Постанова № 65226241, 02.03.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2017
Номер справи
814/162/17
Номер документу
65226241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

02 березня 2017 року Справа № 814/162/17

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В., суддів Князєва В.С., Біоносенко В.В. за участю секретаря судового засідання Мирко О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, в.Г.Гонгадзе,26/2,к.86(в.Г.Карпенко.59,к.37,54038,Миколаїв,54010 доНаціональна поліція України, вул. Академіка Богомольця, 10,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 Департамент захисту економіки Національної поліції України, вул. Ак.Богомольця, 10,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 Центральна атестаційна комісія №8 Національної поліції України, вул. Декабристів, 5 (в.Спаська, 41),Миколаїв,54001 провизнання протиправним та скасування рішення в частині включення позивача до списку поліцейських,які підлягають атестуванню, визнання протиправними дії,

за участю представників:

від позивача ОСОБА_2;

позивач ОСОБА_3;

від відповідача 1 ОСОБА_4;

від відповідача ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Національної поліції України, Центральної атестаційної комісії № 8 Національної поліції України, Департаменту захисту економіки про визнання протиправним та скасування рішення в частині включення позивача до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, визнання протиправними дії Національної поліції України та Департаменту захисту економіки щодо проведення атестування ОСОБА_1, скасування рішення Атестаційної комісії № 8, як протиправного.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач незаконно включив його до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, висновок підлягає скасуванню, оскільки він прийнятий в порушення норм чинного законодавства.

Відповідачі, Національна поліція України, Департамент захисту економіки Національної поліції України, проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки атестування було проведено у межах наданих повноважень атестаційними комісіями та у спосіб, передбачений Законом України Про Національну поліцію і наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465.

Відповідач - Центральна атестаційна комісія № 8 Національної поліції України заперечень суду не надав, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

У судовому засіданні 02.03.2017 року судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суд дослідив всі матеріали справи, заслухав представників сторін, оцінив наявні докази в їх сукупності та встановив наступне.

Наказом Національної поліції України по особовому складу Департаменту захисту економіки № 176 о/с від 11.11.2015 року відповідно до п. 9,12 розділу ХІ Закону України Про Національну поліцію призначено прибулих з Міністерства внутрішніх справ з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установленням посадових окладів згідно зі штатним розписом з 07.11.2015: по управлінню захисту економіки в Миколаївській області ОСОБА_1, який мав спеціальне звання майор міліції, оперуповноваженим, присвоївши йому спеціальне звання майор поліції.

Наказом Національної поліції України від 20.11.2015 року № 210 о/с Про проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України, головних управлінь Національної поліції в Київській області та м. Києві було прийнято рішення про проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України та міжрегіональних територіальних підрозділів, в тому числі і Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

Наказом Національної поліції України від 23.11.2015 № 102 Про організацію заходів з тестування особового складу Національної поліції України було встановлено умови допуску поліцейських до участі в атестуванні та зобовязано керівників структурних підрозділів апарату НПУ, міжрегіональних територіальних органів (ДВБ, ДПН, ДЗЕ, ДК), Державної установи Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України, Головного управління Національної поліції в Київській області, Головного управління НПУ у м. Києві скласти списки поліцейських, які підлягають атестуванню.

Пунктом 3 Наказу № 210 керівників міжрегіональних територіальних підрозділів Національної поліції України (в тому числі Департаменту захисту економіки) було зобовязано скласти списки поліцейських, які підлягали атестуванню.

На підставі цього наказу заступником начальника Управління захисту економіки в Миколаївській області складено список працівників цього управління, які підлягають атестуванню відповідно до Інструкції станом на 23.11.2015 року, в якому під номером 18 значиться позивач.

У своїй позовній заяві позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення в частині включення його до списку поліцейських, які підлягають атестуванню. Але ніякого рішення на виконання наказу №210 в розумінні ст.17 КАС України, яке породжує певні правовідносини, порушує права позивача та може бути предметом розгляду у суді відповідачем не приймалось, а був складений список працівників відповідного управління, які повинні проходити атестацію, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.

23 лютого 2016 року на позивача було складено атестаційний лист, підготовлені на засідання атестаційних комісій додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими.

Відповідно до п.10 Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських №1465 від 17.11.2015 року, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.

Відповідно до статті 57 Закону України Про Національну поліцію, атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри. Атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ № 1465 від 17.11.2015 року зазначено, що вона прийнята відповідно до статті 57 Закону України Про Національну поліцію .

Таким чином, атестація поліцейських є індивідуальним заходом, який здійснюється з метою оцінки ділових, професійних якостей поліцейських при призначені на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність поліцейського. Вищезазначеною нормою не передбачено проведення планових, всіх без виключення поліцейськими атестації для підтвердження ними відповідності займаній посаді.

Відповідно до п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію № 580 від 02.07.2015 працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Отже, перелік підстав для проведення атестації передбачений ст.57 Закону України № 508 є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

У звязку з тим, що позивача вже було прийнято на посаду відповідно до наказу Національної поліції від 11.11.2015 року, то правових підстав для проходження позивачем атестації не було. Відповідач не вказав, з яких саме підстав, передбачених ч.2ст.57 Закону № 580 проводиться атестація, а відтак дії відповідачів щодо атестації позивача є протиправними.

Позивача наказом від 11.11.2015 призначено з 07.11.2015 року на посаду оперуповноваженого управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України за його згодою на підставі заяви без проведення конкурсу, яким не передбачена можливість проведення атестації позивача при переведенні.

Згідно з ч.1 ст.58 Закону України Про Національну поліцію призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.

Позивача наказом від 11.11.2015 року призначили на посаду безстроково із забезпеченням відповідних гарантій поліцейського, тому проводити його атестацію можливо лише в разі виникнення індивідуальних підстав передбачених ч.2 ст.57 Закону № 580.

Позивач зареєструвався в Єдиній централізованій відомчій телекомунікаційній мережі, в звязку з тим, що Наказом Національної поліції України № 102 від 23.11.2015 року передбачалось, що особи, які не зареєстровані в ЄЦВТМ не зможуть продовжити службу в поліції та відповідно до вимог ст.18 Закону України Про Національну поліцію поліцейський зобов'язаний: 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

29 лютого 2016 року позивач проходив атестацію, за наслідками якої атестаційна комісія № 8, за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення прийняла рішення, оформлене протоколом №15.00004128.0022751, згідно якого позивач не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. В протоколі зазначено, що під час проведення атестування було досліджено атестаційний лист та інші матеріали, які було зібрано на особу, яка проходить атестування, а саме: Декларація про доходи, послужний список, інформаційна довідка, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст. 5 Закону України Про очищення влади, інформації з відкритих джерел.

Центральною апеляційною атестаційною комісією № 1 23.03.2016 року прийнято рішення, оформлене протоколом №15.00004894.0022751, яким скаргу позивача залишено без розгляду, так як ним не набрано 60 і більше балів за тестами.

Позивач згідно атестаційного листа по тестуванню загальних навичок отримав 23/60 балів , по професійному тестуванню - 33/60 балів.

Згідно з п.16 Інструкції № 1465 передбачено, що атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).

Відтак, приймаючи рішення атестаційна комісія повинна була прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням всіх вищезазначених критеріїв.

Атестаційний лист свідчить, що керівник характеризує позивача позитивно, як досвідченого, дисциплінованого, ініціативного співробітника, свої функціональні обовязки виконує сумлінно. Діючих дисциплінарних стягнень не має.

Довідка результатів складання заліків з професійної підготовки від 09.06.2015 року свідчить, що позивач склав на задовільно «3» тактико-спеціальна підготовку, інші дисципліни добре « 4» (функціональна підготовка, вогнева, фізична підготовка).

Довідка про результати перевірки, передбаченої Законом України Про очищення влади свідчить, що позивачем указані достовірні відомості щодо наявності майна (майнових прав).

Вищезазначені документи свідчать, що позивач зарекомендував себе досвідченим, дисциплінованим, ініціативним співробітником, характеризується позитивно, діючих дисциплінарних стягнень не має, службові обовязки виконує сумлінно.

Таким чином, атестаційною комісією не вказано, з яких підстав комісія дійшла висновку про невідповідність позивача займаній посаді.

Оскільки негативне рішення атестаційної комісії тягне за собою правові наслідки у вигляді звільнення особи зі служби через службову невідповідність, таке рішення, незалежно від форми його оформлення (протокол, окремий акт), повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на його прийняття.

Таким чином, атестаційна комісія повинна мотивувати своє рішення (висновок).

Члени атестаційних комісій ні Законом, ні Інструкцією не наділені правом вирішувати питання можливості перебування позивача на службі в поліції на підставі власного, субєктивного сприйняття його, оскільки такий підхід до оцінювання може призвести до прийняття необєктивних, необґрунтованих і, як наслідок, неправомірних рішень.

Атестаційною комісією прийнято рішення про службову невідповідність позивача, але доказів того, що позивач не відповідає займаній посаді в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби матеріали справи не містять, тому суд дійшов висновку про незаконність висновку атестаційної комісії та необхідність його скасування, як протиправного.

Згідно зі ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Судові витрати розподілити у відповідності до ст. 94 КАС України.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Національної поліції України та Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо проведення атестування ОСОБА_1.

3.Скасувати рішення Центральної атестаційної комісії №8 Національної поліції України, оформлене протоколом ОП №15.00004493.0022751 від 05.03.2016 року.

4. В решті позовних вимог відмовити.

5. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Національної поліції України сплачений згідно квитанції №QS000146168501 судовий збір в сумі 640 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя Є.В. Марич

Судді В.С. Князєв

ОСОБА_6