Ухвала суду № 65162421, 28.02.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
820/10856/15
Номер документу
65162421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2017 р.Справа № 820/10856/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання Дудка О.А. Русанової В.Б.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Запорізькій області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2016р. по справі № 820/10856/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжнафтопродукт"

до Мелітопольської об єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області , Пологівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області , Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС, Енергодарської об єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області , Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області , Токмацької об єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області , Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Запорізькій області

про скасування рішень та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ Запоріжнафтопродукт (далі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС Запорізькій області, Бердянської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, Токмацької ОДП1 ГУ ДФС у Запорізькій області, Енергодарської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Запорізькому районі ГУ ДФС у Запорізькій області, Пологівської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить:

- скасувати податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_2 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_3 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_4 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_5 від 15.09.2015 року, № НОМЕР_6 від 15.09.2015 року, № НОМЕР_7 від 15.09.2015 року, № НОМЕР_8 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_9 від 04.09.2015 року, №0001601501 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_10 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_11 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_12 від 09.09.2015 року, № НОМЕР_13 від 14.09.2015 року, № НОМЕР_14 від 04.09.2015 року, №0000552100 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_15 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_16 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_17 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_18 від 04.09.2015 року, №0000092100 від 04.09.2015 року, №0000022201 від 21.09.2015 року, №0000032201 від 21.09.2015 року, №0000042201 від 21.09.2015 року, №0000052201 від 21.09.2015 року,

- зобов'язати відповідачів відновити суми податкових зобов'язань позивача з електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів з і зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 24.07.2015 року №90/08-29-22-0109/39453434.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2016р. позов задоволено частково.

Скасовано податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_2 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_3 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_4 від 21.09.2015 року, № НОМЕР_5 від 15.09.2015 року, № НОМЕР_6 від 15.09.2015 року, № НОМЕР_7 від 15.09.2015 року, № НОМЕР_8 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_9 від 04.09.2015 року, №0001601501 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_10 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_11 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_12 від 09.09.2015 року, № НОМЕР_13 від 14.09.2015 року, № НОМЕР_14 від 04.09.2015 року, №0000552100 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_15 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_16 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_17 від 04.09.2015 року, № НОМЕР_18 від 04.09.2015 року, №0000092100 від 04.09.2015 року, №0000022201 від 21.09.2015 року, №0000032201 від 21.09.2015, №0000042201 від 21.09.2015 року, №0000052201 від 21.09.2015 року, які прийняті на підставі висновків акту перевірки №90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року.

Зобов'язано ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області відновити суми податкових зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжнафтопродукт в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 24.07.2015 року №90/08-29-22-0109/39453434.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Запорізька ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розгляд справи проводився в режимі відео конференції.

Протокольною ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 року допущено заміну відповідачів на правонаступників, а саме: ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області на Запорізьку ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, а також ДПІ у Запорізькому районі ГУ ДФС у Запорізькій області на Вільнянську обєднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Запорізькій області.

Представник апелянта у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.

Інші представники відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч.2 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ТОВ "Запоріжнафтопродукт" згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців зареєстроване, як юридична особа, крім інших видів діяльності, провадить оптову та роздрібну торгівлю нафтопродуктами через мережу АЗС.

ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ Запоріжнафтопродукт з питань правомірності визначення та декларування в звітності обєктів оподаткування акцизним податком, зокрема, нафтопродуктів за період з 01.01.2015 року по 31.03.2015 року., за результатами якої складено акт № 90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року.

За висновками акту перевірки зазначено про порушення позивачем п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, п.п. 215.3.10 п. 215 ст. 215, п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України , що призвело до заниження суми акцизного податку за період з 01.01.2015р. по 31.03.2015р. в сумі 4 075 316, ,00 грн.

П.п.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України в частині несвоєчасного надання до Полонівської ОДПІ (Оріхівське відділення) у строків визначені законодавством декларації з акцизного податку за вересень 2015р. (т.1. а.с.115-119)

На підставі акту перевірки контролюючими органами було прийнято податкові повідомлення-рішення:

- Бердянською ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ НОМЕР_1 від 21.09.2015 року, в сумі 40461,25 грн., в т.ч. основний платіж: 32369 грн. та штрафна (фінансова) санкція 8092,25 грн.

№ НОМЕР_2 від 21.09.2015 року в сумі 52305 грн., в т.ч. основний платіж: 41844грн. та штрафна (фінансова) санкція 10461грн.

№ НОМЕР_3 від 21.09.2015 року в сумі 292322,50 грн., в т.ч. основний платіж: 233858 грн. та штрафна (фінансова) санкція 58464,50 грн.;

№ НОМЕР_4 від 21.09.2015 року в сумі 49281,25 грн., в т.ч. основний платіж: 39452 грн.фін. санкція (штраф): 9856,25 грн.

- Токмацькою ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ 0000702200від 15.09.2015 року в сумі 26445 грн., в т.ч. основний платіж: 21156 грн. та фін. санкція (штраф) 5289 грн.

№ 0000692200від 15.09.2015 року в сумі 21344 грн., в т.ч. основний платіж: 17075 грн. та фін. санкція (штраф) 4269 грн. ;

№ 0000682201від 15.09.2015 року в сумі 58770 грн., в т.ч. основний платіж: 47016 грн. та фін. санкція (штраф) 11754 грн. ;

- Енергодарською ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№000342200від 04.09.2015 року в сумі 100558,75 грн., в т.ч. основний платіж: 80447 грн. та фін. санкція (штраф) 20111,75 грн.

- ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ 0001601501від 04.09.2015 року в сумі 874998,75 грн., в т.ч. основний платіж: 699999 грн. та фін. санкція (штраф) 174999,75 грн. ;

- ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області) :

№ НОМЕР_10 від 04.09.2015 року в сумі 40616,25 грн., в т.ч. основний платіж: 272493 грн. та фін. санкція (штраф) 68123,25 грн.

- ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ НОМЕР_11 від 04.09.2015 року в сумі 32570грн., в т.ч. основний платіж: 26056 грн. та фін. санкція (штраф) 6514 грн. ;

-ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ НОМЕР_12 від 09.09.2015 року в сумі 412403,75 грн., в т.ч. основний платіж: 329923 грн. та фін. санкція (штраф) 82480,75 грн. ;

- ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ 0000332200від 14.09.2015 року в сумі 274580 грн., в т.ч. основний платіж: 219664 грн. та фін. санкція (штраф) 54916 грн. ;

- ДПІ у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ НОМЕР_14 від 04.09.2015 року в сумі 95318,75 грн., в т.ч. основний платіж: 76255 грн. та фін. санкція (штраф) 19063,75 грн.

№ НОМЕР_19 від 04.09.2015 року в сумі 29851,25 грн., в т.ч. основний платіж: 23881 грн. та фін. санкція (штраф) 5970,25 грн.;

- Пологівською ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області:

№ НОМЕР_15 від 04.09.2015 року в сумі 232173,75 грн., в т.ч. основний платіж: 185739 грн. та фін. санкція (штраф) 46434,75 грн.

№ НОМЕР_16 від 04.09.2015 року, в сумі 23656,25 грн., в т.ч. основний платіж: 18925 грн. та фін. санкція (штраф) 4731,25 грн.;

№ НОМЕР_17 від 04.09.2015 року, в сумі 193568,75 грн., в т.ч. основний платіж: 154855 грн. та фін. санкція (штраф) 38713,75 грн.;

№ НОМЕР_18 від 04.09.2015 року в сумі 170 грн., в т.ч. основний платіж: 0 грн. та фін. санкція (штраф) 170 грн.

№ НОМЕР_20 від 04.09.2015 року, в сумі 170708,75 грн., в т.ч. основний платіж: 136567 грн. та фін. санкція (штраф) 34141,75 грн. (т.1 а.с. 120-169)

Не погодившись із податковими повідомленнями рішеннями відповідачів, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Підставою для прийняття спірних податкових повідомлень - рішень слугували висновки контролюючих органів, викладені в акті перевірки, що платником занижено базу та об'єкт оподаткування акцизним податком за операціями з реалізації платником палива через АЗС, які визнані контролюючими органами об'єктами оподаткування відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України. Мотивуючи цей висновок, податковий орган зазначає, що за своїм дійсним економічним змістом ці операції є реалізацією палива кінцевим споживачам, що оподатковуються за 5%-ковою ставкою акцизного податку.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що операції з продажу нафтопродуктів ТОВ "Запоріжнафтопродукт" через мережу АЗС не є обєктом оподаткування акцизним податком, передбаченим п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобовязань щодо реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами згідно з п.216.9 ст.216 Податкового кодексу України, тому прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення про нарахування грошових зобов'язань підлягають скасуванню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо скасування податкових повідомлень-рішень з наступних підстав.

Судом встановлено, що в період, який підлягав перевірці, позивач реалізував нафтопродукти через мережу АЗС кінцевим споживачам, а також юридичним особам для їх господарської діяльності. Такими покупцями у ТОВ "Запоріжнафтопродукт" були Державне підприємство "Василівське лісове господарство", ПП "Ютис", МПП "Червень",ТОВ "Капітал -Трейд", Дочірне підприємство "Запорізькій облавтодор", ТОВ "Бекон-Січ", ТОВ "Техносервіс", СГ "Привітне",СГ "Ятінс",СГ"Лідер",СГ "Жайвір", ПСП"Хоцьке",ТОВ " Пролетраське",,СФГ " Скорпіон", ПП " Осокор-М", КП " Куйбишівський водоканал",ТОВ "Злагода", СФГ "Любава", ФГ "ОСОБА_3 ЦІК", Командитне товариства " ОСОБА_4 і к", ДП "Придніпровська залізниця",ТОВ "Аграний союз Запоріжжя",, ПАТ "Електропівденмонтаж-10",СТОВ"Прапор",ТОВ "Телерадіорганізація Оріон", ТОВ " Енергобуд-ЛТД",КСП " Тепличний Комбінат", ПАТ "ДТЕК Дніпроенерго",, ДП "Дніпровське лісове господраство", ТОВ " Галеон Форвардінг", ТОВ " Енергобуд-Сервіс",, ТОВ "ВМ "Дніпро", ДП "НАЕК "Енергоатом", ТОВ " Комбінат громадського харчування АЕС",, ТОВ " АТП-С ервіс", КП "ЦД Промінь", ТОВ "Джаз", ПАТ " Гайчур-Агро", ЧП "Трансагро", ТОВ " Альфа Гума", ТОВ " Агро-Техсервис", ТОВ " Компас 2008", ТОВ " Мелбудальянс", ТОВ "Социновация",ТОВ "Техноіиплекс-М", ДП "Мелитопольское лесоохотничье хозяйство", КП "Вознесенское", КП "Мирное",КП " Райселькомунхоз",ПАТ " Завод залізобетонних виробів-5",ПАТ " Мелітопольське міжрайонне виробниче підприємство з племінної справи у тваринництві", тощо.

Матеріалами справи підтверджено фактичний продаж нафтопродуктів Позивачем іншим субєктам господарювання (юридичним особам, фізичним особам-підприємцям) та не спростовується податковим органом.

Згідно п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 та п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, при цьому базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів.

Відповідно до абз. 2 п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, під реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів розуміється продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Однією із визначних умов реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж підакцизних товарів для їх особистого некомерційного використання.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, "Про затвердження форми декларації акцизного податку. Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку", затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 14, в графі 4 додатку 6 до декларації акцизного податку зазначається вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торгівельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.

Положеннями п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України та ст. 42 Господарського кодексу України визначено поняття "підприємництво" та "господарська діяльність".

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Таким чином, реалізація нафтопродуктів іншим суб'єктам господарювання (юридичним особам, фізичним особам-підприємцям), створеним для заняття підприємництвом, не може вважатись особистим некомерційним використанням.

При цьому реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци перший та другий п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.

Судовим розглядом встановлено, що між ТОВ "Запоріжжянафтпродукт" та покупцями паливно-мастильних матеріалів укладено договори, за умовами яких позивач зобов'язується продати, а покупець прийняти та оплатити нафтопродукти (бензини, дизельне паливо).

Товар за цими договорами поставляється на умовах самовивозу з АЗС ТОВ Запоріжнафтопродукт, розрахунок здійснюється в момент вивезення. Ціна на товар формується на підставі фактичних цін, що діють на АЗС на момент відвантаження товару. Таким чином, юридичні та фізичні особи-підприємці, зареєстровані в установленому порядку як платники ПДВ, які придбали паливо у ТОВ Запоріжнафтопродукт та отримували його на АЗС в т.ч. сплачували вартість палива через касу АЗС використовували його у власній господарській (комерційній) діяльності. Вказане свідчить, що продаж таких товарів здійснювався для їх подальшого комерційного використання.

Реальність виконання договорів податковим органом не ставиться під сумнів та не спростовується.

Згідно з п. 1 ст. 698 Цивільного кодексу України за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його.

Відповідно до ст. 52 Господарського кодексу України кваліфікуючою ознакою некомерційного господарювання є відсутність мети одержання прибутку.

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Колегія суддів зазначає, що продаж нафтопродуктів суб'єктам господарювання для їх використання у підприємницькій діяльності не може тлумачитись як роздрібна торгівля нафтопродуктами.

Разом з тим, можливість здійснення субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів реалізації підакцизних товарів кінцевим споживачам (якими є також субєкти господарювання), що не є обєктом оподаткування акцизним податком випливає також зі змісту декларації з акцизного податку, що затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14, з якого вбачається, що в декларації зазначаються дані щодо реалізації товарів кінцевим споживачам, що є обєктом оподаткування акцизним податком з роздрібної реалізації підакцизних товарів та інформаційні дані реалізації товарів для комерційного використання, що не є обєктом оподаткування акцизним податком з роздрібної реалізації підакцизних товарів, а операції відпуску нафтопродуктів з колонок, що не є реалізацією, в декларації не відображаються: графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків; графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання; у графі 5 «Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4)» вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.

Відповідач обґрунтовуючи свої доводи апеляційної скарги та посилаючись на Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442, зазначає про те, що законодавець визначив, що через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, а не оптовий, оскільки відпуск пального відбувається через паливно-, масло- та газороздавальні колонки кінцевому споживачу. Тобто за своїм функціональним призначенням мережа автозаправних станцій використовується саме для роздрібної торгівлі нафтопродуктами, тобто реалізація для кінцевого споживача. Враховуючи специфіку зберігання, перевезення та реалізації нафтопродуктів оптова торгівля ними можлива лише через відповідні нафтобази, а не через АЗС, позивач реалізує нафтопродукти через мережу АЗС, тобто здійснює роздрібний продаж кінцевому споживачу.

Колегія суддів вважає такі доводи відповідача безпідставними, оскільки позивачем не заперечується факт здійснення через мережу АЗС саме роздрібного продажу (відпуску) нафтопродуктів кінцевому споживачу. Разом з тим, виникнення обєкту оподаткування акцизним податком повязане з наявністю передбачених п.п.14.1.202 п. 14.1 ст. 14 ПК України умов, а саме здійснення операції продажу товару кінцевому споживачу для його особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, про що зазначалось вище.

Посилання відповідача на п. 2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами є необґрунтованим, з огляду на те, що здійснення роздрібного продажу нафтопродуктів через АЗС не є єдиним виключним правом суб'єкта господарювання. Вказані Правила не регулюють правовідносини у сфері оптового продажу нафтопродуктів, та відповідно не можуть його забороняти.

Згідно пп. 4.5 п. 4 ДСТУ 4303:2004 оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю, або для виробничого споживання та надання пов'язаних із цим послуг.

Відповідно до ДСТУ 3993-2000 «Товарознавство» партія товару - це певна кількість товарів одного або декількох найменувань, закуплених, відвантажених або отриманих одночасно за одним товаросупровідним документом.

Оптова торгівля здійснюється за договором поставки.

Згідно з п. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. Крім того, відповідно до п. 3 ст. 265 Господарського кодексу України сторонами договору поставки можуть бути тільки суб'єкти господарської діяльності.

Таким чином, висновок контролюючого органу щодо виключно роздрібного характеру торгівлі нафтопродуктами через мережу АЗС не відповідає нормам чинного законодавства України та призводить до неправильного трактування норм податкового законодавства, оскільки законодавством не встановлено обмежень щодо торгівлі нафтопродуктами через мережу АЗС оптом, а тому не кожен факт продажу пального на АЗС є роздрібним.

Відповідно до п. 10.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету країни з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155 відпуск нафтопродуктів на АЗС можливий: за готівку; за відомостями; за талонами; за платіжними картками.

Згідно п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.

З урахуванням вищевказаних висновків щодо сутності операцій суб'єктів господарювання, їх різновиду, кваліфікуючих ознак кінцевих споживачів та об'єкта оподаткування акцизним податком з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, - сам по собі відпуск нафтопродуктів через мережу АЗС за талонамисмарт-картками, відомостями та іншими документами на відпуск пального не завжди має бути операцією з реалізації нафтопродуктів.

При відпуску нафтопродуктів через мережу АЗС провадяться операції з продажу пального як кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об'єктом оподаткування акцизним податком з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, так і суб'єктам господарювання з метою комерційного або виробничого використання, що не є об'єктом оподаткування даним податком.

Таким чином, вірними є висновки суду першої інстанції, що операції з продажу нафтопродуктів ТОВ "Запоріжнафтопродукт" через мережу АЗС не є об'єктом оподаткування акцизним податком, передбаченим п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, згідно з п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення в частині скасування податкових повідомлень-рішень з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Запорізькій області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2016р. по справі № 820/10856/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст ухвали виготовлений 06.03.2017 р.