Справа № 815/7333/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Одеської дирекції до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради в Одеській області про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Одеської дирекції з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради в Одеській області про стягнення компенсації за нарахований та сплачений призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 середній заробіток за грудень 2015 року у розмірі 946,40 грн.
Представник позивача в судове засідання з'явився, адміністративний позов підтримав в повному обсязі. З позову вбачається, що листоноша ОСОБА_1 24.04.2015 року призваний на військову службу під час часткової мобілізації із збереженням за ним місця роботи та виплатою йому середнього заробітку, зокрема, в грудні 2015 року в розмірі 946,40 грн. З метою реалізації права на отримання компенсації коштів позивач склав звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку ОСОБА_1 за грудень 2015 року в розмірі 946,40 грн. та надіслав його до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради в Одеській області, проте станом на теперішній час компенсація середнього заробітку працівника ОСОБА_1 не виплачена, що є підставою для стягнення цієї суми в судовому порядку.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив розглядати справу без участі відповідача. З наданих до суду заперечень на позов (аркуші справи 35-36) вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнав, оскільки Управлінням соціального захисту населення Подільської міської ради в Одеській області вчинені всі передбачені законодавством дії, направлені на виплату позивачу компенсації коштів, однак від вищестоящих органів фінансування для подальшого перерахування цих коштів позивачу не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, неявку представника відповідача, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до наказу Центру поштового зв'язку №7 Одеської дирекції УДППЗ «Укрпошта» про прийняття на роботу №210-к від 01.06.2012 року ОСОБА_1 з 2 червня 2012 року прийнятий на посаду листоноші Пересувного відділення поштового зв'язку-2 Котовського району (аркуш справи 10).
Відповідно до довідки Котовсько-Красноокнянського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області №227 від 29 квітня 2015 року ОСОБА_1 з 24.04.2015 року призваний до Збройних сил України у зв'язку із оголошенням часткової мобілізації (аркуш справи 8).
Наказом Центру поштового зв'язку №7 Одеської дирекції УДППЗ «Укрпошта» №104-к від 23.04.2015 року ОСОБА_1 звільнено від обов'язків листоноші з 24.04.2015 року на період військової служби із збереженням місця роботи, середнього заробітку (аркуш справи 11).
Згідно із ч.1, 2 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 51, частиною п'ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п'ятою статті 61 Закону України «Про освіту»
Відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2, 4 «Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 4 березня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України № 105, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітки. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва та Севастополя) рад.
Для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення. Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 3 Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям.
Центром поштового зв'язку №7 Одеської дирекції УДППЗ «Укрпошта» складений та направлений відповідачу звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за грудень 2015 року, погоджений військовим комісаром, згідно якого ОСОБА_1 нарахована заробітна плата в розмірі 946,40 грн. (аркуш справи 12).
Судом встановлено, за грудень місяць 2015 року, відповідачем, як структурним підрозділом соціального захисту нижчого рівня, згідно вищезазначеного Порядку (до 19 числа щомісячно) був внесений (у списку за №1 - Центр поштового зв'язку №7 УДППЗ «Укрпошта» Одеська дирекція) та направлений до Обласного структурного підрозділу, тобто, Департаменту охорони здоров'я та соціального захисту населення Одеської облдержадміністрації Зведений звіт від 19.01.2016 року №136 про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, тощо (згідно Додатку 2 до Порядку), для подальшого подання до 23 числа щомісячно (згідно Додатку 3 до Порядку) до Мінсоцполітики (який є головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем цієї бюджетної програми) відомостей про загальний обсяг фактичних витрат на виплату компенсації для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовують органом соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам та організаціям.
Таким чином, в спірних правовідносинах відповідач є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня і на нього покладається обов'язок прийняти звіт роботодавця про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, включити дані про нараховані виплати до зведеного звіту та передати зведений звіт разом з копією включеного до нього звіту розпоряднику бюджетних коштів вищого рівня - структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласної державної адміністрації та в разі надходження бюджетних коштів від вищого структурного підрозділу здійснити відповідні виплати роботодавцям що подали звіти.
Судом встановлено, що Управлінням соціального захисту населення Подільської міської ради в Одеській області, як структурним підрозділом соціального захисту населення, виконані всі передбачені «Порядком виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» дії для компенсації витрат позивача, однак за відсутності бюджетного фінансування, відповідач не має можливості здійснити компенсацію витрат позивача за нарахований та сплачений призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 середній заробіток за грудень 2015 року у розмірі 946,40 грн.
Тобто, суд не вбачає протиправної бездіяльності або неправомірних дій відповідача під час проведення процедури компенсації позивачу витрат за нарахований та сплачений призваному на військову службу працівнику, відповідачем не отримані кошти з бюджету для вчинення таких дій, а тому у суду не має підстав для стягнення цих коштів з Управління соціального захисту населення Подільської міської ради в Одеській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Одеської дирекції не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Одеської дирекції до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради в Одеській області про стягнення компенсації за нарахований та сплачений призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 середній заробіток за грудень 2015 року у розмірі 946, 40 грн. - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.І. Свида