ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.03.2017 року Справа № 904/9992/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чус О.В. - доповідач,
суддів: Чередко А.Є., Кузнецова В.О.
при секретарі судового засідання Ковзикові В.Ю.
за участю представників сторін
від скаржника: ОСОБА_1, представник, довіреність №б/н від 03.01.2017 р.;
від Вільногірської міської ради: ОСОБА_2, представник, довіреність №7-2749/0/2-16 від 30.12.2016 р.;
від відповідача: ОСОБА_3, представник, довіреність №03/17 від 09.01.2017р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2016 р. у справі №904/9992/16
за позовом Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в інтересах Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, м. Вільногірськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "КОЛЬОРОВІ МЕТАЛИ", м. Дніпро
про стягнення 111 897,12 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2016р. у справі № 904/9992/16 (суддя Золотарьова Я.С.) у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі. Рішення суду мотивовано необґрунтованістю порушення прав позивача, який не є належним позивачем у справі.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду, Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області звернулося з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що відповідно до п.п. 1.1., 3.3.16 Положення про Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради є виконавчим органом Вільногірської міської ради та уповноважений представляти інтереси ради в частині вирішення земельних спорів, в тому числі в господарських судах з усіма правами, наданими Позивачу. Вважає, що є належним Позивачем у справі. Крім того, суд дійшов помилкового та необґрунтованого висновку щодо недоведеності факту виникнення між сторонами зобовязань за спірним договором та, як наслідку, порушення зобовязання. Нотаріальне посвідчення договору оренди землі відповідно до ст.14 Закону України «Про оренду землі» не є обовязковим, тому додаткові угоди правомірно укладені у простій формі.
Відповідач проти апеляційної скарги заперечив, просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Заначив, що Позивач та Вільногірська міська рада є самостійними юридичними особами. Право юридичної особи на здійснення цивільних прав та обовязків через свої органи поширюється на підпорядковані підрозділи та органи саме тієї юридичної особи, чиї права було порушено, а не окремої (самостійної) юридичної особи, якою є Позивач. Оскільки договір оренди землі від 11.10.2006р. нотаріально посвідчений, згідно ст. 654 Цивільного кодексу України зміни до нього мають бути вчинені у такій саме формі, проте укладені додаткові угоди не відповідають зазначеній нормі права, що вказує на їх нікчемність.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
При перегляді справи апеляційним судом встановлено, що 11.10.2006р. між Територіальною громадою м. Вільногірська в особі Вільногірської міської ради як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями Кольорові метали як орендарем (надалі - відповідач) було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), зареєстрований у виконкомі Вільногірської міської ради, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.10.2006 за № 040610500016 (арк. с. 31-33).
Відповідно до п. 1 договору орендодавець, на підставі рішення Вільногірської міської ради від 28.07.2006р. №75-04/У Про передачу ТОВ з ІІ Кольорові метали в оренду земельної ділянки, розташованої по вул. Привокзальна, зі східної сторони від ТОВ "АСТІ Вільногірський елеватор" для промислового використання" та рішення Вільногірської міської ради від 15.10.2006р. за №156-07/У "Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 28.08.2006р. №75-04/У "Пре передачу ТОВ з ІІ "Кольорові метали" в оренду земельної ділянки, розташованої в м. Вільногірськ" по вул. Привокзальна зі східної сторони від ТОВ "АСТІ Вільногірський елеватор" для промислового використання" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану в м. Вільногірську по вул. Привокзальна, зі східної сторони від ТОВ "АСТІ Вільногірський елеватор", для промислового використання (код цільового використання за Українським класифікатором цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.10.5 - землі промисловості) - для будівництва та обслуговування під'їзної залізничної та складу навантажування пісків.
Пунктом 2 Договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,7847 га. несільськогосподарського призначення, яка відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України перебуває у розпорядженні Вільногірської міської ради, для промислового використання.
11.10.2006р. сторонами було складено та підписано акт приймання-передачі земельної ділянки до договору, відповідно до якого орендодавець передав в оренду, а орендар прийняв земельну ділянку площею 1,7847 га, розташовану на вулиці Привокзальній (а.с.34).
Згідно п. 8 Договору земельна ділянка надається в оренду строком на 49 років.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва об'єкту становить 275736,15 грн.; після вводу об'єкта в експлуатацію - 661588,29 грн.
Договорами про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №62 від 12.03.2007р., №62/1 від 29.01.2008р., №62/2 від 03.02.2009р., №62/3 від 26.01.2010р., №62/4 від 02.02.2012р., №62/5 від 06.07.2012р., №62/6 від 21.01.2013р., №62/7 від 19.03.2014р., укладеними між Вільногірською міською радою та ТОВ з ІІ Кольорові метали було змінено нормативну грошову оцінку земельної ділянки та розмір орендної плати. Згідно договору №62/7 від 19.03.2014р. орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в гривнях щомісячно у розмірі 7464,77 грн.
У звязку із тим, що від Відповідача протягом 2015 року (з січня по грудень) платежів зі сплати орендної плати за Договором до міського бюджету не надходило, Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в інтересах Вільногірської сільської ради звернулось із позовом до суду про стягнення боргу, що утворився, в сумі 111897,12 грн.
При розрахунку боргу Позивачем враховані нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2015р., яка відповідно до витягу з технічної документації від 24.06.2015 № 19-402-00-8027/215 становить 1543408,56 грн. (а. с. 26), а також відсоток нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рівні 7, 25 %, встановлений рішенням міської ради № 1584-69//VI.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до ст.21 Закону України Про оренду землі, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Частинами 1 та 2 ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться;
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін); зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події; якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час; боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до п. 12,32 Договору, яка кореспондується із ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна умов договору, в тому числі щодо розміру орендної плати, здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Нормативно грошова оцінка земельних ділянок в силу положень статті 13 Закону України "Про оцінку земель" приводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Відповідно до положень статей 20 та 23 цього Закону дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (постанова Верховного Суду України від 03.12 2013р. у справі №3-34гс13).
Включивши в умови договору оренди землі до підстав перегляду розміру орендної плати прийняття нової нормативної грошової оцінки землі, сторони погодили можливість зміни розміру орендної плати, однак, водночас, передбачили, що внесення таких змін потребує укладання відповідної додаткової угоди.
Як зазначалось, згідно договору №62/7 від 19.03.2014р. сторонами внесені зміни, в тому числі до п. 9 Договору, згідно якого визначений розмір орендної плати становить 7464,77 грн. (а.с. 54). Будь яких інших договорів про внесення змін до Договору в частині щомісячного розміру орендної плати сторонами не надано, а отже, нарахування Позивачем орендної плати за січень грудень 2015 року із розрахунку 9324,76 грн за місяць є неправомірним.
Розрахунок заборгованості по орендній платі за період січень грудень 2015 року має відбуватися з урахуванням узгодженої суми орендної плати за місяць, помноженої на кількість місяців (12), а не з урахуванням нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2015р., відповідно до якої зміни в Договір не вносилися. Отже, правомірною є сума заборгованості 89577,24 грн (7464,77х12). В решті позовних вимог слід відмовити, як необґрунтованих.
Відповідно до частини 1 статті 28 Господарського процесуального кодексу України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.
Згідно п. 1.1 Положення про Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (далі - Положення), затвердженого рішенням сесії Вільногірської міської ради Дніпропетровської області від 28.07.2016 № 330-15/VII, Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (далі - Управління) є виконавчим органом Вільногірської міської ради Дніпропетровської області.
Пунктом 3.3.16 Положення встановлено, що Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області представляє інтереси Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в частині вирішення земельних спорів (відшкодування збитків завданих Вільногірській міській раді Дніпропетровської області за використання земель територіальної громади міста Вільногірська громадянами та суб'єктами господарювання без наявності правовстановлюючих документів; за порушення умов договорів оренди землі, вирішення інших питань у галузі земельних відносин), в господарських, адміністративних, місцевих, апеляційних судах, Вищому адміністративному суді України та Верховному Суді України з усіма правами позивача, відповідача і третьої особи.
Державна реєстрація Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, як юридичної особи підтверджена також Витягом з єдиного державного реєстру юридичних осіб (а.с.94-96).
Відповідно до ч. 1 ст. 5, ч. 1 і 2 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" управління та інші створювані радами виконавчі органи входять в систему місцевого самоврядування, є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування (ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Стаття 237 Цивільного кодексу України визначає поняття та підстави представництва, зокрема встановлює, що представництво виникає на підставі договору, закону, акту органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Дослідивши правовий статус та повноваження Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства, як органу виконавчої влади, та Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, як органу місцевого самоврядування та Засновника означеного Управління, колегія суддів вважає, що відповідно до наведених норм чинного законодавства в даному спорі цих осіб слід розглядати, як таких що пов'язані між собою відносинами представництва, що допускає пред'явлення вказаним Управлінням позову в інтересах Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, як сторони за цивільним договором оренди земельної ділянки, що був укладений із відповідачем у цій справі
Тому, звернення із позовом в інтересах Вільногірської міської ради Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області є правомірним. Позов підлягає частковому задоволенню на рахунок Вільногірської міської ради, як сторони, права якої порушені внаслідок неналежного виконання Відповідачем зобовязань по Договору.
Щодо решти заперечень Відповідача апеляційний суд зазначає наступне.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 Цивільного кодексу України в разі недодержання сторонами вимоги про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Згідно ст. 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі та за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Як первісно обумовили сторони у пункті 12 Договору, при зміні розміру орендної плати Відповідач зобов'язаний укласти з Орендодавцем та посвідчити нотаріально договір про внесення змін до цього договору протягом одного місяця після отримання повідомлення про її зміну.
Разом із цим, в пункті 34 Договору сторони встановили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Згідно Договору № 62/3 від 26.01.2010р. змінена редакція п. 13 Договору не передбачає нотаріального засвідчення додаткової угоди при внесенні змін до Договору. Всі договори про внесення змін до Договору, в тому числі договір № 62/7 від 19.03.2014р., були укладені у простій письмовій формі та до 2015 року виконувались сторонами.
Враховуючи наведене, підстави вважати договір № 62/7 від 19.03.2014р. про внесення змін до Договору нікчемним відсутні.
На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку про невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого суду, обставинам справи, внаслідок чого судом першої інстанції були порушені норми матеріального права, що відповідно до п.3,4 ч.1 ст. 104 Господарського процесуального кодексу України є підставою для скасування рішення та прийняття нового рішення про часткове задоволення позовних вимог в сумі 89577,24 грн., в решті позову слід відмовити.
Судові витрати по справі покладаються на сторони пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в інтересах Вільногірської міської ради Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2016 р. у справі №904/9992/16 задовольнити частково.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2016 р. у справі №904/9992/16 скасувати.
Прийняти по справі нове рішення.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями Кольорові метали (4900, м. Дніпро, вул. Челюскіна, буд. 5, кім. 28; ідентифікаційний код 32495368) на користь Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (51700, м. Вільногірськ, вул. ім. В.Варена, 15, код ЄДРПОУ 21929734) заборгованість 89577,24 грн. (вісімдесят девять тисяч пятсот сімдесят сім грн 24 коп.), судовий збір за розгляд позовної заяви 1343,61 грн (одну тисячу триста сорок три грн 61 коп.).
В решті позову відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями Кольорові метали (4900, м. Дніпро, вул. Челюскіна, буд. 5, кім. 28; ідентифікаційний код 32495368) на користь Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (51700, м. Вільногірськ, вул. ім. В.Варена, 15, код ЄДРПОУ 21929734) витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги 1477,97 грн (одну тисячу чотириста сімдесят сім грн 97 коп.).
Видачу наказів на виконання даної постанови доручити господарському суду Дніпропетровської області.
Постанова набирає чинності з часу її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцятиденного строку.
Повний текст постанови складений 06.03.2017р.
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя А.Є. Чередко
Суддя В.О. Кузнецов