як вказувалося вище, відповідачем було сплачено суму основного боргу в розмірі 14 290 000 грн. 00 коп., що підтверджується копіями платіжних доручень №№155, 156 від 17 лютого 2017 року.

Водночас судом враховано, що вищевказану суму боргу було сплачено відповідачем після звернення позивача з відповідним позовом до суду.

Відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

В звязку з чим суд вважає за необхідне припинити провадження у справі в цій частині на підставі п. 1-1 ч.1 ст. 80 ГПК України.

В решті стягнення суми основного боргу в розмірі 6 273 761 грн. 82 коп. слід відмовити, у звязку з тим, що строк оплати послуг з балансування обсягів природного газу у жовтні 2016 року на день звернення до суду не настав, а тому право позивача не порушено.

З урахуванням вищенаведеного з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 350 грн. 98 коп.

Оскільки на думку позивача відповідач здійснював оплату послуг з балансування обсягів природного газу з порушенням строків, визначеного п. 9.4. договору, позивачем заявлено також вимогу про стягнення з відповідача 3% річних, інфляційних втрат та пені.

Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України позивачем нараховано та заявлено до стягнення 10 799 грн. 10 коп. 3 % річних та 69 011 грн. 38 коп. інфляційних втрат, у звязку з несплатою вартості послуг з балансування обсягів природного газу у жовтні 2016 року, 131 190 грн. 11 коп. 3% річних та 543 033 грн. 34 коп. інфляційних втрат, у звязку з несплатою вартості послуг з балансування обсягів природного газу у вересні 2016 року, 1 088 612 грн. 84 коп. та 4 524 304 грн. 80 коп. звязку з несплатою вартості послуг з балансування обсягів природного газу у січні 2016 року (основний борг стягнуто постановою КАГС від 07 вересня 2016 року у справі №925/586/16) (розрахунок знаходиться в матеріалах справи).

Відповідно до ч. 1 ст. 546 та ст. 549 Цивільного кодексу України виконання зобовязання забезпечується, зокрема, неустойкою, яка визначається як пеня та штраф і є грошовою сумою або іншим майном, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобовязання. Сплата неустойки є правовим наслідком у разі порушення зобовязання (п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Пунктом 13.5. договору визначено, що у разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Позивачем було заявлено також вимогу про стягнення з відповідача 100 791 грн. 58 коп. пені у звязку з несплатою вартості послуг з балансування обсягів природного газу у жовтні 2016 року, 1 224 441 грн. 00 коп. пені у звязку з несплатою вартості послуг з балансування обсягів природного газу у вересні 2016 року, 7 099 741 грн. 51 коп. пені у звязку з несплатою вартості послуг з балансування обсягів природного газу у січні 2016 року (розрахунок штрафних санкцій знаходиться в матеріалах справи).

Оскільки як зазначалося вище строк оплати наданих послуг з балансування обсягів природного газу у жовтні 2016 року станом на день звернення до суду не настав, то підстави для стягнення з відповідача 10 799 грн. 10 коп. 3 % річних, 69 011 грн. 38 коп. інфляційних втрат та 100 791 грн. 58 коп. пені також відсутні.

Крім того, оскільки сторони, підписавши Спільні протокольні рішення, змінили порядок і строк проведення розрахунків за надані послуги з балансування обсягів природного газу на загальну суму 51 290 000 грн. 00 коп., а також з урахуванням сплати 2 121 889 грн. 10 коп. (за надані послуги у вересні 2016 року), а саме: 22 квітня 2016 року 1 000 000 грн. 00 коп., 06 травня 2016 року 300 000 грн. 00 коп. та 31 січня 2017 року 821 889 грн. 10 коп., то нарахування інфляційних, річних та пені на суму 53 411 889 грн. 10 коп. є безпідставним.

При цьому слід також зазначити, що спільні протокольні рішення від 17 січня 2017 року на суму 37 000 000, 00 грн., а також спільні протокольні рішення від 16 лютого 2017 року на загальну суму 14 290 000,00 грн. стосувалися не виключно заборгованості відповідача за січень та вересень 2016 року відповідно, а врегульовували порядок та строк погашення боргу в цілому за 2016 рік по договору від 17 грудня 2015 року №1512000718 на відповідні суми.

Тобто сторони змінили строк виконання грошового зобовязання, що виникло у 2016 році на суму 51 290 000 грн. 00 коп. по мірі його виникнення.

Отже, розмір інфляційних втрат нарахований на суму боргу 350 грн. 98 коп. (вартість послуг наданих у вересні 2016 року) за період з 01 листопада 2016 року по 20 лютого 2017 року складає 13 грн. 50 коп., 3% річних 3 грн. 23 коп., пеня 30 грн. 09 коп.

Таким чином з урахуванням вищенаведеного розрахунку з відповідача підлягає стягненню 13 грн. 50 коп. інфляційних, 3 грн. 23 коп. 3% річних та 30 грн. 09 коп. пені, в решті стягнення інфляційних, річних та пені слід відмовити.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.

Судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Судовий збір сплачено позивачем в розмірі 206 700 грн. 00 коп., тобто в максимальному розмірі визначеному Законом України Про судовий збір.

Позивачу в частині стягнення 6 454 363 грн. 88 коп. (основний борг за жовтень, інфляційні, річні, пеня) відмовлено у звязку з передчасним зверненням до суду, а тому судовий збір в цій частині слід покласти на позивача, що складає 37 722 грн. 75 коп.

Решту судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 168 977 грн. 25 коп. слід покласти на відповідача, оскільки станом на 29 грудня 2016 року заборгованість існувала, а тому спір виник з неправильних на той час дій відповідача.

На підставі викладеного, та керуючись ст. 49, п. 1-1 ч.1 ст. 80, ст. ст. 82 - 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з публічного акціонерного товариства По газопостачанню та газифікації Черкасигаз, вул. Громова, 142, м. Черкаси, ідентифікаційний код 03361402 на користь публічного акціонерного товариства Укртрансгаз, вул. Кловський узвіз,9/1, м. Київ, ідентифікаційний код 30019801 350 грн. 98 коп. основного боргу, 3 грн. 23 коп. 3% річних, 13 грн. 50 коп. інфляційних втрат, 30 грн. 09 коп. пені та 168 977 грн. 25 коп. витрат на сплату судового збору.

3.Провадження у справі №925/39/17 в частині вимог про стягнення з публічного акціонерного товариства По газопостачанню та газифікації Черкасигаз 14 290 000 грн. 00 коп. основного боргу припинити.

4.В решті вимог в позові відмовити.

Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ХІІ ГПК України.

Повне рішення складено 10 березня 2017 року.

Суддя А.В.Васянович