ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
"02" березня 2017 р.Справа № 922/4355/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Бринцева О.В.
при секретарі судового засідання Гула Д.В.
розглянувши скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" на бездіяльність органу державної виконавчої служби від 15.01.2017р. (від 17.01.2017р. вх. №11) по справі
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" про стягнення 7.738.925, грн. за участю представників:
стягувача - ОСОБА_1, довіреність №14-94 від 14.04.2014 р.;
боржника - ОСОБА_2, довіреність №24 від 30.12.2011 р.;
органа ДВС - ОСОБА_3, довіреність №126 від 29.12.2016 р.
ВСТАНОВИВ:
17 січня 2017 року боржник, Публічне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ-5", звернувся до Господарського суду Харківської області зі скаргою на бездіяльність органу державної виконавчої служби від 15.01.2017 р. (вх. №11 від 17.01.2017 р.), в якій просить суд винести ухвалу про визнання незаконною бездіяльності органу ДВС та зобовязання закінчити виконавче провадження №47986979 з виконання наказу господарського суду Харківської області від 19.02.2015 р. у справі №922/4355/14 на підставі п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Представник боржника у судовому засіданні 02 березня 2017 року скаргу підтримав в повному обсязі та наполягає на її задоволенні, з підстав викладених у скарзі та додаткових поясненнях.
Представник стягувачача у судовому засіданні проти задоволення скарги заперечує та просить суд відмовити у її задоволенні, звернувся з заявою (вх. №7379 від 02.03.2017 р.) про долучення додаткових документів до матеріалів справи.
Представник ДВС проти задоволення скарги заперечує та просить суд відмовити у її задоволенні, з підстав вказаних у відзиві на скаргу (вх. №4194 від 07.02.2017 р.), де стверджує, що ПАТ ТЕЦ-5 не включена до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості. Головним державним виконавцем проводяться усі дії, щодо перевірки інформації про можливість застосування зведеного виконавчого провадження №47881844 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" та закінчення виконавчого провадження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників стягувача, боржника та представника ДВС, всебічно та повно вивчивши надані учасниками судового процесу докази і таким чином з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги скарги, суд установив наступне.
У жовтні 2014 року Публічне акціонерне товариство "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Харківська ТЕЦ-5» про стягнення суми основного боргу у розмірі 1 147,00 грн., втрат від інфляційних процесів за весь час прострочення, що складають 3 372 227,23 грн., пені у розмірі 3 347 976,20 грн. та трьох відсотків річних у розмірі 1 017 575,54 грн.
Рішенням господарського суду Харківської області від 20 листопада 2014 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04 лютого 2015 року та постановою Вищого господарського суду України від 24 березня 2015 року, у справі №922/4355/14 позов Публічного акціонерного товариства "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задоволено частково, стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Харківська ТЕЦ-5» на користь позивача втрати від інфляційних процесів за весь час прострочення, що складають 3.016.483,55 грн., три відсотки річних у розмірі 724.264,86 грн. та 35.324,53 грн. судового збору (т. I, арк. с. 163-171)
На виконання вказаного рішення 19 лютого 2015 року Господарським судом Харківської області видано відповідний наказ (т. I, арк. с. 237).
30 червня 2015 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_4 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №47986979 з примусового виконання судового наказу від 19 лютого 2015 року по справі №922/4355/14.
Як зазначає боржник, 05 січня 2017 року відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області було отримано заяву Публічного акціонерного товариства «Харківська ТЕЦ-5» №01-14/2503 від 29.12.2016 р. про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження». До заяви було додано копію платіжного доручення №754 від 29.04.2016 р. про сплату 35 324,53 судових витрат. Станом на 15 січня 2017 року органом Державної виконавчої служби не вчинено виконавчої дії щодо закінчення виконавчого провадження.
Такі обставини, на думку стягувача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав скарги і заперечень проти неї, суд виходить з наступного.
Згідно п. 16 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі погашення, списання згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", її дочірньою компанією "Газ України", Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), перед постачальниками електричної енергії за спожиту електричну енергію, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням.
Верховною Радою України 03 листопада 2016 року прийнято Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії", який набрав чинності 30 листопада 2016 року.
Згідно ст. 1 вищевказаного Закону процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості;
реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства;
учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно статті 2 вказаного Закону, його дія поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
За змістом статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії" для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються згідно переліку, визначеному Законом. Порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього органу.
Порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону на Кабінет Міністрів України покладено обов`язок у місячний строк з дня набрання чинності Законом прийняти нормативно-правові акти, передбачені цим Законом, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
З системного аналізу зазначених норм Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" вбачається, що учасниками процедури врегулювання заборгованості є виключно ті теплопостачальні та теплогенеруючі організації і підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, які включені до реєстру, а отже, подали до відповідного центрального органу виконавчої влади заяву та документи, згідно визначеного Законом переліку, та щодо яких органом центральної виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, прийнято рішення про включення до реєстру.
Боржником не надано докази участі підприємства у процедурі врегулювання заборгованості у визначеному Законом порядку, та, відповідно, не надано доказів включення підприємства до відповідного реєстру.
Таким чином, у господарського суду відсутні підстави вважати боржника учасником процедури врегулювання заборгованості, тоді як неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування та проценти річних підлягають списанню лише за умови виконання вимог Закону щодо участі у процедурі врегулювання заборгованості.
Частиною 3 ст. 7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" регламентовано, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
З урахуванням аналізу понять, викладених у цьому Законі, боржник має право на списання заборгованості, для чого останньому необхідно подати відповідні документи для внесення в реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості.
Доводи боржника, що вказаний Закон не вимагає від сторін будь-яких дій і заборгованість визнається списаною автоматично з вступом в дію цього Закону, не є вірними з огляду на наступне.
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999р. № 996-ХІV зобов'язанням в цьому Законі визнається заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди; фінансовою звітністю - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Частинами 1, 3, 7, 9 статті 8 наведеного Закону встановлено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації; відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів; головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства, зокрема, організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; відповідальність за бухгалтерський облік господарських операцій, пов'язаних з ліквідацією підприємства, включаючи оцінку майна і зобов'язань підприємства та складання ліквідаційного балансу і фінансової звітності, покладається на ліквідаційну комісію, яка утворюється відповідно до законодавства.
На підставі документів та розрахунків встановлюються і списуються учасниками процедури суми, що обліковуються в бухгалтерському обліку таких учасників.
Порядок списання заборгованості, як правило, складається з таких етапів: утворення учасником процедури списання комісії зі списання заборгованості; здійснення списання заборгованості відповідно до фінансової звітності підприємства зі складенням протоколу списання, який надсилається компанії постачальнику природного газу, яка проводить відповідне списання заборгованості, яка обліковується за цим підприємством, у своїй звітності, про що надсилає повідомлення підприємству виробнику теплової енергії. Зазначений процес є двостороннім, із впорядкуванням фінансової документації для обох підприємств.
Враховуючи вимоги Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" у Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" з 30.11.2016р. виникло право на списання заборгованості зі сплати пені, інфляційних нарахувань, трьох відсотків річних, але не автоматично, як він зазначає у скарзі, а відповідно до певної процедури, яка має засвідчуватись певними документами.
Відповідно ч. 1 ст. 33, ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно ст. 36 Господарського процесуального кодексу України, письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору; письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії.
Публічним акціонерним товариством "Харківська ТЕЦ-5" не надано господарському суду документів про внесення підприємства боржника до реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості, а також доказів, підтверджуючих списання ПАТ "НАК "Нафтогаз України" заборгованості, яка обліковується за підприємством боржника зі сплати пені, інфляційних нарахувань та 3% річних, тому неможливо зробити висновок про відсутність обов`язку боржника перед кредитором зі сплати заборгованості по цій справі, належне припинення зобов`язання між сторонами.
Відповідно до п. 9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України № 9 від 17.10.2012 р. встановлено, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з боку відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області не вбачається бездіяльності та порушення норм Закону України «Про виконавче провадження» оскільки, станом на момент звернення боржника із заявою про закриття виконавчого Реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості не сформовано та відсутні підстави для списання існуючої у боржника заборгованості.
Викладені Публічним акціонерним товариством "Харківська ТЕЦ-5" обставини є такими, що ґрунтується на вибірковому та довільному тлумаченні боржником норм чинного законодавства та їх розумінні.
За таких обставин, скарга Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" на бездіяльність органу державної виконавчої служби не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 19, 124 Конституції України, статтею 39 Закону України "Про виконавче провадження", статтями 22, 33, 43, 86, 1212 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" на бездіяльність органу державної виконавчої служби відмовити повністю.
Суддя ОСОБА_5
/Справа №922/4355/14/