Постанова № 65133653, 28.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
361/6187/16-а
Номер документу
65133653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 361/6187/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Сердинський В.С.

Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Драч М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 30 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позов до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Відповідач) про визнання рішення Відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії Позивачу від 25 травня 2016 року протиправним; зобов'язання Відповідача здійснення перерахунок та виплату, одержаної за роботу в зоні відчуження з 02.05.1986 року по 05.05.1986 року 545,19 крб.: 4 дні х 31 календарний день.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 30 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача, заперечення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи захворювання пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи та відповідно має право на пільги, встановлені законодавством.

У 1986 році Позивач працював у Броварському ремонтно-транспортному підприємстві на посаді водія та у період з 02 травня 1986 року по 05 травня 1986 року був відряджений до зони відчуження в с.Товстий Ліс Чорнобильського району для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, списком учасників ліквідації наслідків аварії Броварського району на Чорнобильській АЕС.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 квітня 2016 року у справі №361/8601/15-ц, яке набрало законної сили 05 травня 2016 року, визначено розмір заробітної плати ОСОБА_2 у сумі 545,19 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження в с.Товстий Ліс Чорнобильського району у період з 02.05.1986 року по 05.05.1986 року; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» здійснити перерахунок з відображенням його в особовому рахунку, нарахувати та включити ОСОБА_2 у довідку про його заробітну плату одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у с.Товстий Ліс Чорнобильського району у період з 02 по 05 травня 1986 року в сумі 545,19 крб. Рішення набрало законної сили з 05 травня 2016 року.

ТОВ «Броварська сільгосптехніка» 19 травня 2016 року видано довідку №98, згідно якої фактична заробітна плата Позивача за роботу в зоні відчуження становить у сумі 545, 19 крб, за роботу в населених пунктах зони відчуження с.Товстий Ліс, с.Варовичі з « 02» травня 1986 року по « 05» травня 1986 року; « 15» травня 1986 року по « 17» травня 1986 року по місцю роботи в Броварському ремонтно-транспортному підприємстві (тепер ТОВ «Броварська сільгосптехніка») на посаді водія посадовий оклад (тарифна ставка) 0,677 (година) крб. виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 3.

Позивач 19 травня 2016 року звернувся Відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати в зоні відчуження у розмірі 545,19 крб., надавши всі необхідні документи.

Рішенням від 25 травня 2016 року, Відповідач відмовив у перерахунку пенсії та виплаті недоотриманих сум пенсії, посилаючись на те, що ним не надано первинних документів, які підтверджують виплату одноразової премії у розмірі 400 крб., а тому сума виплаченої заробітної плати з урахуванням премії не може бути врахована при проведенні перерахунку пенсії.

Частиною 1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №112, затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

За приписами ст.1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

У відповідності до ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Підпунктом 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (порядок виплати премії визначено Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24.06.1986 року; далі - Порядок) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.

Відповідно п.6 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більше як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганню забруднення навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Пунктом 8 Порядку, частиною 2 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. крб.

Положеннями ст.49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

За приписами ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.

Згідно пп.5 п.2.1 Порядку, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Таким чином, крім довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.

Як встановлено судом першої інстанції, Позивачем серед інших документів Відповідачеві надано довідку №98 від 19 травня 2016 року про заробітну плату працівників за роботу у зоні відчуження відповідно до якої визначається пенсія, з урахуванням премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в розмірі 400 крб., складає 545,19 крб.

Вказана довідка видана Позивачу Товариством з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» на виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 квітня 2016 року у справі №361/8601/15-ц.

Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що обставини щодо періоду роботи Позивача у зоні відчуження у 1986 році з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, населений пункт, де працював Позивач та виконував такі роботи, а також розмір виплаченої ОСОБА_2 заробітної плати за таку роботу встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили 05 травня 2016 року, а тому такі обставини не потребують доказування.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06 грудня 2016 року, справа №К/800/18605/16.

У постанові Верховного суду України від 24 листопада 2015 року (справа №539/3949/14-а) у аспекті неоднакового застосування норм права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що довідка про заробітну плату одержану в зоні відчуження повинна бути складена з урахуванням нормативно-правових актів, розсекречених після 1986 року, оскільки право позивача на заробітну плату у підвищеному розмірі за період його роботи у зоні відчуження гарантоване державою шляхом видання вказаних документів.

З урахуванням вищенаведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Позивача, направлені на реалізацію встановленого законом права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова суб'єкта владних повноважень у проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.

Однак, судом першої інстанції помилково в резолютивній частині оскаржуваного рішення зазначено про «зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплату недоотриманих сум пенсії Позивачу з 19.05.2016 року виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження з 02.05.1986 року по 05.05.1986 року в розмірі 545,19 крб.: 4 дні х 31 календарний день» замість належного відповідно до вищенаведених правових норм зобов'язання Відповідача здійснити такий перерахунок та виплату згідно довідки, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» від 19 травня 2016 року №98 на виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 квітня 2016 року.

А тому колегія суддів вважає за необхідне змінити резолютивну частину оскаржуваного судового рішення.

Згідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.

За ч.1 ст.201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог слід змінити, а в решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Керуючись ст.ст.198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області задовольнити частково.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 30 листопада 2016 року змінити та викласти резолютивну частину у наступній редакції.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо рішення про відмову в проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії від 25 травня 2016 року - протиправними.

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок пенсії та виплату недоотриманих сум пенсії ОСОБА_2 з 19 травня 2016 року, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження з 02 по 05 травня 1986 року, згідно довідки виданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» від 19 травня 2016 року №98.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Постанова складена в повному обсязі 06 березня 2017 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.