Справа № 815/6335/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Філімоненко А.О.,
сторін:
представників позивача - ОСОБА_1 ОСОБА_2 (по довіреності),
представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4 (по довіреності),
представника третьої особи - ОСОБА_5 (по довіреності),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Всеукраїнської громадської організації інвалідів Українське товариство глухих Одеська обласна організація, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет позову Релігійної громади «Українська протестантська церква» в м. Одесі про зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (надалі ГУ Держпродспоживслужби в Одеській обл. або позивач) до Всеукраїнської громадської організації інвалідів Українське товариство глухих Одеська обласна організація (надалі ВГОІ Українське товариство глухих або відповідач), за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет позову Релігійної громади «Українська протестантська церква» в м. Одесі, в якому позивач просить суд зобовязати Одеську обласну організацію Українське товариство глухих розробити проект оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) «Міського центру культури і відпочинку товариства глухих».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав зазначених у адміністративному позові (а.с. 5-10).
Представники відповідача заперечували проти позову та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, що вкладені у письмових запереченнях (а.с. 49-51).
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет позову Релігійної громади «Українська протестантська церква» в м. Одесі в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував з підстав необґрунтованості вимог позивача та просив суд відмовити останньому в їх задоволені.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
На підставі Наказу від 29 липня 2016 року №96, направлення на право перевірки від 01 серпня 2016 року №55, посадовими особами позивача проведено перевірку дотримання санітарного законодавства, що оформлено актом перевірки від 04 серпня 2016 р. (а.с.31,32).
Актом перевірки від 04 серпня 2016 р. зафіксовано, що в приміщеннях актового залу центру культури проводяться служби релігійної організації «Посольство Боже» з використанням звуковідтворюючої апаратури. Також, в танцювальному залі двічі на тиждень проводься репетиції танцювального колективу. До перевірки не представлені матеріали щодо проведення шумозахисних заходів в приміщеннях центру, що є порушенням вимог п. 8.4. ДБН В. 2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди» (а.с.30).
21.08.2016р. позивачем складено припис №3 щодо усунення порушень санітарного законодавства в «Міському центрі культури і відпочинку товариства глухих», яким запропоновано Голові Одеської обласної організації УТОГ в термін до 22.08.2016р. надати матеріали про проведення шумозахисних заходів у приміщеннях «Міського центру культури і відпочинку товариства глухих» (а.с.29).
31.08.2016р. ВГОІ Українське товариство глухих Одеською обласною організацією надано відповідь на припис від 21.08.2016р. з якого вбачається, що шумозахисті заходи проводились у вигляді оббивки дверей, встановлення металопластикових вікон. Також під час проведення заходів всі двері та вікна закриваються, щоб не було зайвого витоку звуку назовні (а.с.28).
01.09.2016р. позивач повторно звернувся до ВГОІ Українське товариство глухих Одеської обласної організації із вимогою у термін до 12.09.2016р. надати документи, які підтверджують проведення шумозахисних заходів, оскільки із Відповіді відповідача від 31.08.2016р. не вбачається проведення шумозахисних заходів у приміщенні «Міського центру культури і відпочинку товариства глухих» (а.с.27) .
13.09.2016р. за №01/3-164 відповідачем надано повторно відповідь на лист ГУ Держпродспоживслужби в Одеській обл. від 01.09.2016р. з якого вбачається, що скарга громадянина ОСОБА_6 є необґрунтованою, за відсутності будь-яких фактичних доказів. Крім того зазначено, що орендаторами вже складено заяву в лабораторію щодо виміру шуму в децибелах, під час проведення заходів яке заплановане на 14.09.2016р. (а.с.25).
30.09.2016р. за вхід. №2645 на адресу позивача надійшов Гарантійний лист №01-01/173 від ВГОІ Українське товариство глухих в якому зазначений повний перелік заходів, які проводяться в Одеському центрі культури і відпочинку. Крім того зазначений результат лабораторних замірів шуму від музичної апаратури під час проведення богослужіння, що оформлений протоколом №73 від 14.09.2016р. Також у Гарантійному листі зазначено, що репетиції з використанням звукової апаратури в танцювальному залі на другому поверсі більше не проводитимуться (а.с.23-24).
З матеріалів справи вбачається, що 12.10.2016р. на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській обл. надійшло повторне звернення гр. ОСОБА_6 щодо продовження використання звукоутворюючої апаратури в танцювальній залі 2-го поверху.
Надалі, на підставі Наказу від 08 листопада 2016р. №336, направлення на право перевірки від 08 листопада 2016р. №248 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській обл. проведено перевірку дотримання санітарного законодавства відповідачем, що оформлено ОСОБА_5 від 11 листопада 2016р.
Актом перевірки від 11 листопада 2016р. встановлено не надання матеріалів по розробці та проведенню шумозахисних заходів в приміщеннях (відповідно вимог ДБН А.2.2-3-2004 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», ДБН А.2.2-1-2003 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні, будівництві підприємств, будинків і споруд»); не виконані умови гарантійного листа від 28.09.16 № 01-01/173; не надано інформацію щодо кількості одиниць звуковідтворюючої апаратури, яка використовується орендарями під час проведення заходів; не представлена інформація стосовно кількості орендарів приміщень та видів їх діяльності, що не виключає використання додаткових джерел шуму.
На думку Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області усунення виявлених порушень та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства повинно бути здійснено в судовому порядку з урахуванням чого позивач звернувся до суду.
Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Суспільні відносини, що виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя регулюються Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 року №4004-ХІІ.
Статтею 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що підприємства, установи і організації зобов'язані виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними держсанепіднагляду.
Статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані: здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами; забезпечувати під час роботи закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури, при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і розважальних заходів тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях і на відкритих площадках, а також рівні шуму в прилеглих до них жилих і громадських будівлях, що не перевищують рівнів, установлених санітарними нормами; вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти): житлові будинки і прибудинкові території.
Згідно з п.2 Положення «Про державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», основними завданнями Держпродспоживслужби є: здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.7. ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
В ході розгляду справи встановлено та з матеріалів справи вбачається, що єдиною організацією серед орендарів, яка використовує музичну апаратуру є релігійна організація (на час розгляду справи - Релігійна громада «Українська протестантська церква» в м. Одесі).
На підставі Договору Оренди нерухомого майна №134/03 від 01 січня 2016р. Орендодавець обласна організація Україниського товариства глухих за погодженням з Центральним правлінням Українського товариства глухих, яке є власником будівлі, передано ХРГ «Посольство благословенного царства Божого для всіх народів» (Орендар) в особі пастора ОСОБА_7 приміщення, що розташоване за адресою: вул. Ковальська, 48, м. Одеса (а.с.85).
Також відповідно до Договору від 15.01.2016р. щодо безоплатного користування майном, ОСОБА_5 передав у користування строком на пять років звукову апаратуру (а.с.88-89), що також підтверджується договором із Релігійною громадою «Українська протестантська церква» в м. Одесі (а.с.88), наявною в матеріалах справи заявою ОСОБА_5 від 01.2011 року (а.с.90).
Суд звертає увагу, що згідно з Правилами благоустрою території міста ОСОБА_7, що затверджено рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011р. №1631-VI вбачається наступне.
Розділом 8 зазначених правил встановлені вимоги щодо дотримання тиші, а саме: п. 8.1.1. Підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму та інших фізичних факторів зобов'язані: здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи з попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами; під час роботи закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури, при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і розважальних заходів тощо рівень шуму звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях і на відкритих майданчиках, близько прилеглих жилих будинків не перевищував рівнів, установлених санітарними нормами; вживати заходи з недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти): жилих будинках і прибудинкових територіях; лікувальних, санаторно-курортних закладах, будинках-інтернатах, закладах освіти, культури; готелях і гуртожитках; закладах громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу; інших будівлях і спорудах, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди; парках, скверах, зонах відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп жилих будинків.
Пунктом 8.1.3. встановлені заборони, а саме: гучний спів, викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою, створювання шуму при використанні виробничого обладнання та інструментів, вибухових матеріалів та піротехнічних виробів та інших гучномовних установок в будинках, гуртожитках, на прибудинкових територіях, у зонах відпочинку та інших захищених об'єктах з 22.00 до 08.00; проводити ремонтні та будівельні роботи в жилих будинках, квартирах, офісних приміщеннях, приміщеннях підприємств торгівлі та громадського харчування (ресторани, бари, кафе), розважальних та гральних закладів, розташованих в жилих будинках, у вбудованих і прибудованих до жилих будинків нежилих приміщеннях, інших захищених об'єктах без попередження мешканців прилеглих житлових будинків, жилих приміщень про початок робіт і час їх завершення. Нормативний рівень шуму на весь час проведення ремонтно-будівельних робіт у прилеглих жилих приміщеннях і прилеглих будинках не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами. Забороняється проводити вказані роботи з 21.00 до 09.00, а у святкові і неробочі дні впродовж доби; встановлювати на відкритих балконах, лоджіях, вікнах та сходах будинків, будівель і споруд та інших місцях радіоапаратуру і включати її; проводити реконструкцію доріг, збільшувати пропускну спроможність та якісний склад автотранспортних потоків без узгодження із санітарно-епідеміологічною службою міста.
Суд зазначає, що п. 8.1.5. порядку встановлено, що суб'єкти господарювання, які використовують звуковідтворювальне обладнання та музичні інструменти, зобов'язані розробити проектну документацію та виконати заходи щодо зменшення впливу звукового навантаження на оточуюче середовище. Вказана проектна документація підлягає обов'язковому погодженню з органами санітарно-епідеміологічної служби. Встановлення та використання звуковідтворювального обладнання та музичних інструментів можливо виключно за умови додержання розробленої та погодженої проектної документації.
Таким чином, слід дійти висновку, що оскільки Одеська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів Українське товариство глухих не є субєктом господарювання, яке використовує звуковідтворювальне обладнання та музичні інструменти, до неї не можуть бути застосовані зобовязання у вигляді розробки проектної документації щодо впливу звукового навантаження на оточуюче середовище.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 8.1.2. Правил благоустрою території міста ОСОБА_7, що затверджено рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011р. №1631-VI встановлено, що шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами, для відповідного часу доби.
Позивачем не надано до суду жодного доказу в підтвердження перевищення встановлених норм використання шуму або ж висновок компетентного органу щодо недопустимості рівня шуму та зазначено про відсутність відповідної лабораторної бази.
Натомість, згідно наявного в матеріалах справи протоколу №73 від 14.09.2016р. щодо проведення досліджень шумової характеристики ДУ «Одеським обласним лабораторним центром Міністерства охорони здоровя України» вбачається наступне.
Метою дослідження є вимірювання рівнів шуму на прилеглі території по вул. Ковальська, 46 під час роботи звуковідтворюючої апаратури при проведенні богослужіння у будинку культуру УТОГ. Під час вимірювання шуму зафіксовано, що рівень нормується: СН 3077-84 (з 8:00 до 22:00) не перевищує максимальних показників 70 дБ. (а.с.65).
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, що позивачем не надано до суду достатньо доказів в підтвердження заявлених позовних вимог, тому суд доходить висновку, що позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Всеукраїнської громадської організації інвалідів Українське товариство глухих Одеська обласна організація, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет позову Релігійної громади «Українська протестантська церква» в м. Одесі про зобовязання вчинити певні дії не підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.6-8, 71, 86, 94, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Всеукраїнської громадської організації інвалідів Українське товариство глухих Одеська обласна організація, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет позову Релігійної громади «Українська протестантська церква» в м. Одесі про зобовязання вчинити певні дії,- відмовити.
Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, адреса: 65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) до Державного бюджету України, отримувач: УК у м. Одесі/ Київський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, р/р № 31212206784005, код класифікації доходів бюджету 22030101, Одеський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35118626) судовий збір в розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 09.03.2017 року.
Суддя Бутенко А.В.
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Всеукраїнської громадської організації інвалідів Українське товариство глухих Одеська обласна організація, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет позову Релігійної громади «Українська протестантська церква» в м. Одесі про зобовязання вчинити певні дії,- відмовити.
Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, адреса: 65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) до Державного бюджету України, отримувач: УК у м. Одесі/ Київський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, р/р № 31212206784005, код класифікації доходів бюджету 22030101, Одеський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35118626) судовий збір в розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 коп.
09 березня 2017 року.