Головуючий у 1 інстанції - Редько Ж.Є.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2017 року справа №226/1365/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.
при секретареві судового засідання Томах О.О.,
з участю позивача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області на постанову Димитрівського міського суду Донецької області від 30 серпня 2016 року у справі №226/1365/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області (далі УПФУ в м. Димитрові Донецької області), в якому просив: визнати протиправним рішення УПФУ в м.Димитрові Донецької області про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі від 19.07.2016 № 146310; зобовязати УПФУ в м.Димитрові Донецької області провести перерахунок пенсії з 01.05.2016 з урахуванням в повному обсязі довідки за формою №15-1 від 14.07.2016 № 7006/04 та довідки за формою № 5-1 від 14.07.2016 № 7006/04 із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії - 90 % від суми заробітної плати (а. с. 1-5).
Постановою Димитровського міського суду Донецької області від 30 серпня 2016 року зазначений позов ОСОБА_2, задоволено, а саме: визнати протиправним рішення УПФУ в м.Димитрові Донецької області № 146310 від 19.07.2016 про відмову ОСОБА_2 у перерахунку її пенсії по заробітній платі;
зобовязано УПФУ в м.Димитрові Донецької області здійснити ОСОБА_2 з 1 травня 2016 року перерахунок її пенсії на підставі довідок за формою №15-1 від 14.07.2016 № 70006/04 та за формою № 5-1 від 14.07.2016 № 7006/04 з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми заробітку (а.с. 34-38).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, відповідно до п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» якого, зокрема, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім окремих положень статті 37. Отже, на дату звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців (а. с. 64-67).
Позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив постанову суду залишити без змін, як законну та обґрунтовану.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м. Димитрові Донецької області та з 14.11.2008 року отримає пенсію, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати (а. с. 23, 64-65).
14.07.2016 ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в м. Димитрові Донецької області з заявою про перерахунок призначеної пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату від 14.07.2016 року №7006/04, видану УПФУ в м. Димитрові Донецької області. Також до заяви додано довідку УПФУ в м. Димитрові Донецької області від 14.07.2016 №7006/04 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі якої позивач просив здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в ній (а.с.12-16).
Рішенням від 19.07.2016 № 146310 до УПФУ в м. Димитрові Донецької області позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії по заробітній платі. Доводи обґрунтовані тим, що з 01.06.2015 відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону «Про державну службу». У звязку з чим з 01.06.2015 такі пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а. с. 11).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано) пенсію №7006/04 від 14.07.2016.
Колегія суддів встановила, що суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги, застосувавши норми Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, які були чинними на момент призначення пенсії, без врахування їх змін у часі. Тобто, суд при вирішенні справи до спірних відносин не застосував норми, які були чинними на час виникнення спірних відносин, що є порушенням матеріального права.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За приписами ст.37-1 Закону №3723 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст. 37-1 Закону №3723 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови №865.
Крім того, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон №889).
Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, і відповідно до яких позивач просив здійснити перерахунок пенсії.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням окладів.
Водночас слід зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_2 до УПФУ в м. Димитрові Донецької області про визнання протиправним рішення УПФУ в м. Димитрові Донецької області №146310 від 19.07.2016 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі, а також не підлягає задоволенню і вимога про зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, оскільки вона є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, у задоволенні якої відмовлено.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що внаслідок порушення норм матеріального права, суд першої інстанції неправильно вирішив справу за суттю вимог, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 3 березня 2017 року.
Керуючись ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, ст.205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області задовольнити.
Постанову Димитрівського міського суду Донецької області від 30 серпня 2016 року у справі №226/1365/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
ГоловуючийЛ.А.Василенко
СуддіА.В. Гайдар
ОСОБА_3