АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 607/6108/16-ц Головуючий у 1-й інстанції Грицак Р.М. Провадження № 22-ц/789/266/17 Доповідач - Парандюк Т.С.Категорія - 57
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2017 р. Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Парандюк Т.С.
суддів - Дикун С. І., Храпак Н. М.,
за участю секретаря - Коваль О.І.
та сторін - ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргоюТернопільського міськрайонного центру зайнятості на рішення Тернопільського міськрайонного суду від 26 січня 2017 року у справі за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, колегія суддів,
ВСТАНОВИЛА:
В червні 2016 року Тернопільський міськрайонний центр зайнятості звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 21324 грн. 93 коп.
В обгрунтування своїх вимог посилаються на те, що ОСОБА_1 з 01.07.2014 року отримала статус безробітної. Перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна з 01.07.2014 р. по 08.06.2015 р. отримала допомогу по безробіттю в сумі 21324,93 грн. В результаті перевірки інформації наданої державним реєстратором, Тернопільським міськрайонним центром зайнятості встановлено, що ОСОБА_1 отримувала допомогу по безробіттю та одночасно була зареєстрована як фізична особа - підприємець з 21.05.1997р.
Таким чином, відповідачка порушила п.2 ст.36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття щодо своєчасного подання відомостей про обставини, які впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, внаслідок чого неправомірно отримала кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у вигляді допомоги по безробіттю за період з 01.07.2014 р. по 08.06.2015 р. в сумі 21324,93 грн.
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 26 січня 2017 року позов задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 46023) в користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1 Б, м. Тернопіль, 46018, розрахунковий рахунок №37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 16963 грн. 42 коп.
Стягнуто з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, Миру буд. 11А кв.74 м. Тернопіль, 46023) на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1 Б, м. Тернопіль, 46018 розрахунковий рахунок № 37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303) 1 378,00 грн. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
В апеляційній скарзі Тернопільський міськрайонний центр зайнятості просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог, посилаючись на те, що суд не в повному обсязі з'ясував обставини справи, дав неналежну оцінку доказам у справі, що призвело до порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник Тернопільського міськрайонного центру зайнятості не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, про що свідчить підпис на розписці. Відповідно до ч.2 ст.305 ЦПК України неявка особи, яка бере участь у справі, належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.
Відповідачка ОСОБА_1 апеляційну скаргу не визнала, вважаючи рішення суду законним та обґрунтованим та пояснила, що ще раніше неодноразово зверталась до ДПІ про припинення її підприємницької діяльності. Однак належним чином не проконтролювала вирішення даного питання, а тому при зверненні до центру вважала, що не є ФОС-підприємець. Крім того, 29 січня 2015 року постановою Тернопільського окружного адміністративного суду припинено її підприємницьку діяльність, а тому кошти з 01.07.2014 року по 30 січня 2015 року отримувала безпідставно.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення сторін, ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційної скарги в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступних мотивів.
Задовольняючи позовні вимоги центру частково в розмірі 16963,42 грн. за період з 01.04.2014 року по 30 січня 2015 року, суд першої інстанції виходив з того, що постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.01.2015 року по справі №819/3099/14-а припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця - ОСОБА_1 Дане рішення не оскаржувалось, набрало законної сили. Даною постановою суду також встановлено, що ОСОБА_1 як фізична особа-підприємець не веде підприємницьку діяльність більше року.
Однак з таким висновком суду колегія не погоджується.
ОСОБА_2 ст.309 ЦПК України - підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового або зміни рішення суду є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Судом встановлено, 01.07.2014 року ОСОБА_1 звернулась у Тернопільський міськрайонний центр зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та подала заяву про надання їй статусу безробітного, в якій зазначила, що не є суб'єктом підприємницької діяльності.
01.07.2014 року Тернопільським міськрайонним центром зайнятості надано ОСОБА_1 статус безробітного.
ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець з 21.05.1997р.
Підпункт б п.3 ст.1 Закону України від 01.03. 1991 року №803-ХІІ Про зайнятість населення визначає, що в Україні до зайнятого населення належать, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
ОСОБА_2 зі ст.2 зазначеного Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ст.4 Закону України від 15.05.2003 року №755-ІV Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державна реєстрація ФОП є засвідченням факту набуття або позбавлення, статусу підприємця фізичною особою. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.
Пунктом 8 ч.1 ст.31 Закону України від 02.03.2000 року №1533-ІІІ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №1533-Ш), передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за №915/5136; у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), встановлено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується в судовому порядку.
Таким чином, зазначеними нормами законодавства встановлено, що особа, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю.
Тернопільським міськрайонним центром зайнятості в результаті перевірки інформації наданої державним реєстратором, встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку у центрі зайнятості та одночасно була зареєстрована як фізична особа - підприємець з 21.05.1997р.
На засіданні комісії з розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, яка відбулася 19.01.2016 р. вирішено провести звірку інформації безпосередньо у державного реєстратора по ОСОБА_1 та по результатах прийняти відповідне рішення. За результатами засідання комісії складено протокол №4 від 19.01.2016 року.
Директором Тернопільського міськрайонного центру зайнятості видано наказ №8 Д від 20.01.2016 року Про розслідування страхових випадків, яким зобов'язано начальника відділу взаємодії з роботодавцями забезпечити перевірку факту реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 приховала відомості про те, що вона була зареєстрована як фізична особа-підприємець з 21.05.1997 р., що підтверджується Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 22.01.2016 р.
Відповідно до вимог п.2 ст.36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
ОСОБА_2 п.3 ст.36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За умовами п.п. 2, 3, 4 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 №7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за № 232/16248 передбачено, що: Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості. Перевірка проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язково державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості). Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним Фондом України шляхом обміну інформацією. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07.12.2005 року №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за № 1523/11803.
Відповідно до п.1.5 Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зазначено, що інформаційний обмін здійснюється інформаційно - телекомунікаційними засобами в електронному вигляді.
ОСОБА_2 п.п.5, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним передбачено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення проводиться центром зайнятості шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Повідомлення про повернення коштів в сумі 21324,93 грн. разом з копією наказу від 24.02.2016 року № 50 Д направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 24.02.2016 р. за № 07/539.
Рекомендованим листом від 30.03.2016 року за №07/982 позивачем направлено на адресу відповідача ОСОБА_3 на суму 21324,93 грн.
12.03.2016 року відповідач ОСОБА_1 надала письмову відповідь Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, у якій зазначила, що у 1998 році вона подала усі необхідні документи для реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Таким чином, на час звернення до центру із заявою та отримання допомоги по безробіттю ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична-особа підприємець, що спростовує її доводи щодо добросовісного подання інформації до центру зайнятості.
ОСОБА_1, перебуваючи на обліку у центрі зайнятості з 01.07.2014 р. по 08.06.2015 р., отримала допомогу по безробіттю на суму 21324,93 грн., які добровільно повернути не бажає.
У відповідності до вимог ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
ОСОБА_2 до ст.4 та ч.17 ст.47 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державна реєстрація фізичних осіб-підприємців є засвідченням факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до єдиного Державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.
Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 внесена до ЄДРЗДР 06.11.2015 року.
Отже, проаналізувавши матеріали справи та норми матеріального права, колегія суддів вважає, що ОСОБА_1 безпідставно отримала статус безробітного 01.07.2014 року, будучи зареєстрованим як фізична-особа підприємець, а тому отримана нею допомога по безробіттю в розмірі 21324,93 грн. з 01.07.2014 року по 08.06.2015 року підлягає стягненню в користь центру зайнятості.
Під час розгляду справи в апеляційній інстанції позивачем надано довідку про те, що 13 лютого 2017 року ОСОБА_1 внесла на рахунок центру 900 грн., тому сума до стягнення становить 20424,93 грн. (21324,93 - 900грн.)
Твердження ОСОБА_1 про те, що саме вона неодноразово подавала заяву про припинення підприємницької діяльності, а документи направлялись не на ту адресу за якою вона фактично проживає, а також доходів від підприємницької діяльності не отримувала, а тому вважала себе безробітною, не спростовують порушення нею вимог чинного законодавства щодо порядку визнання безробітною та призначення допомоги по безробіттю та наявності правих підстав для стягнення з неї незаконно отриманих грошових коштів.
Також не заслуговують на увагу доводи ОСОБА_1 на те, що саме на позивача покладено обов'язок проведення перевірки достовірності даних зазначених в документах, поданих для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, не звільняють її від повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, оскільки відповідно до ч.3 ст. 44 ЗУ Про зайнятість населення відповідальність за достовірність поданих до територіального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до ч.3 ст.88 ЦПКУ, якщо позивача на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.
ОСОБА_2 до ч.6 ст.4 Закону України Про судовий збір, із змінами, внесеними із законами № 629-VIII від 15 липня 2015 року, що набрали законної сили 1 вересня 2015 року, апеляційна скарга на рішення суду оплачується у розмірі 110% встановленої ставки, що підлягає оплаті при поданні позовної заяви, що становить 1515,80 грн., які підлягають стягненню із ОСОБА_1 в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 307, 309, 317, 316- 319, 324, 325 ЦПК України, колегія суддів,
вирішила :
Апеляційну скаргу Тернопільського міськрайонного центру зайнятості задовольнити.
Рішення Тернопільського міськрайонного суду від 26 січня 2017 року скасувати та ухвалити нове, яким стягнути із ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 46023) в користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1Б, м. Тернопіль, 46018, розрахунковий рахунок №37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 20424 грн. 93 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 46023) в користь держави 1515,80 грн. судового збору за подачу апеляційної скарги Тернопільським міськрайонним центром зайнятості .
В решті рішення суду залишити без зміни.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду Тернопільської області ОСОБА_4