Постанова № 65225889, 06.03.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2017
Номер справи
809/260/17
Номер документу
65225889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" березня 2017 р. Справа № 809/260/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Дубінській І.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Федик Н.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-021/14 від 05.01.2017, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-021/14 від 05.01.2017.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем незаконно накладено штраф на фізичну особу-підприємця. Також, зазначено про протиправність здійснення позапланової перевірки додержання фізичною особою-підприємцем - позивачем законодавства про працю та загальнообов'язкове соціальне страхування на об'єкті діяльності іншого товариства, де позивач є директором.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача щодо задоволення заявленого позову заперечила. В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства. У задоволені позову просила відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.

На підставі наказу від 13.12.2016 №1284-Д та направлення на перевірку від 13.12.2016 №04-13/15-10/6787 головним державним інспектором відділу з питань за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці в Івано-Франківській області Парахоняком О.Т. з метою розгляду листа Управління праці Івано-Франківської міської ради №74/38.2.03-в від 11.11.2016 щодо законності використання найманих працівників ОСОБА_5 та ОСОБА_6 позивачем, Управління Держпраці в Івано-Франківській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 у "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого в АДРЕСА_1 (а.с.46-49)

За результатами проведення позапланової перевірки 22.12.2016 було складено Акт №09-01-0030/693, відповідно до якого, на підставі встановленого перевіркою Управлінням праці Івано-Франківської міської ради згідно довідки від 07.10.2016 про те, що позивач допустила до роботи працівників ОСОБА_5 та ОСОБА_6 без оформлення трудових відносин та повідомлення в органи фіскальної служби, серед іншого, виявлене порушення вимог частин першої та третьої статті 24 Кодексу законів про працю України (а.с.50-54).

Розглянувши акт перевірки №09-01-0030/693, заступником начальника Управління Держпраці у Івано-Франківській області встановлено порушення вимог частин першої та третьої статті 24 Кодексу законів про працю України та постановою №09-01-021/14 від 05.01.2017 вирішено накласти на фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 штраф в розмірі 96000,00 грн. (а.с.6).

Відповідно до пункту 7 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.2012 № 390, за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

У відповідності до пункту 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509, під час розгляду справи про накладення штрафу заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішується питання щодо задоволення клопотання. За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в пункті 3 цього Порядку, приймає відповідне рішення.

Як встановлено, позапланова перевірка проводилася на підставі листа Управління праці Івано-Франківської міської ради №74/38.2.03-в від 11.11.2016 щодо законності використання найманих працівників ОСОБА_5 та ОСОБА_6, однак з матеріалів справи вбачається, що відповідачем щодо правовідносин, які є предметом розгляду даної справи не виявлялися порушення законодавства про працю, а зроблено висновки на підставі встановленого перевіркою Управління праці Івано-Франківської міської ради згідно довідки від 07.10.2016 про те, що позивач допустила до роботи вказаних працівників без оформлення трудових відносин та повідомлення в органи фіскальної служби (а.с.52).

Крім зазначеного, відповідачем не досліджувалися вказані обставини під час розгляду справи про накладення штрафу.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до договору оренди приміщення від 20.09.2016 ОСОБА_7 надано ТОВ «ІНБ» в особі директора ОСОБА_3 на термін два роки одинадцять місяців в користування нежитлові підвальні приміщення, які розташовані в АДРЕСА_1 (а.с.63-65). Вказана адреса також визначена як місце реєстрації юридичної особи ТОВ «ІНБ».

Згідно ліцензії ТОВ «ІНБ» здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями у "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого в АДРЕСА_1 (а.с.66-67).

06.10.2016 між ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ТОВ «ІНБ» в особі директора ОСОБА_3 було укладено цивільно-правові договори, згідно з якими виконавець зобов'язується виконувати: обов'язки офіціанта по обслуговуванню, помічника кухаря - відповідно по обслуговуванню корпоративів з 07.10.2016 та 09.10.2016 (а.с.31-34).

13.10.2016 між ТОВ «ІНБ» в особі директора ОСОБА_3 та ОСОБА_5 було укладено трудовий договір та 16.10.2016 повідомлено орган Державної фіскальної служби про прийняття вказаного працівника на роботу (а.с.35-36, 68).

У відповідності до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_3 є керівником ТОВ «ІНБ» (а.с.37).

Згідно пункту 3 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.2012 № 390, інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частини 1 статті 2 Господарського кодексу України, учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, визначено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.

Зокрема, ТОВ «ІНБ» є юридичною особою, яка наділена цивільною правоздатністю і дієздатністю, яка відповідно до статті 96 Цивільного кодексу України самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями, а учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, крім випадків, встановлених установчими документами та законом.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, відповідачем не доведено факт здійснення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 у "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого в АДРЕСА_1, оскільки місцем реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 визначене: АДРЕСА_2.

Також, відповідачем не доведено наявності правовідносин між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 та ОСОБА_5, ОСОБА_6

Таким чином, накладення штрафу на фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 за правовідносини між ТОВ «ІНБ» та ОСОБА_5, ОСОБА_6 є незаконним.

За таких обставин, постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-021/14 від 05.01.2017 слід визнати протиправною та скасувати, оскільки вказане рішення прийнято необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Управління Держпраці в Івано-Франківській області (код 39784625) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 960,00 гривень.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-021/14 від 05.01.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (код 39784625) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 10.03.2017.