Постанова № 65093214, 02.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2017
Номер справи
161/12102/16-а
Номер документу
65093214
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2017 року Справа № 876/9107/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії за апеляційною скаргою Головного територіального управління юстиції у Волинській області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2016 року,

В С Т А Н О В И В:

16 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовом до Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - ГТУЮ у Волинській області) (з урахуванням уточнень) про визнання дій протиправними, зобов'язання видати довідку для перерахунку пенсії, виходячи із суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої їй призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, тобто на 01.05.2016 року.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Головного територіального управління юстиції у Волинській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати станом на 01.05.2016 року. Зобов'язано Головне територіальне управління юстиції у Волинській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати станом на 01.05.2016 року. Постанову суду в частині надання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати станом на 01.05.2016 року допущено до негайного виконання.

Із цією постановою не погодилося ГТУЮ у Волинській області та оскаржило її в апеляційному порядку. Вважає, що така винесена з порушенням норм матеріального права, а тому просить її скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування вимог апелянт зазначив, що враховуючи приписи ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2, яка набрала чинності з 02.09.2016 року, внесено до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» зміни, зокрема абзац третій пункту 1 виключено, яким затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з якими їм призначено (перераховано) пенсію.

Представник апелянта ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив задовольнити її з підстав, що у ній наведені.

Позивач заперечила щодо доводів апеляційної скарги та просила залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % від суми заробітної плати, з якої сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

02.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 01.05.2016 року.

09.09.2016 року Головне територіальне управління юстиції у Волинській області відмовило у наданні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що чинне законодавство не передбачає перерахунку пенсій.

Не погодившись з таким рішенням позивач оскаржила його до суду.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено правомірність своєї відмови в наданні довідки про розмір заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів, виходячи з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (чинної на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, повинна містити в собі такі складові: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року (далі - Постанова №1013) до Постанови №865 внесено зміни, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Форма зазначеної довідки виключена згідно із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», яка набрала чинності з дня її офіційного опублікування, а саме, 02 вересня 2016 року.

Тобто, форма довідки, із заявою про видачу якої позивач зверталася до Головного територіального управління юстиції у Волинській області, на час звернення позивача (02 серпня 2016) була чинною і виключена лише з 02 вересня 2016 року.

Таким чином, відповідач на день звернення позивача зобов'язаний був видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

Крім того, як вірно враховано судом першої інстанції, відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Таким чином підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними, а зобов'язані видати відповідну довідку на вимогу працівника.

Покликання відповідача на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії є безпідставними, оскільки вирішення питання щодо призначення чи перерахунку пенсії належить до компетенції органів Пенсійного фонду України та виходить за межі повноважень Головного територіального управління юстиції у Волинській області, яке зобов'язане діяти на підставі чинного законодавства України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання; 7) усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання; 8) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них; 10) повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2цього Кодексу. Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 4) прийняту у справах, визначених статтею 183-3 цього Кодексу; 5) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця або особи без громадянства та про продовження строку такого затримання, про затримання до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Оскільки в даних спірних правовідносинах відсутні підстави, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 256 КАС України для негайного виконання постанови суду, суд першої інстанції безпідставно звернув постанову до негайного виконання.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно по суті вирішив спір, однак із помилковим застосуванням норм процесуального права, через що оскаржувану постанову в частині звернення постанови до негайного виконання слід скасувати.

Керуючись ч. 3 ст. 160 ст.ст. 195, 196, 198, 200, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Волинській області - задовольнити частково, скасувати постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 жовтня 2016 року у справі № 161/12102/16-а в частині звернення до негайного виконання.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повний текст виготовлено 02 березня 2017 року.