Постанова № 65081034, 01.03.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
01.03.2017
Номер справи
903/511/16
Номер документу
65081034
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2017 року Справа № 903/511/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коробенка Г.П.- головуючого (доповідач), Кравчука Г.А., Мачульського Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Фермерського господарства "Перлина Нова" на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 28.11.2016у справі№903/511/16 Господарського суду Волинської областіза позовомЗаступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області доСелянського (Фермерського) господарства "Перлина Нова" провнесення змін до договоруУ судовому засіданні взяли участь представники:

від позивача: Кухарук С.В. представник за дов. від 21.02.2017);

від відповідача: не з'явилися;

від прокуратури: Кравчук О.А. (прокурор відділу ГПУ);

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (надалі - позивач) звернувся в господарський суд Волинської області з позовом до Фермерського господарства "Перлина Нова" (надалі - відповідач), про внесення змін до пунктів 5,9,11 договору від 25.07.2011 року оренди землі, що стосуються приведення розміру орендної плати у відповідність вимогам діючого законодавства.

Рішенням господарського суду Волинської області від 23.08.2016, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 28.11.2016, позов задоволено повністю. В обґрунтування рішення суд першої інстанції вказав, що оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати, зокрема, у випадках встановлених законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати на підставі п. 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.

Фермерське господарство "Перлина Нова" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити. Скаржник вказує, що доказів затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки рішенням органу місцевого самоврядування та оприлюднення такого матеріали справи не містять, а тому заявлений у справі позов є недоведеним. Відтак вважає, що судами порушено приписи ст.57 Конституції України. Також на думку скаржника розмір орендної плати вищій за 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути встановлений лише за домовленістю сторін, а тому скаржник вважає, що суди в даному випадку порушили принципи ст.6, 19 Господарського процесуального кодексу України, ст. 288, 289 Податкового кодексу України, і відповідно ст. 4-7, 43 Господарського процесуального кодексу України.

У відзиві Головне управління Держгеокадастру у Волинській області просить залишити касаційну скаргу без задоволення , а судові рішення без змін.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржених судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.

Судами при розгляді даного спору встановлено, що між Горохівською райдержадміністрацією (Орендодавець) та ФГ "Перлина" (Орендар) 25.07.2011 року укладено договір оренди землі, який зареєстровано в Горохівському управлінні Держкомзему у Волинській області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.10.2011 року за №072080004001107.

Відповідно до п.8 договір укладено на 20 років до 25.07.2030 року.

Згідно з п.п. 9, 11 договору, орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі у грошовій формі 1743,32 грн. в рік (450 грн. за 1 га.). Орендна плата вноситься у такі строки щомісяця.

Розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в п.5 договору не вказано.

Згідно п.13 договору розмір орендної плати переглядається щороку у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Розглянувши даний спір та прийнявши оскаржувані судові акти, суди попередніх інстанцій правомірно виходили з того, що відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Як визначено ч.ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно із ст. 15 Закону України „Про оренду землі", однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України „Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 288.1. статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно із п. 289.1 статті 289 даного Кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно-грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до пп. 288.5.1, п. 288.5, ст. 288 Податкового кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативно-грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого, використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно ст.13 Закону України "Про оцінку земель", нормативно-грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Як передбачено ч.2 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної-грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Отже, з урахуванням положень законодавства, що регулює спірні правовідносини, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, а відтак, істотною умовою договору оренди землі.

Згідно із статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Разом із тим згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до ПК.

Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Судами встановлено, що рішення Горохівської районної ради №6/17 від 18.10.2011 року "Про затвердження нормативних грошових оцінок земельних ділянок" затверджено нормативно грошову оцінку земельної ділянки площею 42,5483 га. розташованої на території Підберезівської сільської ради Горохівського району.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 4,3583 га., яку використовує ФГ "Перлина Нова" становить 12273,27 грн.

Судами встановлено, що вказане рішення є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, відтак воно є обов'язковим для виконання. З огляду на встановлене доводи скаржника в цій частині визнаються судом неспроможними.

Судами також встановлено, що листом від 14.01.2016 року відділом Держгеокадастру у Горохівському районі Волинської області направлено ФГ "Перлина Нова" роз'яснення щодо необхідності внесення змін до договору оренди земельної ділянки з проектом додаткової угоди.

У відповіді на отриману пропозицію ФГ "Перлина Нова" 16.02.2016 року відмовилось укладати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі, посилаючись на відсутність будь-яких правових підстав для внесення змін, що в свою чергу стало підставою для заявлення даного позову.

Відтак, з урахуванням пункту п.13 спірного договору, суди правомірно визначились про наявність підстав для внесення змін у договорі оренди землі у зв'язку з тим, що необхідність та можливість таких змін передбачена як договором, так і законом.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-1/10068-2008, від 02.03.2016р. у справі № 922/538/14 .

Тому доводи скарги щодо недоведеності позовних вимог визнаються касаційною інстанцією помилковими та такими, що не можуть бути підставою для скасування законних рішення та постанови у справі. Їм надавалась оцінка апеляційним судом в межах наданих йому процесуальним законодавством повноважень. Заперечення відповідача, викладені, як в апеляційній, так і в касаційний скаргах, мотивовано відхилені судом 2-ї інстанції.

За таких обставин, оскільки порушень норм матеріального та процесуального права судом не виявлено, а переоцінка доказової бази знаходиться поза межами компетенції суду касаційної інстанції, підстави для скасування постанови у справі та задоволення касаційної скарги - відсутні.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 28.11.2016 у справі №903/511/16 залишити без змін.

Головуючий суддя: Г.П. Коробенко

Судді: Г.А. Кравчук

Г.М. Мачульський