Ухвала суду № 65170649, 28.02.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
496/2961/16-а
Номер документу
65170649
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 496/2961/16-а

Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Крачкова С.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Потапчука В.О.

суддів - Семенюка Г.В.

- Шеметенко Л.П.

Розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 20 вересня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області про визнання неправомірним рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області №22 від 12.04.2016 року щодо відмови в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також просить, зобов'язати відповідача з 09.01.2016 року призначити, нарахувати та виплатити йому пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку.

Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, з 3.07.1986 року по 14.07.1986 року, будучи у відрядженні від Одеського АТП, перебував у зоні відчуження та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Після досягнення 50-річного віку, 13.01.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, мотивуючи відмову тим, що згідно з поданими позивачем документами підстав для признання останньому пільгової пенсії не має. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить винести рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 20 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим апелянт, просить скасувати постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Справа розглядається в порядку ст.. 183-2 КАС України в порядку письмового провадження.

Розглянувши доводи апеляційної скарги в вищевказаній частині, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням 2 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, серії НОМЕР_1 ( а.с.21).

Позивач при досягненні 50 років, що підтверджується паспортом серія НОМЕР_2, виданого 08.08.2000 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

Відповідач рішенням № 22 від 12.04.2016 року відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що форму №122 ( довідку №94 від 17.07.2015 року) ПАТ « Автотранспортне підприємство 15162» видало безпідставно, оскільки довідка №122 видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.17).

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність такої відмови.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.

Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.91 р. № 106.

Згідно зі ст.65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р.(зі змінами та доповненнями), зокрема, додаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форму якої затверджено постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії з використанням норм ст. 55 Закону № 796-ХІІ).

Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

У разі неможливості подання довідки за формою № 122 для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що стверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табеля обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових) рахунків на виплату заробітної плати.

З довідки №34 від 11.03.2016 року, виданої ПАТ «Автотранспортне підприємство 15162» вбачається, що правонаступником Одеського Автотранспортного підприємства 15062 на теперішній час є Публічне акціонерне товариство «Автотранспортне підприємство 15162» ( а.с.19).

З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що позивачем до управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області надано довідку форми №122, яка видана 17.07.2015 року ПАТ «Автотранспортне підприємство 15162» та підтверджує те, що ОСОБА_2 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 29 грудня 1987 р. № 1497-378 і постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05 червня 1986 р. № 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідність зі списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року з 3 липня 1986 року по 14 липня 1986 року ( а.с.18).

З трудової книжки на ім'я ОСОБА_2 серії НОМЕР_3, виданої 24.05.1986 року вбачається, що 29.05.1086 року він прийнятий водієм третього класу в автоколону №1 Одеського Автотранспортного підприємства 15062 та був звільнений 21.01.1987 року. Має загальний трудовий стаж більш 15 років. ( а.с. 26-28 )

З довідки, виданої «Одеським автотранспортним підприємством 15162» від 7.02.1991 року вбачається, що ОСОБА_2 з 3.07.1986 року по 14.07.2016 року приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС та знаходився в 30 кілометровій зоні. Йому видано посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС ( а.с.24,32, 35,36).

Крім того, факт перебування позивача в зоні відчуження з 3 липня 1986 року по 7 липня 1986 року підтверджується наявними у матеріалах справи документами, а саме: копіями довідок №2/6-8-93 від 11.04.1996р. та №5/19-Ч-94 від 23.10.1992 року, виданої Українською державною корпорацією автомобільного транспорту, ( а.с.20,23); листом Одеського територіально-виробничого об'єднання автомобільного транспорту ТВО «Одесаатотранс» №19/1037 від 3.11.1992 року (а.с.22), випискою з наказу «Автотранспортного підприємства 15062» Одеського обласного управління грузового автотранспорту №333 від 3.07.1986 року (а.с.32,36) посвідченням про відрядження .

Із копії наказу про оплату праці працівників АТП, відряджених на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №159 від 27.03.1987 року вбачається, що позивачу нараховувалася підвищена оплата праці за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 31).

У зв'язку з викладеним, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що позивачем надано всі необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, які підтверджують період роботи позивача в зоні відчуження в 1986 році, а тому рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_2 зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірним.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст.183-2, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів , -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Біляївського районного суду Одеської області від 20 вересня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області про визнання неправомірним рішення,- залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя доповідач: Потапчук В.О.

Суддя: Шеметенко Л.П.

Суддя: Семенюк Г.В.