Ухвала суду № 65227592, 09.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
809/1800/16
Номер документу
65227592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2017 року № 876/1155/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Рибачука А.І.,Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

представника позивача Лаврука В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року у справі за позовом Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, виконавчого комітету Чернігівської міської ради, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Мірадоні Плюс», про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2016 року Тисменицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі Тисменицька ОДПІ) звернулася до суду з позовом до Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області (далі Тлумацька РДА), виконавчого комітету Чернігівської міської ради, третя особа - ТОВ «Мірадоні Плюс», про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів.

Позивач просив скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Мірадоні Плюс» від 05.07.2016, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 позивачу в задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржила Тисменицька ОДПІ, подавши на неї апеляційну скаргу.

Апелянт вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх обставин, що призвело до неправильного вирішення справи. Посилається на те, що державний реєстратор КП «Солом'янка-Сервіс» (м. Київ) вніс до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про зміну місцезнаходження ТОВ «Мірадоні Плюс», який фактично не відповідає дійсності, а тому відповідно до положень статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» внесені відомості до державного реєстру є недостовірними. Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи в установленому порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів. Враховуючи наведене, позовні вимоги про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Мірадоні Плюс» від 05.07.2016 є обґрунтованими.

Апелянт просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 та прийняти нову постанову про задоволення позову.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який апеляційну скаргу підтримав, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив, що 04.07.2016 державним реєстратором КП «Солом'янка-Сервіс» (м. Київ) Приймак Д.Ф., здійснено державну реєстрацію змін місцезнаходження ТОВ «Мірадоні- Плюс» (код ЄДРПОУ 39306602), вказано нову адресу: Івано-Франківська область, с. Прибилів, вул. Гай 5А.

Відповідно до листа Тисменицької ОДПІ № 67/7/09-14-11-499 від 25.08.2016 Тлумацьким відділенням Тисменицької ОДПІ повідомлено Чернігівську ОДПІ про те, що на облік у Тлумацькому відділенні Тисменицької ОДПІ з 2017 року переходить ТОВ «Мірадоні- Плюс», яке до кінця 2016 року перебуває на обліку та адміністрування якого в поточному році здійснюється в Чернігівській ОДПІ.

Відповідно до підпункту 19.1.8 пункту 19 статті 19 Податкового кодексу України в рамках забезпечення комплексу заходів щодо обліку платників податків, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, наказу ДФС України № 543 від 28.07.2015 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ» з метою підтвердження юридичної адреси платника, працівниками оперативного управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області було здійснено вихід за юридичною адресою ТОВ «Мірадоні- Плюс» Івано-Франківська область, с. Прибилів, вул. Гай, 5А та встановлено, що дане підприємство та його посадові особи за вказаною адресою не знаходяться.

Листом ГУ ДФС в Івано-Франківській області № 3535/7/09-19-21-12 від 12.08.2016, направленим на виконання запиту Тисменицької ОДПІ щодо встановлення місцезнаходження платника податків ТОВ «Мірадоні-Плюс» № 51/7/09-14-110 від 29.07.2016, Тисменицьку ОДПІ повідомлено про те, що вищевказане підприємство за податковою адресою (Івано-Франківська область, с. Прибилів, вул. Гай 5А) не знаходиться.

Суд першої інстанції, приймаючи оскаржувану постанову, виходив з відсутності законних підстав для скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Мірадоні-Плюс», тому позовні вимоги Тисменицької ОДПІ вважав безпідставними.

Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку вказаним відносинам, враховує наступне.

Згідно з статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (тут і далі в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація базується на таких основних принципах:

обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі;

публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення;

врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом;

державної реєстрації за заявницьким принципом;

єдності методології державної реєстрації;

об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі;

внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону;

відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації на підставі документів, поданих в електронній формі, що проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах України.

Відповідно до частини 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі Закон № 755-ІV), для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;

6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;

8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;

9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Статтею 28 Закону № 755-ІV визначено підстави для відмови у державній реєстрації:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

6) документи суперечать статуту громадського формування;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;

9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:

раніше строку, встановленого цим Законом;

щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи;

в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;

щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;

щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;

щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи;

щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;

щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження;

щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.

Пунктами 3 та 4 статті 28 Закону № 755-ІV передбачено, що повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається.

Відповідно до пунктів 3 та 4 статті 35 Закону № 755-ІV, засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини 1 статті 15 цього Закону.

Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Згідно статті 6 Закону № 755-ІV, надання правової оцінки поданим документам не належить до компетенції державного реєстратора.

Як видно з матеріалів справи, дії державного реєстратора при прийнятті документів та проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Мірадоні Плюс» відповідали вимогам статті 17 Закону № 755-ІV.

Крім того, у справі встановлено та не заперечується позивачем, що оскаржувана реєстраційна дія - державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Мірадоні Плюс», була проведена державним реєстратором КП «Солом'янка-Сервіс» (м. Київ), а позов заявлено до Тлумацької РДА, виконавчого комітету Чернігівської міської ради.

Враховуючи наведене, Тлумацька РДА, виконавчий комітет Чернігівської міської ради не є належними відповідачами у справі, оскільки не здійснювали державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Мірадоні Плюс». Крім того реєстраційна справа по ТОВ «Мірадоні Плюс» на момент розгляду справи в суді першої інстанції не була знята з обліку державним реєстратором КП «Солом'янка-Сервіс» (м. Київ) та не була передана до Тлумацької РДА.

За таких обставин, позов Тисменицької ОДПІ є безпідставним, оскільки не ґрунтується на положеннях Закону № 755-ІV та заявлений до неналежного відповідача, що є підставою для відмови в задоволенні такого позову.

Посилання суду першої інстанції на стару редакцію Закону № 755-ІV не призвело до неправильного вирішення справи.

Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року у справі № 809/1800/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. М. Багрій

Судді : А. І. Рибачук

Д. М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлений 10.03.2017.