ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 489/3253/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Губницький Д.Г.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді -Шевчук О.А.,
суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,
при секретарі Жигайлової О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_1, управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва на постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 27 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2016 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови позивачу у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та 40% винагороди за вислугу років в заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення, перерахунку пенсії), які зазначені в довідках про заробітну плату, виданих Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області від 10.05.2016 року №2725/10/14-02-05 та Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області від 11.05.2016 №23 для використання при здійсненні перерахунку пенсії з 07.10.2013 р.; зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити розрахунок пенсії з 07.10.2013 р. по теперішній час, включивши до суми заробітної плати, з якої призначалась пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років в розмірі 40% та індексації заробітної плати відповідно до довідок, виданих Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області від 10.05.2016 року №2725/10/14-02-05 та Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області від 11.05.2016 р. №23 та відшкодувати матеріальну шкоду, завдану рішенням правління Пенсійного фонду України №19-11, яке було визнане незаконним, у розмірі 80 відсотків заробітної плати станом на 07.10.2013 р. в загальній сумі 23947,18 грн.; під час перерахунку пенсії залишити індексацію, нараховану на пенсію з моменту її призначення, з 07.10.2013 р. На дату виходу на пенсію індексація грошових доходів населення вже проводилась згідно чинного законодавства за зростаючим підсумком і безперервно без зміни базового місяця. Тому при перерахунку пенсії з моменту її призначення місяць, в якому це повинно бути проведено відповідачем, не є базовим місяцем, в якому відбудеться підвищення розмірів заробітної плати для індексації грошових доходів населення у розумінні п.5 Порядку, так як індексація не залежить від відновлення права позивача на розмір пенсії, а залежить від зміни прожиткового мінімуму.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вона з жовтня 2013 р. отримує пенсію по інвалідності за ст. 37 Закону України «Про державну службу», але при призначенні пенсії відповідачем не враховано винагороду за вислугу років 40%, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на соціально побутові потреби, індексацію доходів, які входили до структури її заробітної плати згідно довідок виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р.
Листами від 26 та 27 травня 2017 р. відповідач незаконно відмовив в перерахунку пенсії з дня призначення. З цим вона не погоджується, оскільки з вказаних видів оплати праці були сплачені пенсійні страхові внески.
Вважає, що внаслідок скасування судом попередньої форми довідки про заробітну плату затвердженої постановою правління ПФУ №19-11 від 30 жовтня 2008 р., пенсійний фонд повинен нести відповідальність за відшкодування їй шкоди суми недовиплаченої пенсії 23947,18 грн.
Постановою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 27 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з таким рішенням, ОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва надали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 просить скасувати постанову суду першої інстанції у частині відмови у задоволенні позову про здійснення перерахунку пенсії з 07 жовтня 2013 року та індексації заробітної плати відповідно до довідок, виданих Державною податковою інспекцією у Ленінському районі від 10.06.2016 року №2725/10/14-02-05 та Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва від 11.05.2016 року № 23 та відшкодувати матеріальну шкоду у розмірі 23947,18 грн., у зв`язку з неврахуванням в заробітну плату середньомісячних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, 40% за вислугу років та інших виплат та ухвалити нове рішення, у якому задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та поновити виплату пенсії з урахуванням усіх передбачених законом виплат; управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, в зв`язку з тим, що відповідно до ст.90 Закону України №889 та Закону України №1058 з 01.05.16 р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачка перебуває на обліку УПФУ з 17 вересня 2013 р. та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про державну службу»
17 травня 2016 р. ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії згідно довідок за формою затвердженою постановою правління ПФУ України від 04 вересня 2013 р. №15-1 виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р. в яких зазначені складові її заробітної плати до призначення пенсії, в якій зазначила, що, оскільки при призначенні їй пенсії у жовтні 2013 р. посадовими особами відділу нарахування пенсії було допущено порушення при визначенні розміру заробітної плати в частині не включення складових, які передбачені чинним законодавством та з яких були фактично сплачені страхові пенсійні внески, а саме фактично отриманої в період проходження служби виплати винагороди за вислугу років у розмірі 40%, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які є складовими заробітної плати для врахування при призначенні (перерахунку) пенсії державного службовця і повинні враховуватись при обчисленні пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
Рішенням УПФУ №36/4 від 25 травня 2016 р. у задоволенні цієї заяви було відмовлено з посиланням на відсутність законодавчих підстав для цього у зв'язку із прийняттям Закону України №213 - VIII та виключенням положень щодо перерахунку пенсій державним службовцям постановою КМ України від 09 грудня 2015 р. №1013. Конкретної підстави для неврахування виплат зазначених в даних довідках до структури заробітної плати позивачки, з якої обраховується відповідна пенсія, до прийняття вказаних Закону та постанови КМ України, не зазначено.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в частині визнання неправомірним дій Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно поданих довідок про складові її заробітної плати виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р.; зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва починаючи з 01 червня 2016 р. здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням до складу заробітної плати для обчислення пенсії виплат, на які були нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені в довідках виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII) (в редакції, чинній на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно частини 2 ст. 37-1 Закону № 3723-XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Так, постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 «Про виконання рішень окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію. Надані позивачем довідки за формою вимогам вищевказаної постанови відповідають.
Крім того, судова колегія звертає увагу, що довідки Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р. видані станом на 07.10.2013 рік та за період з 01.01.2006 р. до 30.04.2011 р. відповідно, тобто на момент виходу ОСОБА_1 на пенсію. Розмір заробітної плати та її складових частин у цих довідках зазначено станом на 07.10.2013 рік та за період з 01.01.2006 р. до 30.04.2011 р., що спростовує доводи апелянта, про перерахунок ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, протее не може погодитись із датою, з якої відповідачу необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії, у зв`язку з чим постанова Ленінського районного суду м. Миколаєва підлягає зміні.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 13 травня 2016 року, тому порушене право на перерахунок пенсії підлягає захисту з 13 листопада 2015 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційні скарги ОСОБА_1, управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва - задовольнити частково.
Постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 27 жовтня 2016 року - змінити.
Абзац другий резолютивної частини постанови Ленінського районного суду м. Миколаєва від 27 жовтня 2016 року викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва починаючи з 13 листопада 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця по інвалідності ОСОБА_1 з зарахуванням до складу заробітної плати для обчислення пенсії виплат, на які були нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені в довідках виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р.».
В решті постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 27 жовтня 2016 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів. Особи, які брали участь у справі, однак не були присутні у судовому засіданні апеляційної інстанції, мають право подати касаційну скаргу протягом 20 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст рішення виготовлено 06.03.2017 року.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суддя: А.Г. Федусик