Справа № 344/2974/17
Провадження № 2-а/344/712/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження у справі
02 березня 2017 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Пастернак І.А., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову Приватного акціонерного товариства Івано-Франківська харчосмакова фабрика до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі щодо стягнення 1 074 972,14 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Представник Приватного акціонерного товариства Івано-Франківська харчосмакова фабрика ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з цивільним позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі щодо стягнення 1 074 972,14 грн.
В обгрунтування позову позивач у позовній заяві зазначив, що на підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 16.12.2003 року №513 укладено договір оренди земельної ділянки від 06.02.2004 року, згідно якого ВАТ Івано-Франківська харчосмакова фабрика передано земельну ділянку площею 3,9696 га строком на три роки. Рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.11.2007 року ВАТ Івано-Франківська харчосмакова фабрика, правонаступником якого є ПрАТ Івано-Франківська харчосмакова фабрика, продовжено термін оренди земельної ділянки. На виконання вказаного рішення 27.12.2007 року між ВАТ Івано-Франківська харчосмакова фабрика та Івано-Франківською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,6898 га для обслуговування виробничих будівель і споруд. Укладений між сторонами Договір оренди землі було зареєстровано в Івано-Франківському міському відділі регіональної філії ДЗК при Держкомземі України 07.03.2008 року, про що у Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис. До закінчення строку договору оренди землі, орендарем подано клопотання про продовження договору оренди, однак, угоду відповідач не підписав. ПрАТ Івано-Франківська харчосмакова фабрика систематично здійснює сплату орендної плати за землю, що підтверджується відповідними документами. 23.09.2016 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення №635, яким затверджено Акти про визначення збитків власнику землі, згідно додатків 1-9.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі щодо стягнення з ПрАТ Івано-Франківська харчосмакова фабрика 1 074 972,14 грн.
Ознайомившись із матеріалами справи суддею встановлено наступне.
Відповідно достатті 12 ЗКдо повноважень міськоїради належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цьогоКодексу; надання земельних ділянок у користування; вилучення їх із земель комунальної власності відповідно до цьогоКодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідної територіальної громади селища; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Земельні відносини поділяються на публічні та приватні. Відповідно і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).
Згідно з частиною другоюстатті 2 Цивільного кодексу України(даліЦК) учасниками цивільних відносин є: держава Україна, ОСОБА_2 Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші субєкти публічного права.
Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Міська рада та її виконавчий орган у справі, яка розглядається, є суб'єктом цивільних правовідносин і має такий самий правовий статус, що й інші учасники цих відносин. Реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у її власності та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону, міськрада та її виконавчий орган відповідно достатті 5 ЗК Укранимає рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Тобто у цьому випадку сторони є рівноправними суб'єктами і відсутня підпорядкованість одного учасника земельних правовідносин (приватне підприємство) іншому (міська рада та її виконавчий орган), яка має місце під час здійснення владних управлінських функцій органом місцевого самоврядування, як субєктом владних повноважень.
Враховуючи наведене суд вважає, що відповідач владних управлінських функцій не здійснював і суб'єктом владних повноважень у цих правовідносинах не був.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1ст. 3 КАС України).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
В той же час індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.
Тобто у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 Господарського процесуального кодексу України такі спори підвідомчі господарським судам.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та він має розглядатися за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищенаведене та керуючись пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства Івано-Франківська харчосмакова фабрика до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі щодо стягнення 1 074 972,14 грн.
Відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Пастернак І.А.