УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2017 р.Справа № 638/14056/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.01.2017р. по справі № 638/14056/15-а за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова про зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова, в якому просила суд, з урахуванням уточнених позовних вимог, визнати відмову в призначенні пільгової пенсії незаконною та зобовязати призначити пенсію на пільгових умовах за період роботи у шкідливих умовах за Списком № 2 з 29.04.2015 року.
ОСОБА_2 Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.01.2017 року по справі № 638/14056/15-а адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Позивач не скористався своїм правом на подання заперечень на апеляційну скаргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази та матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається зі змісту постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.01.2017 року, позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Харкова про зобовязання вчинити певні дії задовольнити. Визнано відмову Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова від15.05.2015 року № 240/9-15(протокол-відмови від 03.06.2015 року № 1878 (лист повідомлення № 8071-02/26 від 12.06.2015 року) у призначенні позивачу пільгової пенсії незаконною. Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова призначити ОСОБА_1 державну пенсію на пільгових умовах за період роботи у шкідливих умовах за списком № 2 з 29.04.29015 року.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що оскільки на момент звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, були наявні всі умови досягнення позивачем 54-річного віку, стаж роботи більше 35 років, з них стаж на роботах із шкідливими умовами праці більше 10 років, що дають право на її призначення, визначені п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», отже відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є неправомірною.
Колегія суддів погоджується з такими висновками з огляду на наступне.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальник безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду : непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до п. 2 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державі пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють і підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. І запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійної віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпеченні забезпечення; особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючи законодавством.
Як передбачено ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлена раніше діючим законодавством.
На підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і і результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам інших виробництв, професій та посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 рою чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонд України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону. Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного Закону.
Проведення атестації робочих місць за списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад показників було передбачено також положеннями ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці було затверджено постановою Кабінету Міністрів України лише 01.08.1992 року, а отже роботи, професії та посади, передбачені зазначеними списками, за період до 01.08.1992 року мають бути враховані призначенні пільгових пенсі без результатів атестації робочих місць.
Згідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, щ підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.93 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 року за № 110 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документ виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про період. роботи. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або правонаступників.
Пунктами 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністр України № 637 від 12.08.1993 року встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а такс архівними установами. У разі і коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що довідки мають надаватися у разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про роботу особи у спірний період, що визначає її право на пільгову пенсію.
Як вбачається зі змісту наявної у матеріалах справи копії трудової книжки позивача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто на момент звернення до органів пенсійного фонду, (29.04.2015 року) позивач досягла віку 54 роки, а зараз повних 55 років (а.с. 4-8).
Трудовою книжкою ОСОБА_1. підтверджено загальний стаж роботи з 22.06.1977 року по теперішній час, що складає більше 35 років, з них з 01.09.1987 року на Харківському хімфармзаводі «Здоров'я трудящим» учнем просмотрщика ампул в ампульному цеху. 01.01.1988 року присвоєна кваліфікація переглядача ампул з ін'єкційними розчинами
3 розряду ампульного цеху. 19.11.1991 року завод реорганізовано в Харківську фармацевтичну фірму «Здоров'я» (Орендне підприємство) у відповідності з Рішенням Київського РІК м. Харкова № 434-10 від 19.11.1991 року. В цьому підприємстві продовжувала працювати переглядачем ампул з ін'єкційними розчинами ампульного цеху до 1994 року.
Наказом № 242 від 29.12.1994 року по Харківській фармацевтичній фірмі «Здоров'я» переведена машиністом фасувально-упакувальної машини 2 розряду ампульного цеху.
Таким чином, з 01.08.1987 року по 29.12.1994 року позивач працювала учнем-переглядачем ампул з ін'єкційними розчинами, загалом 7 років 4 місяця
21.02.1997 року орендне підприємство «Харківська фармацевтична фірма «Здоров'я» було реорганізоване в Відкрите акціонерне товариство «Фармацевтична фірма «Здоров'я» у відповідності із Розпорядженням Київського РІК м. Харкова № 335 від 31.02.1997 року, де вона продовжувала працювати машиністом фасувально-упаковочної машини, 27.02.1998 року звільнена по переводу в ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров'я».
Наказом № 272 від 15.10.2003 року по ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров'я» переведена знову переглядачем ампул з ін'єкційними розчинами 3-го розряду. Працювала до 02.08.2006 року.
07.08.2006 року позивач прийнята на роботу в Харківське державне фармацевтичне підприємство «Здоров'я народу» переглядачем ампул з ін'єкційними розчинами, де працювала по 31.03.2008 року.
01.04.2008 року ОСОБА_1 прийнята на роботу в порядку переводу в ТОВ «Харківське фармацевтичне підприємство «Здоров'я народу» переглядачем ампул з ін'єкційними розчинами 3-го розряду, працювала по 20.08.2008 року, потім переведена на іншу роботу. 01.10.2011 року знов переведена переглядачем ампул з ін'єкційними розчинами цеху стерильних лікарських засобів, працювала по 13.08.2012 року, після чого переведена контролером. А з 01.11.2012 року знов переведена переглядачем ампул, де працюю по цей час. Все це підтверджується записами в трудовій книжці (а.с. 4-8).
Колегія суддів не бере до уваги доводи відповідача про те, що період роботи у шкідливих умовах не є підтвердженим, оскільки до заяви про призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2 позивачем не було надано довідку, підтверджуючу роботу з особливо важкими умовами праці,не може бути прийнята огляду на наступне.
Списком № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженим постановою ОСОБА_2; Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року передбачено роботу наповнювачів ампул.
З приводу роботи позивача на посаді переглядача ампул з ін'єкційними розчинами слід зазначити наступне.
Згідно з роз'ясненнями «О порядке применения утвержденных Постановлением Совета Министров СССР № 1173 от 22.08.1956 года Списков производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах», затверджених постановою Державного комітету праці СРСР, Секретаріату ВЦСПС № 81/8 від 02.04.1976 року, з питань призначення пенсій на пільгових умовах та в пільгових розмірах, посаду переглядача ампул з ін'єкційними розчинами слід розуміти як посаду браковщика.
Отже згідно зі Списком № 2 передбачено роботу браковщика, тому робота переглядача ампул з ін'єкційними розчинами також входить до переліку професій за списком № 2, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Так, робота переглядача ампул з інєкційними розчинами, як і робота наповнювача ампул, передбачені Списком № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та пільгових розмірах, затверджених ОСОБА_2 Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року.
Колегія суддів зазначає, що крім того, професії переглядача ампул з ін'єкційними розчинами та наповнювача ампул входили до переліку атестованих робочих місць, професій та посад із шкідливими умовами праці відповідно до протоколу № 15 від 21.12.2006 року ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров'я»
Колегія суддів звертає увагу на те, що періоди роботи ОСОБА_1В з 01.01.1988 року по 01.12.1994 року, з 01.10.2003 року по 02.08.2006 року з 07.08.2006 року по 31.03.2008 року, з 21.04.2008 року по20.08.2008 року, з 01.10.2011 року по 13.08.2012 року, з 01.11.2012 року по теперішній час підлягають зарахуванню до її пільгового стажу.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано виніс додаткову постанову.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.01.2017 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції і вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують та доказів в їх обґрунтування відповідачем не надано.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова залишити без задоволення.
ОСОБА_2 Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.01.2017р. по справі № 638/14056/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст ухвали виготовлений 06.03.2017 р.