Ухвала суду № 65077023, 03.03.2017, Нововолинський міський суд Волинської області

Дата ухвалення
03.03.2017
Номер справи
165/570/17
Номер документу
65077023
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 165/570/17

Провадження № 1-кс/165/147/17

НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2017 року м. Нововолинськ

Слідчий суддя Нововолинського міського суду Волинської області Ференс-Піжук О.Р., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Нововолинську клопотання прокурора Нововолинського відділу Володимир-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії за матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за №12013020050000823 від 03.07.2013 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 191 КК України,

встановив:

03 березня 2017 року до суду надійшло клопотання прокурора Нововолинського відділу Володимир-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії за матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за №12013020050000823 від 03.07.2013 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 191 КК України.

В обґрунтування свого клопотання прокурор посилається на те, що до Нововолинського MB УМВС України у Волинській області надійшло повідомлення від ОСОБА_3 про те, що в період часу з 2005 року по 2013 рік керівник санації ВАТ «Оснастка» порушила права акціонерів даного підприємства, не провівши їх збори та не звітуючись про хід санації.

За вказаним фактом 03.07.2013 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013020050000823 з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 190 КК України.

Крім того, до Нововолинського MB УМВС України у Волинській області надійшло повідомлення від акціонерів ВАТ «Оснастка» ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 про те, що в період часу з 2007 року по 2012 рік посадові особи ВАТ «Оснастка» під час проведення санації даного підприємства, безпідставно розтратили їх майно.

За даним фактом 18.04.2014 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014030050000301 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.

Постановою прокурора від 02.07.2014 матеріали вищевказаних досудових розслідувань обєднано в одне провадження, якому присвоєно №12013020050000823.

У поданих акціонерами ВАТ «Оснастка» завах від 30.05.2013 та 10.04.2014 містяться посилання на те, що за період проведення санації підприємства, акціонерами якого вони являються, їх майном фактично розпоряджається керуюча санацією ОСОБА_16, яка, на їх думку, веде підприємство до повного банкрутства. За період санації з 2005 по 2013 роки не було проведено жодних зборів акціонерів ВАТ «Оснастка», і вони не мають жодної інформації про плани та хід санації. Кредиторська заборгованість не ліквідована, а витрати на фінансову-господарську діяльність і ведення справи по банкрутству не зменшуються. Керуюча санацією заключає підозрілі договори з ТзОВ «Науково-правнича фірма «І.Т.С.» на ведення брокерських послуг та ТзОВ «Європейський центр консалтингу та оцінки», яким щоквартально перераховуються грошові суми. Керуючій санацією як приватному підприємцю перераховано у 2010-2011 роках значні суми коштів. Без рішення загальних зборів акціонерів було продано приміщення та споруди, що належали ВАТ «Оснастка», що відносяться до основних засобів та допущено інші порушення.

В ході досудового розслідування встановлено, що відділом державного фінансового аудиту Державної фінансової інспекції у Волинській області проведено державний фінансовий аудит ВАТ «Оснастка» за період 2009-2011 років з викладенням результатів в аудиторському звіті від 04.07.2012. За результатами проведеного аудиту ВАТ «Оснастка» рекомендовано задля усунення ризиків щодо збитковості товариства забезпечити реалізацію продукції та послуг не нижче собівартості, провести інвентаризацію дебіторської заборгованості та активізувати претензійно-позовну роботу та забезпечення стягнення дебіторської заборгованості; за наслідками допущених порушень щодо відображення в обліку господарських операцій, активів, зобовязань та капіталу здійснити відповідні бухгалтерські проведення по рахунках бухгалтерського обліку товариства і внести зміни у його звітність, в тому числі щодо приведення у відповідність залишку готової продукції у балансі відповідно до даних відомостей бухгалтерського обліку.

В ході досудового розслідування 07.07.2014 отримано дозвіл суду та призначено позапланову документальну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ВАТ «Оснастка» за період з 01.01.2007 по 31.12.2013.

В ході проведення з 15.07.2014 по 11.08.2014 вказаної позапланової ревізії інспекторам Володимир-Волинської ОДФІ посадовими особами ВАТ «Оснастка» не надано значної частини фінансово-бухгалтерської документації за період з 01.01.2007 по 31.12.2012 у звязку з закінченням строків її зберігання, у звязку з чим відповідей на усі поставлені перед проведенням ревізії питання не отримано.

В той же час, за результатами проведення ревізії встановлено фінансових порушень, що призвели до втрат на загальну суму 295,5 тис. грн., а саме: невідображення в обліку дебіторської заборгованості за реалізоване майно в сумі 26,5 тис. грн., реалізація готової продукції нижче собівартості на суму 85,7 тис. грн., втрата боржника у зобовязанні (пропущено строк позовної давності по стягненню дебіторської заборгованості) внаслідок не проведення претензійно-позовної роботи на суму 134,8 тис. грн. та не нарахування сум штрафних санкцій, передбачених умовами договорів та невжиття заходів щодо їх стягнення на суму 48,5 тис. грн.

Враховуючи викладене, досудовим розслідуванням встановлено, що, незважаючи на проведення відділом державного фінансового аудиту ДФІ у Волинській області державного фінансового аудиту ВАТ «Оснастка» за період 2009-2011 років та викладення виявлених фінансово-бухгалтерських недоліків в аудиторському звіті від 04.07.2012, аналогічні порушення були встановлені проведеною в ході досудового слідства за ухвалою суду позаплановою документальною ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності ВАТ «Оснастка» за період з 01.01.2007 по 31.12.2013, що свідчить про їх неусунення посадовими особами вказаного підприємства, а як наслідок можливість допущення аналогічних та інших порушень фінансово-бухгалтерської дисципліни, які можуть містити в собі ознаки кримінальних правопорушень.

Про продовження фінансових порушень на ВАТ «Оснастка» стверджують також акціонери даного товариства у поданих ними стороні обвинувачення в ході досудового розслідування заявах.

За змістом ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Акт ревізії в контексті ст. 99 КПК України являється документом, де зафіксовані відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Позапланові виїзні ревізії субєктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду інші відомості.

Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів. Продовження термінів проведення позапланової ревізії можливе за рішенням суду на термін, що не перевищує 5 робочих днів.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з п. 29 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006, позапланова виїзна ревізія обєкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: інформації про факти, що свідчать про порушення обєктом контролю-підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави для її проведення, дати початку та закінчення проведення ревізії.

На підставі вищевикладеного, з метою забезпечення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування у кримінальному провадженні, перевірки усіх доводів заявників, бухгалтерських документів, звітів, кошторисів та інших документів, що підтверджують надходження і витрату коштів на підприємстві, ведення документообігу, дотриманні інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, проведення розрахунків та використання товарно-матеріальних цінностей, в тому числі і дивідендів акціонерам в період санації підприємства, порядку придбання та зберігання обладнання, зберігання та використання майна ВАТ «Оснастка», виникла необхідність в проведенні позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності вказаного підприємства за період з 01.01.2013 по 31.12.2016.

Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України, -

ухвалив:

Клопотання задоволити.

Надати дозвіл на проведення Державною аудиторською службою України, зокрема: Західним офісом Держаудитслужби України, під юрисдикцію якого знаходиться Волинська область, позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відкритого акціонерного товариства «Оснастка» (ЄРДПОУ 05797977), розміщеного за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 25, повязаної з перевіркою бухгалтерських документів, звітів, кошторисів й інших документів, що підтверджують надходження і витрату коштів на підприємстві, ведення документообігу, дотримання інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, проведення розрахунків та використання товарно-матеріальних цінностей, в тому числі і дивідендів акціонерам в період санації підприємства, порядку придбання та зберігання обладнання, зберігання та використання майна підприємства, за період з 01.01.2013 по 31.12.2016 на підприємстві ВАТ «Оснастка», проведення якої доручити сектору інспектування у м. Нововолинську Володимир-Волинської ОДФІ у Волинській області.

Час початку проведення ревізії встановити з 15.03.2016, яка не повинна перевищувати 15 календарних робочих днів.

На вирішення ревізії поставити наступні питання:

1)провести перевірку повноти виконання планів санації та показників виробничої і фінансово-господарської діяльності ВАТ «Оснастка», в період з 01.01.2013 по 31.12.2016;

2)провести перевірку повноти, достовірності та правильності визначення доходів від усіх видів діяльності ВАТ «Оснастка» в період з 01.01.2013 по 31.12.2016;

3)провести перевірку стану розрахункової дисципліни (обсягу, характеру, строків та причин утворення дебіторської та кредиторської заборгованості) ВАТ «Оснастка» в період з 01.01.2013 по 31.12.2016;

4)провести перевірку ведення документообігу та наявності документації фінансово-господарської діяльності ВАТ «Оснастка» за період з 01.01.2013 по 31.12.2016;

5)провести перевірку стану збереження активів: списання, придбання, зберігання та передачі в оренду основних фондів ВАТ «Оснастка» в період з 01.01.2013 по 31.12.2016;

6)провести перевірку стану зберігання та використання майна ВАТ «Оснастка» в період з 01.01.2013 по 31.12.2016;

7)провести перевірку правильності та доцільності витрат коштів на залучення аудиторів, спеціалістів за отримані різного роду послуги, в період з 01.01.2013 по 31.12.2016;

8)провести перевірку усунення недоліків і порушень, встановлених попередніми контрольними заходами.

Строк дії ухвали суду не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

В разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, відповідно до ст. 166 КПК України.

Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає, як така, що не позбавляє підприємця чи юридичну особу можливості здійснювати свою діяльність.

Слідчий суддя підпис

Згідно з оригіналом

Слідчий суддя О.Р.Ференс-Піжук