ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 року № 876/10213/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.,
суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,
з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В :
02 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ) за № 134806-13 від 29.06.2016 року.
Постановою від 25 листопада 2016 року Волинський окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив повністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Луцька ОДПІ подала апеляційну скаргу, оскільки вважає постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню у зв'язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що суд першої інстанції не надав належної правової оцінки тим обставинам, що Луцька ОДПІ, приймаючи оскаржене рішення, діяла в межах своєї компетенції та у відповідності до вимог Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п. 267.4 ст. 267 ПК України ставка транспортного податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст.267 ПК України.
Зазначена ставка податку також визначена рішенням Луцької міської ради від 02.02.2016 року №3/10 ,,Про встановлення транспортного податку у м. Луцьку". При цьому відповідач звергає увагу суду на те, що у 2016 році не встановлювався новий податок (транспортний податок діяв і в 2015 році), а також не змінювалась його ставка, а лише змінювалися вимоги до об'єкта оподаткування в частині об'єму двигуна та вартості автотранспортного засобу.
За таких обставин відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга належить до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки AUDI моделі A8, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 3000 куб. см., рік випуску 2013, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 (а. с. 10).
29.06.2016 Луцька ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення № 131806-13 за формою «Ф», яким визначила позивачу податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік в розмірі 25000,00 грн. (а. с. 11).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що з 01.01.2015 року на підставі Закону України ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII стаття 267 ПК України містить такі вимоги:
Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування (підпункт 267.1.1 пункту 267.1).
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см (підпункт 267.2.1 пункту 267.2).
Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (підпункт 267.3.1 пункту 267.3, пункт 267.4).
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 267.5.1 пункту 267.5).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) (підпункти 267.6.1, 267.6.2 пункту 267.6).
Рішенням за № 69/5 від 28.01.2015 року Луцька міська рада встановила на території м. Луцька транспортний податок та затвердила Положення про транспортний податок у м. Луцьку, відповідно до пункту 1.1 якого платниками транспортного податку у м. Луцьку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в м. Луцьку згідно із чинним законодавством легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 цього Положення є об'єктами оподаткування.
Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 вказаного Положення об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., а пунктом 4 цього ж Положення визначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 цього Положення (а. с. 50-51).
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 року № 909-VІІІ (далі - Закон № 909-VІІІ), згідно з яким підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України викладено у такій редакції: ,,Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті".
Пунктом 4 розділу ІІ ,,Прикінцеві положення" Закону № 909-VІІІ визначено установити, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України ,,Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Пунктом 7 розділу ІІ ,,Прикінцеві положення" Закону № 909-VІІІ рекомендовано органам місцевого самоврядування у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом переглянути прийняті на 2016 рік рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів, визначених статтею 10 Податкового кодексу України.
У відповідності до вказаних приписів Луцька міська рада 02.02.2016 року прийняла рішення за № 3/10 ,,Про встановлення транспортного податку у м. Луцьку", яким затвердила Положення про транспортний податок у м. Луцьку та визнала таким, що з 01.01.2016 року втрачає чинність рішення Луцької міської ради від 28.01.2015 № 69/5.
Відповідно до пункту 2.1 зазначеного Положення об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (а. с. 52-53).
З матеріалів справи апеляційний суд вбачає, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 перша реєстрація автомобіля Ауді А8, 2013 року випуску, з об'ємом двигуна 3000 куб. см, який належить ОСОБА_1, проведена 18 листопада 2015 року на підставі вантажно-митної декларації від 04.11.2015 року ( а.с. 10).
Згідно витягу з офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкова вартість легкового автомобіля Ауді А8, 2013 року випуску, з об'ємом двигуна 3000 куб. см, з пробігом до 100 000 км становить 1090215,50 грн.(а.с. 35).
Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2016 року становила 1378,00 грн., а тому оподаткуванню транспортним податком в 2016 році підлягали легкові автомобілі, вартість яких перевищувала 1033500,00 грн.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що належний позивачу автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році.
Суд першої інстанції належним чином провів системний аналіз наведених вище нормативно-правових актів та дійшов обґрунтованого висновку про те, що Законом України ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року № 71-VIII з 01.01.2015 року в Україні до переліку місцевих податків і зборів було віднесено обов'язковий новий вид місцевого податку на майно, а саме транспортний податок.
Рішенням за № 69/5 від 28.01.2015 року Луцька міська рада встановила на території м. Луцька такий транспортний податок.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що позивач ще до придбання у листопаді 2015 року автомобіля Ауді А8, 2013 року випуску, з об'ємом двигуна 3000 куб. см, усвідомлювала обов'язок сплати у 2016 році транспортного податку в сумі 25000,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що приймаючи рішення від 02.02.2016 № 3/10 ,,Про встановлення транспортного податку у м. Луцьку", Луцька міська рада не дотримала обмежень, передбачених підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 та підпунктом 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України, оскільки внесла зміни до елементу транспортного податку (об'єкту оподаткування) без дотримання шестимісячного строку до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, та офіційно не оприлюднила відповідне рішення до 15 липня року, що передує бюджетному періоду.
Однак, колегія суддів апеляційного суду визнає необхідним зауважити, що суд першої інстанції, дійшовши висновку про прийняття міською радою рішення від 02.02.2016 № 3/10 з порушенням вимог ПК України, не звернув належної уваги на приписи підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПК України, згідно яких у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
За таких обставин колегія суддів дійшла переконання, що справляння транспортного податку, який є обов'язковим видом місцевого податку на майно, у 2016 році мав справлятись відповідно до вимог ПК України незалежно від прийняття відповідною місцевою радою рішення про встановлення такого податку, а тому податковий орган обґрунтовано та вірно визначив позивачу грошове зобов'язання з транспортного податку, виходячи з мінімальних ставок для його справляння.
Суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, однак дійшов помилкових висновків щодо відсутності у позивача обов'язку сплати транспортного податку у 2016 році.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу п.3 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Оскільки висновки суду першої інстанції щодо відсутності у позивача обов'язку сплати транспортного податку у 2016 році не відповідають обставинам справи, апеляційний суд визнає правильним апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Керуючись ч.1 ст. 41, ч.3 ст. 160, ст. ст.195, 196, п. 3 ч. 1 ст.198, п.3 ч.1 ст. 202 , ст. ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2016 року у справі № 803/1605/16 - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складенні ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
О.М. Довгополов
Постанова в повному обсязі складена 06 березня 2017 року.