Постанова № 65068434, 01.03.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.03.2017
Номер справи
826/19206/16
Номер документу
65068434
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 березня 2017 року 13:25 № 826/19206/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Балась Т.П., суддів Літвінової А.В. Мазур А.С. при секретарі судового засідання Бєсєді А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України Тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини-польова пошта № 2492 Військово-Морських Сил Збройних Сил України провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1

від позивача: ОСОБА_2

від відповідача 1: Остапенко В.В.

В судовому засіданні 01.03.2017 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України (далі Міноборони, відповідач 1), тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини польова пошта №2492 Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі відповідач 2), в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України в особі командира військової частини польова пошта №2492, яка полягає у невиконанні положень абзацу 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок) та зобов'язання командира зазначеної військової частини подати на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореної при Міністерстві оборони України довідку за формою згідно з додатком 1 та документами, що зазначені у пункті 4 Порядку, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2016 року відкрито провадження у справі, а ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2017 року призначено справу до судового розгляду колегією суддів.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги, просили суд їх задовольнити.

Представники відповідачів проти позову заперечили з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Окрім того, представник Міноборони України звернув увагу суду, що жодної позовної вимоги безпосередньо до Міністерства оборони не заявлено, а тому останнє не є належним відповідачем у справі.

Представником Міністерства оборони України подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з посиланням на пропущення позивачем місячного строку, встановленого статтею 99 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення.

Командиром військової частини - польова пошта В2492 подано аналогічне клопотання про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду з тих же підстав пропуску строку звернення до суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з огляду на наступне.

12 серпня 2015 року ОСОБА_1 уклав з Міністерством оборони України в особі: командира військової частини польова пошта № 2492 Військово-Морських Сил Збройних Сил України контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України (далі - Контракт).

29 червня 2016 року полковником ОСОБА_4 до командира військової частини польова пошта № 2492 було подано рапорт з проханням дати вказівку про надання довідки про безпосередню участь в АТО, військовослужбовців, які брали безпосередню участь в зоні проведення АТО в період 20 серпня 2015 року по 23 березня 2016 року, зокрема і старшому солдату ОСОБА_1

Разом з тим, тво командира військової частини-польова пошта В2492 надано відповідь за № 1986 від 30.06.2016 року щодо неможливості надання зазначеним у рапорті військовослужбовцям належно оформленої довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Таким чином, відповідачем не вчинено жодних дій щодо подачі до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства оборони України, відповідних документів щодо участі в бойових діях позивача.

Суд зазначає, що з 30 червня 2016 року обчислюється строк звернення до суду за захистом порушених прав позивача. Разом з тим, у даному випадку позивач звернувся до суду з позовом про оскарження бездіяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії на виконання "Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення", тобто зазначений спір не є таким, що пов'язаний з проходженням публічної служби. При вирішенні питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, суд приходить до висновку, що для захисту прав позивача при розгляді спору, пов'язаного з наданням статусу учасника бойових дій, встановлюється шестимісячний строк звернення до суду, який не пропущений позивачем з огляду на день подання позову - 06.12.2016 року. У зв'язку з вищенаведеним, у суду відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Відповідно до пункту 6 Порядку для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.

При цьому відповідач не заперечує про наявність у нього документів, зазначених у пункті 4 Порядку, необхідних для вирішення питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Враховуючи, що до цього часу командир військової частини польова пошта №2492 протиправно не вчинив жодних дій щодо подачі до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства оборони України відповідних документів щодо участі в бойових діях позивача, суд приходить до висновку про протиправність такої бездіяльності.

При цьому суд не бере до уваги посилання відповідача 2 на неможливість подання ним документів, визначених законодавством для отримання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій у зв'язку з виключенням наказом від 02 липня 2016 року №195 позивача зі списку особового складу військової частини польова пошта №2492, оскільки пунктом 6 Порядку визначено обов'язок подання необхідних документів саме командиром тієї військової частини, у складі яких проходили службу особи.

З боку Міністерства оборони України порушень прав позивача судом під час розгляду справи не встановлено, а отже адміністративну справу розглянуто в межах позовних вимог, заявлених до командира військової частини польова пошта №2492, у зв'язку з чим позовні вимоги визнаються судом обгрунтованими частково.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 69-71, 86, 160-165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність командира військової частини польова пошта №2492, яка полягає у невиконанні ним положень пункту 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

3. Зобов'язати командира військової частини польова пошта №2492 подати на розгляд комісії довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, для вирішення питання щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.П. Балась

Судді А.В. Літвінова

А.С. Мазур

Повний текст постанови складено та підписано 01.03.2017.