Постанова № 65070115, 22.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2017
Номер справи
750/11356/16-а
Номер документу
65070115
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 750/11356/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Жук М.І.

Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;

суддів: Губської Л.В., Федотова І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 03 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до Деснянського районного суду м. Чернігова із адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови надати довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі; зобов'язати відповідача надати довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 03 січня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Деснянського районного суду м. Києва від 03 січня 2017 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено колегією суддів, позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію з 22.07.2005 року відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 81 відсоток суми заробітної плати, з якої були виплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На пенсію позивач вийшов з посади головного спеціаліста відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова, правонаступником якого є відповідач.

Як зазначено позивачем у уточнюючому адміністративному позові, 18.08.2016 вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, проте рішенням від 23.09.2016 №15060/03 їй було в проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016.

02 листопада 2016 року позивач звернулася до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою, в якій просила надати їй довідку про заробітну плату (із зазначенням посадового окладу, премії та надбавки), яка відповідає посаді головного спеціаліста відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 09 листопада 2016 року №20353/11 позивачу відмовлено у надані довідки з посиланням на те, що порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865, який регулював норми врахування заробітної плати для перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а пункт 5 і 6 викладений в іншій редакції. Також було зазначено, що з 23 вересня 2016 року постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 втратила чинність, що свідчить про відсутність правових підстав для видачі довідки.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо ненадання довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтовану відмову у наданні довідки про заробітну плату працюючого державного службовця. При цьому, суд першої інстанції розглядаючи спір встановив право позивача на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та на застосування до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.

Відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, текст статті 371 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (пункт 5).

15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою затверджені Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року.

Так, пунктом 1 вказаних Змін внесені зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», зокрема, пункт 4 виключено; абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: « 5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.».

Відповідно, у зв'язку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 втратив чинність пункт, який передбачав порядок затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям.

23 вересня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622, якою затверджено Перелік постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, серед яких втратив чинність пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Також, зазначеною постановою було затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, пункт 1 якого кореспондує з втратившим силою пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якого форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Отже, 23 вересня 2016 року втратив чинність пункт 1 змін, що були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013, в частині внесення змін в постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (пункт 4 виключено, а абзац перший пункту 5 викладено в новій редакції).

Також, колегією суддів встановлено, що абзацам третім пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 №15-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за №1661/24193) (далі - Постанова №15-1) було затверджено серед інших форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно матеріалів справи, позивач при зверненні 02 листопада 2016 року до відповідача просила видати саме таку довідку.

Разом з тим, така форма довідка існувала до 02.09.2016, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за №1020/29150), були внесені зміни до Постанови №15-1 шляхом виключення абзацу третього пункту 1.

Таким чином, системний аналіз викладених правових норм надає підстави вважати, що до 02 вересня 2016 року у відповідача був обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, як на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію, і Постановою №15-1 було затверджено чітку форму такої довідки.

Проте, норми, які визначали порядок затвердження довідки для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та її форму на час звернення позивача до відповідача втратили чинність.

При цьому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано встановив право позивача на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, оскільки предметом спору у даній справі є дії щодо ненадання територіальним управлінням Пенсійного фонду України довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити.

Скасувати постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 03 січня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко

Суддя: Л.В. Губська

Суддя: І.В. Федотов

Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.

Судді: Федотов І.В.

Губська Л.В.