Постанова № 65162238, 02.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2017
Номер справи
454/1673/16-а
Номер документу
65162238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2017 року Справа № 876/9487/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Матковської З.М., Шавеля Р.М.,

за участі секретаря судового засідання Керод Х.І.,

та за участі позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Сокальського районного суду Львівської області від 03 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

В червні 2016 року позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просила визнати неправомірними дії (рішення) відповідача щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/951 від 17 травня 2016 року; зобовязати відповідача здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 % від розміру її місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Львівської області № 18/951 від 17.05.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

В ході розгляду справи судом першої інстанції, позивач подала заяву про зміну позовних вимог, в якій просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на лютий 2011 року) на підставі довідок прокуратури Львівської області № 18/951 від 17 травня 2016 року; зобовязати відповідача здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 % від розміру її місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Львівської області № 18/951 від 17.05.2016 року та № 18/1232 від 15.08.2016 року; визнати протиправним і скасувати рішення відповідача № 3313/04-29 від 01.09.2016 року щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/1232 від 15.08.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на лютий 2011 року); зобовязати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру її місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Львівської області № 18/1232 від 15.08.2016 року, з урахуванням виплачених сум, без обмеження її максимального розміру.

Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 03 жовтня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на лютий 2011 року) на підставі довідок Прокуратури Львівської області №18/951 від 17.05.2016року та 15.08.2016 року. Визнати протиправним і скасовано рішення Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №3313/04-29 від 01.09.2016 року щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1232 від 15 серпня 2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на лютий 2011 року). Зобовязати Сокальське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату з 01.01.2016 року пенсії, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру її місячної заробітної плати, вказаної в довідці Прокуратури Львівської області №18/1232 від 15.08.2016р., без обмежень граничного розміру пенсії з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права. Таким чином, вимоги позивача є безпідставними. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення позивача на заперечення вимог апеляційної скарги, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 12.07.1993р. працювала в органах прокуратури та 31.03.2015р. звільнена з посади старшого прокурора прокуратури міста Червонограда Львівської області за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугою років, що стверджується витягом з трудової книжки.

Згідно довідки №18/1232 від 15.08.2016р., яку видано для предявлення в Пенсійний фонд відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015р., розмір заробітної плати позивача суттєво збільшився та становить 11737,50грн.

Позивач 22.08.2016р. звернулася до Сокальського обєднаного Управління ПФУ Львівської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки.

Листом від 05.09.2016р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у звязку з тим, що з 01.06.2016р. пенсії в порядку та на умовах, визначених, крім інших, Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Зокрема, відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р., у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до, крім інших, Закону України «Про прокуратуру».

Також відповідач покликається на Постанову КМУ №1013 від 09.12.2015р., якою внесено зміни до постанови від «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 31.05.2000р., яким вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру, згідно довідки прокуратури Львівської області від 15.08.2016 № 18-951, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку з 01.01.2016 року.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами 13, 18 статті 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХІІ.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Поряд з цим, Законом України Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI, частина 18 статті 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що на момент звернення позивача до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт на виконання положень статті 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХІІ у чинній редакції.

Колегія суддів вважає, що доводи позивача щодо спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми, що діяли на момент призначення пенсії є необґрунтованими, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії набула чинності та діяла інша редакція ст. 50-1 даного Закону.

Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, за відсутності нормативного акту, який би визначав порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, відповідач позбавлений законодавчих можливостей для проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Водночас, колегія суддів звертає увагу, що суд не вправі перебирати на себе функції законодавчого органу та визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про задоволення позовних вимог з наведених вище мотивів.

Керуючись статтями 41 ч. 1, 160, 195, 196, 198 п. 3, 202 п. 4, 205 ч. 2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити.

Постанову Сокальського районного суду Львівської області від 03 жовтня 2016 року у справі № 454/1673/16-а скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя З.М. Матковська

суддя Р.М. Шавель

повний текст постанови виготовлений 07.03.2017