Справа № 275/93/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 року смт. Брусилів
Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Руденка В.О.,
з участю секретаря судового засідання Довгаленко О.І.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області,
ВСТАНОВИВ:
06.02.2017 року позивач ОСОБА_1 подав до суду позов до Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не надання інформації.
В позові зазначив, що 13 січня 2017 року він звернувся до відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області з письмовою заявою про витребування інформації щодо наявності не витребуваних земельних часток (паїв) на території Брусилівської об'єднаної громади станом на 01.01.2017 року. На його звернення станом на 30.01.2017 року відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області відповіді не надав.
Посилаючись на положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про звернення громадян», просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання письмової відповіді на його звернення та зобов'язати надати йому відповідну інформацію.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному об'ємі з мотивів викладених в ньому, просив задовольнити позов. Додатково пояснив, що він не отримав відповіді на своє звернення і тому заперечує будь-які твердження про те, що відповідь йому надавалась.
Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, від імені виконувача обов'язків Відділу Держгеокадастру в Брусилівському районі до суду надіслане письмове заперечення, з проханням про розгляд справи за відсутності представника відповідача. В заперечені відповідач заперечує відношення запитуваної позивачем інформації до публічної інформації, яка перебуває у володінні відповідача. Зазначає, що оскільки розпорядниками не витребуваних земельних часток (паїв) є відповідні місцеві ради чи районні державні адміністрації, Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі для надання відповіді заявнику необхідно було отримати цю інформацію у відповідних органів місцевого самоврядування, які є її розпорядниками. Тому, 20.01.2017 Відділом Держгеокадастру у Брусилівському районі позивачу було надано проміжну відповідь (лист від 20.01.2017 № Г-4/0-5/6-17) у якій повідомлено, що запитувана інформація не належить до публічної інформації і звернення буде розглянуто згідно вимог ст. 20 Закону України «Про звернення громадян». Згодом, 10.02.2017 року позивачу було надіслано відповідь на його звернення з визначенням інформації, яку він запитував, тому просять відмовити у задоволені позовних вимог.
Почувши та дослідивши пояснення сторін та подані ними докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та необхідність його задоволення з наступних підстав.
Згідно ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст.34 Конституції, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Згідно ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно розміщеному на офіційному Інтернет-сайті Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області, Положення про відділ, до його повноважень, зокрема, відносилось: здійснення землеустрою, відповідно до Закону України "Про землеустрій", у тому числі забезпечення проведення інвентаризації земель (п. 4.11.), у межах, встановлених законодавством, проведення заходів з моніторингу та охорону земель (п. 4.13.), ведення державного земельного кадастру та отримання інформації про відведення земельних ділянок (п.4.14.), ведення Поземельних книг та їх зберігання (п.4.15.), підготовка земельно-кадастрової документації (п.4.16.), створення, формування і ведення місцевого фонду документації із землеустрою (п.4.17.), регулювання у сфері планування територій та розмежування земель державної і комунальної власності, здійснення топографо-геодезичної і картографічної діяльності (п.4.19.), створення інформаційної бази даних з питань реформування земельних відносин, землеустрою, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, оціночної діяльності і земельних торгів (п.4.20.).
Згідно вимог ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, при цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні встановлено, що 13 січня 2017 року позивач звернувся з письмовим зверненням до Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області, де, посилаючись на Закон України «Про доступ до публічної інформації» просив надати інформацію про наявність не витребуваних земельних часток (паїв) на території Брусилівської об'єднаної громади станом на 01.01.2017 року.
Зі змісту звернення та з аналізу вищенаведених нормативних документів вбачається, що запитувана інформація відноситься до повноважень відповідача.
Водночас, навіть за потреби додаткового опрацювання запиту у зв'язку з великим обсягом інформації, потребою її пошуку серед значної кількості даних, відповідач мав надати проміжну відповідь позивачем протягом п'яти днів з дня звернення.
Згідно позначки на копії звернення, поданої позивачем, представник відповідача отримав звернення 13.01.2017 року. Тож, граничний строк надання проміжної відповіді був 18.01.2017 року, а граничний строк кінцевої відповіді - 02.02.2017 р.
Тоді як проміжна відповідь про необхідність додаткового часу для подання інформації, згідно її копії, наданої відповідачем у додатку до свого заперечення, датована 20.01.2017 року, а вручена заявнику 30.01.2017 року. Будь-яких доказів її відправлення раніше дати вручення, суду не надано.
Датою оформлення кінцевої відповіді про надання запитуваної інформації, копія якої долучена до заперечень, є 10.02.2017 року. При цьому, будь-яких доказів надіслання цієї відповіді позивачу, до заперечень не надано. А сама копія відповіді, долучена до заперечень не посвідчена.
Таким чином, суд, враховуючи заперечення позивача в отриманні запитуваної інформації, керуючись ст.71 КАС України, визнає, що відповідач не довів правомірність своїх дій в суді.
На підставі ст. 3, 19, 34 Конституції України, ст. 1, 5, 20, 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», керуючись ст. 3, 8, 9, 11, 71, 87, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу Дергеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області щодо ненадання інформації в письмовому вигляді на звернення ОСОБА_1 від 13.01.2017 року.
Зобов'язати Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області надати ОСОБА_1 інформацію у письмовому вигляді у відповідь на його звернення від 13.01.2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Брусилівський районний суд Житомирської області.
Особи, що брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя В. О. Руденко