Постанова № 6516860, 11.12.2008, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
11.12.2008
Номер справи
33/159-а
Номер документу
6516860
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

11.12.08                                                                                           Справа№ 33/159-А

11 год. 20 хв.79014; м. Львів, вул. Личаківська, 128

Зал судових засідань № 501

Господарський суд Львівської області, розглянувши у судовому засіданні справу :

за позовом:Прокурора м. Нововолинська в інтересах держави в особі Нововолинської Об’єднаної державної податкової інспекції (м. Нововолинськ)

до відповідача:Відкритого акціонерного товариства «Укрзахідвуглебуд»в особі філії «Відокремленого структурного підрозділу «Шахтобудівельне управління №3» (м. Нововолинськ)

про :стягнення 12 862 (дванадцять тисяч вісімсот шістдесят дві ) грн. 81 коп.

Суддя : Цікало А.І.

При секретарі : Герасименко В.С.

Представники:

Прокуратури:Коваль Р.Р. –представник (посвідчення № 245 від 12.12.2005 р.)

Позивача:Костюк А.Ю. –представник (довіреність № 11740/10-009 від 10.11.2008 р.)

Відповідача:Воляник С. Б. –представник (довіреністю № 02-04/486 від 24.06.2008 р.) Представникам сторін, присутнім у судовому засіданні роз’яснено зміст ст.ст. 30, 49, 51, 127 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме їх процесуальні права та обов’язки, зокрема, право заявляти відводи. Представники учасників процесу, звернулись до суду з клопотанням про нездійснення технічної фіксації судового процесу.

Суть спору : До господарського суду Львівської області надійшла позовна заява від прокурора м. Нововолинська в інтересах держави в особі Нововолинської Об’єднаної державної податкової інспекції (м. Нововолинськ) до Відкритого акціонерного товариства «Укрзахідвуглебуд»в особі філії «Відокремленого структурного підрозділу «Шахтобудівельне управління №3» (м. Нововолинськ) про стягнення 12 862 (дванадцять тисяч вісімсот шістдесят дві ) грн. 81 коп.

Ухвалою суду від 02.06.2008 р. відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання на 24.06.2008 р. В попередньому судовому засіданні 24.06.2008 р. було оголошено перерву до 17.07.2008 р. В попередньому судовому засіданні 17.07.2008 р., у зв’язку з неявкою представників позивача та прокурора, розгляд справи було відкладено на 04.09.2008 р. В попередньому судовому засіданні 04.09.2008 р., у зв’язку з неявкою представника прокуратури, розгляд справи було відкладено на 02.10.2008 р. В судовому засіданні 02.10.2008 р. було закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 28.10.2008 р. В судовому засіданні 28.10.2008 р. розгляд справи було відкладено на 11.12.2008 р.

Прокурор вимог ухвал суду про відкриття провадження у справі від 02.06.2008 р., про відкладення розгляду справи від 17.07.2008 р., від 04.09.2008 р., від 28.10.2008 р. та про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 02.10.2008 р. виконав, явку повноважного представника в судове засідання забезпечив.

Позивач вимог ухвал суду про відкриття провадження у справі від 02.06.2008 р., про відкладення розгляду справи від 17.07.2008 р., від 04.09.2008 р., від 28.10.2008 р. та про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 02.10.2008 р. виконав, явку повноважного представника в судове засідання забезпечив.

02.10.2008 р. до суду за вх. № 21736 від позивача поступили додаткові пояснення по справі.

Представники прокуратури та позивача позов підтримали повністю, просили суд задоволити позовні вимоги з підстав наведених у заяві та поясненнях.

Відповідач вимоги ухвал суду про відкриття провадження у справі від 02.06.2008 р., про відкладення розгляду справи від 17.07.2008 р., від 04.09.2008 р., від 28.10.2008 р. та про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 02.10.2008 р. виконав, відзив на позов, в якому позовні вимоги заперечив частково, представив, явку повноважних представників в судове засідання забезпечив.

В попередньому судовому засіданні 04.09.2008 р. представник відповідача подав до суду матеріали про нарахування та сплату податку з власників транспортних засобів за період з 2005 р. по 2007 р., платіжні доручення та довідку про заборгованість по платежах до бюджету ДП «Нововолинське будівельне управління»станом на 29.07.2004 р.

В судовому засіданні 28.10.2008 р. представник відповідача подав до суду перелік основних засобів, які підлягають розгляду на зборах акціонерів для відчуження по ВАТ «Укрзахідвуглебуд», рецензії звіту про оцінку майна, висновок про вартість обладнання, висновки про вартість майна, рецензію на звіт про оцінку транспортних засобів, виписку із протоколу № 8 загальних зборів акціонерів ВАТ «Укрзахідвуглебуд», лист Регіонального відділення фонду державного майна України по Львівській області про погодження реалізації майна ВАТ «Укрзахідвуглебуд».

Представник відповідача проти позову не заперечив, вказавши при цьому що заборгованість по платежах які є предметом спору буде погашено після реалізації майна боржника.

В судовому засіданні 28.10.2008 р. учасники процесу, присутні в залі судового засідання, звернулись до суду з узгодженим клопотанням про нездійснення технічної фіксації судового процесу.

В судовому засіданні 28.10.2008 р. учасники процесу, присутні в залі судового засідання, звернулись до суду з узгодженим клопотанням в якому просять суд продовжити термін розгляду справи та відкласти її розгляд на 11 грудня 2008 р. Вказане клопотання було задоволено, про що вказано в ухвалі від 28.10.2008 р.

Відповідно до п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV, справу розглянуто в порядку, встановленому цим Кодексом.

Розглянувши документи і матеріали подані учасниками процесу, заслухавши пояснення присутніх в судових засіданнях, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:

Перевіркою, проведеною прокуратурою м. Нововолинськ щодо своєчасної сплати податку з підприємств і організацій - власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у Відокремленому структурному підрозділі "Шахтобудівельне управління № 3" Відкритого акціонерного товариства "Укрзахідвуглебуд" (далі - ВСП „ШБУ № З" ВАТ „Укрзахідвуглебуд") встановлено, що Шахтобудівельне управління № З" ВАТ "Укрзахідвуглебуд" утворене як відокремлений структурний підрозділ ВАТ "Укрзахідвуглебуд" з окремим балансом згідно з наказом голови правління ВАТ "Укрзахідвуглебуд" від 31.01.2006 року № 9, на підставі рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Укрзахідвуглебуд" (протокол № 4 від 15.09.2005 року) з 03.02.2006 року та є правонаступником Дочірнього підприємства Нововолинське шахтобудівельне управління ВАТ "Укрзахідвуглебуд".

Вказане підприємство засноване на державній корпоративній власності, зареєстроване виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області, до ЄДРПОУ включене 27.02.2006 року з організаційно-правовою формою - філія, без права юридичної особи.

У своїй діяльності ВСП ШБУ № 3 керується Положенням, яке затверджене загальними зборами ВАТ "Укрзахідвуглебуд" 15.09.2005 року. Ідентифікаційний код підприємства 34028516.

Відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування". На обліку платник податків в Нововолинській ОДПІ перебуває з 03.04.2006 року.

Нововолинською ОДПІ 31.07.2006 року прийнято рішення № 1 про поширення усіх прав і обов'язків щодо погашення податкового боргу ДП "Нововолинське шахтобудівельне управління" на ВСП „Шахтобудівельне управління № З" ВАТ "Укрзахідвуглебуд" та поширення податкової застави на всі активи, що знаходяться на балансі ВСП „Шахтобудівельне управління № З" ВАТ "Укрзахідвуглебуд" та перебувають у власності (повному господарському віданні) ВАТ "Укрзахідвуглебуд". Дане рішення відповідачем не оскаржувалось.

Заборгованість Відокремленого структурного підрозділу Шахтобудівельне управління № З „Відкритого акціонерного товариства "Укрзахідвуглебуд" станом на 15.05.2008 року по податку з підприємств і організацій - власників транспортних засобів та інших самохідних машин становить 12 862.81 грн., в т.ч. недоїмка 12 387.39 грн. та пеня 475.42 грн.

Заборгованість відповідача по податку з підприємств і організацій - власників транспортних засобів та інших самохідних машин в період з 30.05.2005 по 15.05.2008 роки виникла за рахунок нарахованих та несплачених сум податкових зобов'язань згідно податкових повідомлень-рішень № 0000712600 від 18.05.2005 року в сумі 4601,29 грн. та № 0000722600 від 18.05.2005 року в сумі 396,10 грн. Всього нарахування за період з 30.05.2005 по 15.05.2008 роки складають 12862,81 грн. (по податкових повідомленнях-рішеннях № 0000712600 від 18.05.2005 року в сумі 4601,29 грн., № 0000722600 від 18.05.2005 року в сумі 396,10 грн., розрахунків № 2025 від 23.03.2007 року в сумі 5912,00 та № 984 від 12.02.2008 року в сумі 1478,00 грн. Несплаченою станом на 15.05.2008 року залишається заборгованість в розмірі 12862,81 грн., в т.ч. недоїмка - 12387,39 грн. та пеня –475,42 грн.

Відповідно до п. 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до Державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів), а також сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами відповідно до законодавства. Визначення сум податкового боргу за податками, зборами (обов'язковими платежами), які надходять до бюджетів та державних цільових фондів, здійснюється за даними особових рахунків платників податків, що ведуться органами ДПС згідно з «Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів», затвердженою наказом Головної Державної податкової адміністрації України від 12.05.1994 р. № 37 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 03.09 .2001 р. № 342, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2001 р. за № 887/6078).

Відповідно до п.7 Розділу II Інструкції підставою для нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників є документи, які подаються платником (податкові декларації, звіти, розрахунки, платіжні повідомлення, довідки про авансові платежі, та інші документи), документи, які готуються податковими органами (рішення за актами перевірок з донарахування або скасування раніше нарахованих сум платежу, фінансових санкцій та пені), документи, які надходять від інших контролюючих органів.

Згідно п. 6 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із наступними змінами та доповненнями), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-111 від 21.12.2000 р. (із змінами і доповненнями), активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

У п.п. 5.3.1 ст. 5.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із наступними змінами та доповненнями) зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

На виконання п.п. 6.2.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із наступними змінами та доповненнями), яка зазначає про те, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановленні строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно пп. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону України № 2181- ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу, або на день його погашення.

У відповідності до преамбули Закону України № 2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок і погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Нововолинською ОДПІ вживались заходи, щодо примусового стягнення податкового боргу згідно Закону України № 2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

На підставі п. 6.2 статті 6 Закону України № 2181-111 від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" боржнику були направлені податкові вимоги (перша - 09.10.2001 року, друга - 20.11.2001 року), проте заборгованість залишилась непогашеною.

Відповідно до ст. 8 Закону України № 2181-111 від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи боржника перебувають в податковій заставі, що підтверджує витяг з реєстру обтяжень рухомого майна (додається).

Начальником Нововолинської ОДПІ було - прийняте рішення про застосування заходів погашення податкового боргу (рішення № 8 від 19.02.2002 року).

Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством, щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ч. 3 ст. 9 КАС України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оскільки позивач представив достатньо належних доказів щодо виникнення заборгованості, стягнення якої є предметом позову, а відповідач доказів погашення заборгованості, у встановленому чинним законодавством України порядку, не представив, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, згідно роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, вказаних у пункті 1 Постанови від 29 грудня 1976 року № 11 «Про судові рішення», суд прийшов до висновку, що позовна заява Прокурора м. Нововолинська в інтересах держави в особі Нововолинської Об’єднаної державної податкової інспекції (м. Нововолинськ) Відкритого акціонерного товариства «Укрзахідвуглебуд»в особі філії «Відокремленого структурного підрозділу «Шахтобудівельне управління №3» (м. Нововолинськ) про стягнення 12 862 (дванадцять тисяч вісімсот шістдесят дві ) грн. 81 коп. є обґрунтованою і підлягає до задоволення.

Згідно ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

На підставі наведеного, керуючись п. п. 1, 3 п. 3 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення»КАС України, а також, в зв’язку з тим, що спір виник з вини відповідача, судові витрати слід покласти на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 17, 48, 69, 70, 71, 86, 87, 89, 94, 107, 120, 122, 123, 124, 127, 128, 130, 135,138, 139, 140, 143, 151, 152, 153, 154, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, п. п. 1, 3, 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В :

1.          Позов прокурора м. Нововолинська в інтересах держави в особі Нововолинської Об’єднаної державної податкової інспекції (м. Нововолинськ) до Відкритого акціонерного товариства «Укрзахідвуглебуд»в особі філії «Відокремленого структурного підрозділу «Шахтобудівельне управління №3» (м. Нововолинськ) про стягнення 12 862 (дванадцять тисяч вісімсот шістдесят дві ) грн. 81 коп. – задоволити повністю.

2.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Укрзахідвуглебуд»в особі філії «Відокремленого структурного підрозділу «Шахтобудівельне управління № 3»(вул. Будівельна, 1, м. Червоноград, Львівська область, 08109; код ЄДРПОУ 001771458) в дохід державного бюджету через Нововолинську Об’єднану державну податкову інспекцію (вул. Піонерська, 1, м. Нововолинськ, 45400; код ЄДРПОУ 20124365) –12 862 (дванадцять тисяч вісімсот шістдесят дві ) грн. 81 коп.

3.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Укрзахідвуглебуд»в особі філії «Відокремленого структурного підрозділу «Шахтобудівельне управління № 3»(вул. Будівельна, 1, м. Червоноград, Львівська область, 08109; код ЄДРПОУ 001771458) в дохід державного бюджету України (р/р 31112095600006 Банк УДК у Львівській області, МФО 825014, отримувач: ВДК Личаківського району м. Львова, код ЄДРПОУ 22389406, код платежу 22090200, символ звітності банку 092) – 128 (сто двадцять вісім) грн. 62 коп. судового збору.

4.          Виконавчі листи видати відповідно до ст. ст. 258, 259 КАС України.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

          Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя