Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 30/364 20.10.09 За позовом Подільської районної у м. Києві ради До Товариства з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр» Про визнання права власності
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від позивача Кравцов А.В. –представник за довіреністю № 415 від 01.07.09.
Від відповідача Мельник В.В. –представник за довіреністю № 23/20-10 від 02.10.09.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Подільської районної у м. Києві ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»про:
- визнання за територіальною громадою Подільського району м. Києва права власності на нежилі підвальні приміщення групи приміщень № 22а загальною площею 119,30 кв. м, в будинку по вул. Андріївський узвіз, 3/24 літ. «А»;
- визнання за територіальною громадою Подільського району м. Києва права власності на нежилі приміщення 1-го поверху групи приміщень № 25 загальною площею 264,10 кв. м, в будинку по вул. Андріївський узвіз, 3/24 літ. «А».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач вважає спірне майно своєю власністю.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.09. порушено провадження у справі № 30/364, розгляд справи призначено на 20.10.09. о 14-40.
В судовому засіданні 20.10.09. представник позивача підтримав свої позовні вимоги та просить суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні 20.10.09. надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»проти позову заперечує та просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні за згодою представників сторін було оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно зі ст. 5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 6 Закону України “Про столицю України –місто герой Київ” визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” Подільська районна у м. Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Подільського району м.Києва і виступає суб‘єктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Подільського району.
Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров‘я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб’єктами права власності в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України “Про столицю України –місто герой Київ” Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління об’єкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.
Судом встановлено, що Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.01. № 208/1642 “Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва” (Додаток 8) передала жилий будинок № 3 А по вул. Андріївський узвіз до комунальної власності Подільської районної у м. Києві ради.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Подільського району»№ 783 від 20.10.09., будинок по вул. Андріївський узвіз 3/24 літ. «А» та будинок Андріївський узвіз, 3 А –це один і той самий будинок, що знаходиться у власності територіальної громади Подільського району м. Києва та перебуває на балансі Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Подільського району».
Відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 99 від 10.06.70., а саме п. 24 розділу 3, номери наріжних будинків пишуться через дріб тому вірним вважається адреса будинку Андріївський узвіз 3/24 літ. "А", що і підтверджується матеріалами інвентаризації станом на 15.08.09.
У відповідності до матеріалів справи вбачається, що згідно з п. 1. розпорядження Подільської районної у м. Києві державної адміністрації виконавчого органу Подільської районної у м. Києві ради від 24.06.08. № 994 розпорядження Подільської районної у м. Києві державної адміністрації від 03.04.07. № 456 "Про передачу в орендне користування нежилих приміщень по віл Андріївський узвіз/Боричів Тік, буд. 3/24 літ "А", яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»передано в тимчасове орендне користування нежилі приміщення 1 - го поверху загальною площею 273,0 кв. м та нежилі підвальні приміщення загальною площею 124,10 кв. м по вул. Андріївський узвіз, буд. 3/24 літ "А", визнано таким, що втратило чинність в зв'язку з закінченням терміну дії договору оренди вказаних приміщень.
Пунктом 2 Розпорядження Подільської районної у м. Києві державної адміністрації виконавчого органу Подільської районної у м. Києві ради від 24.06.08. № 994 Товариству з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»надано в тимчасове орендне користування нежилі приміщення І - го поверху загальною площею 273,0 кв. м та нежилі підвальні приміщення загальною площею 124,10 кв. м по вул. Андріївський узвіз/Боричів Тік, буд. 3/24 літ "А".
На виконання даного розпорядження 24.06.08. між Комунальним підприємством «Оренда»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»було укладено Договір № 781/08 оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва за яким Комунальне підприємство «Оренда»передає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»приймає в оренду приміщення 1 (першого) поверху по вул. Андріївський узвіз /Боричів Тік 3/24 літ. "А" загальною площею 273,0 кв. м, та Договір № 781 - 1/08 оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва за яким Комунальне підприємство «Оренда»передає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»приймає в оренду підвальне приміщення по вул. Андріївський узвіз/Боричів Тік 3/24 літ. "А" загальною площею 124,1 кв. м для розміщення художньої майстерні.
15.08.09. Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна»було виготовлено технічний паспорт на нежитлові приміщення 1 (першого поверху) та нежилі підвальні приміщення в будинку по вул. Андріївський узвіз/Боричів Тік 3/24 літ. "А", з якого вбачається, що будинок по вул. Андріївський узвіз /Боричів Тік 3/24 літ. "А" має адресу вул. Андріївський узвіз 3/24 літ. "А", також в Технічному паспорті на зазначені вище приміщення було уточнено площу передану в оренду.
У зв'язку з уточненням в технічному паспорті даних по приміщенням між Комунальним підприємством «Оренда»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»було укладено Додаткову угоду № 1 від 01.09.09. до Договору № 781/08 оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району від 24.06.08., де в пункті 1.1 Договору площу приміщення з 273,00 кв. м змінено на 264,10 кв. м, та Додаткову угоду № 1 від 01.09.09. до Договору № 781-1/08 оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району від 24.06.08., де в пункті 1.1 Договору площу приміщення з 124,1 кв. м змінено на 119,30 кв. м.
В обґрунтування позовних вимог Подільська районна у м. Києві рада зазначає, що відповідач, який є орендарем спірного майна не визнає право власності позивача на зазначені вище приміщення та вимагає від Подільської районної у м. Києві ради визнати за ним право власності на вказані приміщення.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до ст. 23 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», передача майна в оренду не припиняє права власності на це майно.
Відповідно до довідки Комунального підприємства “Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Подільського району” Подільської у м. Києві ради № 710 від 02.09.09., спірні приміщення знаходяться на балансі Комунального підприємства “Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Подільського району”, нікому не відчужені, не передані, не подаровані, а отже, належать до комунальної власності Подільського району м. Києва.
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. 316 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Право володіння означає юридично забезпечену можливість власника мати майно у своєму безпосередньому фізичному чи юридичному віданні, у сфері свого фактичного господарського чи іншого впливу.
Право користування –це юридично закріплена можливість власника щодо господарського, підприємницького, культурно-побутового використання майна та вилучення з нього корисних властивостей.
Право розпорядження – це юридично закріплена можливість власника самостійно вирішувати юридичну і фактичну долю майна шляхом його відчуження іншим особам, зміни його стану чи призначення тощо.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов'язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Особливості здійснення права власності на національні, культурні та історичні цінності встановлюються законом (ст. 319 Цивільного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач звернувся до позивача з вимогою про визнання права власності на спірні нежилі приміщення за Товариством з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр».
Згідно зі ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном (ст. 391 Цивільного кодексу України).
Статтею 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями Закону України “Про приватизацію державного майна”, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування (ч. 4 ст. 3 вказаного Закону).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про приватизацію державного майна”, приватизація державного майна (далі - приватизація) - це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України.
У відповідності до ч. 7 ст. 7 Закону України “Про приватизацію державного майна”, продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та є їм підпорядкованими, підзвітними і підконтрольними.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України “Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації або з ініціативи відповідних органів приватизації чи покупців.
Включення об'єктів малої приватизації до відповідних переліків з ініціативи покупців, відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України “Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” здійснюється шляхом подання покупцями до відповідного органу - приватизації заяви про включення підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації.
Крім заяви покупцями також подаються інші документи, перелік яких визначений ч. 4 ст. 7 Закону України “Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України “Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі.
Заяви про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу спірного приміщення відповідачем до позивача не подавалось.
Належних доказів протилежного до суду не надано.
Рішення Подільської районної в м. Києві ради про приватизацію таких об'єктів комунальної власності Подільського району м. Києва не приймалось.
Таким чином, з наведеного вбачається, що підстави для визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»права власності на нежилі підвальні приміщення групи приміщень № 22а загальною площею 119,30 кв. м, в будинку по вул. Андріївський узвіз, 3/24 літ. «А»; на нежилі приміщення 1-го поверху групи приміщень № 25 загальною площею 264,10 кв. м, в будинку по вул. Андріївський узвіз, 3/24 літ. «А»відсутні.
Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За таких обставин, Господарський суд міста Києва вважає, що позовні вимоги Подільської районної у м. Києві ради є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, –
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Подільської районної у м. Києві ради задовольнити повністю.
2. Визнати за територіальною громадою Подільського району м. Києва (04070, м. Київ, Контрактова площа, 2, код ЄДРПОУ 26077603) право власності на нежилі підвальні приміщення групи приміщень № 22а загальною площею 119,30 (сто дев’ятнадцять три десятих) кв. м, в будинку по вул. Андріївський узвіз, 3/24 літ. «А».
3. Визнати за територіальною громадою Подільського району м. Києва (04070, м. Київ, Контрактова площа, 2, код ЄДРПОУ 26077603) право власності на нежилі приміщення 1-го поверху групи приміщень № 25 загальною площею 264,10 (двісті шістдесят чотири цілих одна десята) кв. м, в будинку по вул. Андріївський узвіз, 3/24 літ. «А».
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Антік-Центр»(04070, м. Київ, вул. Андріївський узвіз, 3 літ. А, код ЄРПОУ 30970974) на користь Подільської районної у м. Києві (04070, м. Київ, Контрактова площа, 2, код ЄДРПОУ 26077603) 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. –державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
6. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.
Суддя Т.М. Ващенко