Справа № 234/2615/17
Провадження № 1-кс/234/1034/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2017 року слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Карпенко О.М., з участю секретаря судового засідання Аксеніної В.М., слідчого Найдьонової Г.І., розглянув клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції Найдьонової Г.І., яке погоджене з прокурором Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Грубник С.С.,у кримінальному провадженні за №12017050150000105 від 11.01.2017р. за ознаками злочину, передбаченого ст.272 ч.1 КК України, про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України,
Клопотання надійшло до суду 27.02.2017р. -
ВСТАНОВИВ:
Клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України у кримінальному провадженні за №12017050150000105 від 11.01.2017р. за ознаками злочину, передбаченого ст.272 ч.1 КК України, відповідає вимогам ст.160 КПК України.
Старший слідчий СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області капітана поліції Прокофєва О.В. в обґрунтування клопотання зазначила, що 10.02.2017 до СВ Краматорського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області надійшли матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017050150000105 від «11» січня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України за повідомленням начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_6 про правопорушення з боку посадових осіб суб'єкта господарювання ТОВ «Завод кольорових металів» (код ЄДРПОУ 40448794), за яке передбачена відповідальність за статтею 272 КК України.
Згідно статті 21 Закону України від 14.10.1992р. №2694-ХІІ «Про охорону праці» та «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107 до Головного управління Держпраці у Донецькій області надійшли заяви та експертні висновки від ТОВ «Завод кольорових металів» на отримання ним дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, розташованого на об'єкті, який знаходиться за адресою: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв Праці, 42. Відділом експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг згідно з протокольним рішенням від 06.06.2016р. №10 про аналіз щодо інформації у висновках експертиз та стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання та Наказу від 13.06.2016р. №605 про взаємодію між структурним підрозділами, були направлені службові листи від 21.10.2016р. №11/21.10.-1510 (додаток 1), від 24.10.2016р. №11/24.10.-1516 (додаток 2) до відділу нагляду металургії, машинобудуванні та енергетиці з проханням надати офіційні службові листи згідно розробленого бланку листа погодження з наявності або відсутності заперечення для отримання дозволів, до якого додавалися заяви та експертні висновки ТОВ «Завод кольорових металів». Проаналізувавши експертні висновки відділ нагляду у металургії, машинобудуванні та енергетиці надав листи погодження, (додатки 3-4), в яких були вказані зауваження щодо наданих експертних висновків №30701650-04-01-0073.16, №30701650-04-01-0072.16.
На підставі наданих зауважень Головним управлінням Держпраці у Донецькій області були надіслані листи від 02.11.2016р. №11/2658 (додаток 5 ) та від 02.11.2016р. №11/2659 (додаток 6) ТОВ «Завод кольорових металів» з відмовою на отримання дозволів у зв'язку з вказаними зауваженнями.
В ході проведення превентивних заходів співробітниками відділу нагляду у металургії, машинобудуванні та енергетиці було встановлено, що на території Донецької області знаходиться потенційно небезпечний об'єкт і відноситься до високого ступеню ризику (КВЕД:24.44 - Виробництво міді), який належить ТОВ «Завод кольорових металів», розташований за адресою: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв Праці, 42.
На даний час на вказаному об'єкті «Завод кольорових металів» здійснюються роботи підвищеної небезпеки та експлуатується обладнання підвищеної небезпеки та експлуатується обладнання підвищеної небезпеки з вироблення розплавів чорних і кольорових металів та сплавів на основі таких металів, готового прокату за умови відсутності дозволів. Це є порушенням статті 21 Закону України від 14.10.1992р. №2694-ХІІ «Про охорону праці»; п.3 «Порядок ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки», затв. Постанова КМУ №956 від 11.07.2002р.; п.9 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» і згідно пункту 2.26. «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці», затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11.08.2011р. №826 та зареєстрованого в міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року №1531/20269, підлягає повному зупиненню виконання робіт з підвищеної небезпеки та ведення робіт з експлуатації обладнання підвищеної небезпеки на вказаному об'єкті ТОВ «Завод кольорових металів».
В матеріалах кримінального провадження для перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Завод кольорових металів» є достатньо підстав, а враховуючи, що підтвердити або спростувати даний факт, окрім, як залученням спеціаліста, неможливо.
Відповідно до п.3 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27.03.2015р. (далі за текстом - Положення) - здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до абзацу другого ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) (далі за текстом - Закон) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (абзац другий вказаної статті закону).
Проте, слід зазначити, що відповідно до абзацу другого ст.2 Закону дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів, зокрема при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя.
Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Відповідно до приписів ч.1 ст.91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Відповідно до вимог ч.1 ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст.91 цього Кодексу покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до статті 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Головним управлінням Держпраці у Донецькій області за результатом проведення позапланової виїзної перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Зі змісту ст.ст.84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п.2 ч.3 ст.87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінального провадження).
Однак, так як такі повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п.6 ч.2 ст.36, п.4 ч.2 ст.40 КПК України (призначати перевірки у порядку, визначеному законом) виключені на підставі Закону №1697-VII від 14.10.2014р. (ці положення набрали чинності 15.07.2015р.), то на даний час після внесення до КПК України вказаних змін кримінально-процесуальним законодавством прямо не врегульовано питання призначення перевірок.
У відповідності до ч.6 ст.9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст.7 цього Кодексу.
Згідно ч.2 Постанови КМУ від 13.08.2014р. №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу КМУ на проведення перевірок (в т.ч. згідно додатку до вказаної постанови КМУ і Держпраця) підприємств, установ, організацій не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Крім того, згідно ст.3 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок у суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Однією з підстав для здійснення позапланових перевірок є рішення суду про проведення перевірки в межах кримінального провадження. Під час досудового слідчий має право звернутися з клопотанням до суду про проведення позапланової перевірки. У разі задоволення клопотання та ухвалення рішення про проведення позапланової перевірки, зазначене рішення надсилається до Головного управління Держпраці у Донецькій області і є обов'язковим для виконання.
Таким чином, під час досудового розслідування, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, виникла необхідність проведення співробітниками Головного управління Держпраці в Донецькій області позапланової перевірки суб'єкта ТОВ «Завод кольорових металів», розташованого за адресою: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв Праці, 42, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України. Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення перевірки у кримінальному провадженні) та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Головного управління Держпраці в Донецькій області у межах проведення позапланової виїзної перевірки питань охорони праці. Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та може бути використана у якості доказів. Іншими способами встановити порушення законодавства про працю, не можливо.
У судовому засіданні слідчий просила клопотання задовольнити.
Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення позапланової виїзної перевірки дотримання законодавства, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.
В ході розслідування кримінального провадження отримані відомості про те, що посадові особи ТОВ "Завод кольорових металів", грубо порушили законодавство про охорону праці, здійснюють роботи підвищеної небезпеки та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки з вироблення розплавів чорних і кольорових металів та сплавів на основі таких металів, готового прокату за умови відсутності дозволів.
Головне управління Держпраці у Донецькій області повідомляє про правопорушення з боку посадових осіб ТОВ «Завод кольорових металів» (ЄДРПОУ 40448794) відповідальність за яке передбачено ст.272 ч.1 КК України.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні - не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, та є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст.36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки».
Крім того, на виконання ст.31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014р. №408, відповідно до п.2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Таким чином, на цей час слідчий позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови, а тому, слідчий суддя прийшов до висновку про задоволення клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.93, 159-166, 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції Найдьонової Г.І., яке погоджене з прокурором Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Грубник С.С.,у кримінальному провадженні за №12017050150000105 від 11.01.2017р. за ознаками злочину, передбаченого ст.272 ч.1 КК України, про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України - задовольнити.
Надати дозвіл спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області, розташованого за адресою: м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82, Донецька область, 85302, e-mail:05dn@dsp.gov.ua, у встановлений законом строк на проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Завод кольорових металів», який знаходиться за адресою: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв Праці, 42, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України.
Зобов'язати керівництво ТОВ «Завод кольорових металів» (код ЄДРПОУ: 40448794, місцезнаходження юридичної особи: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв Праці, 42, допустити спеціалістів Головного управління Держпраці у Донецькій області до перевірки експлуатації обладнання, машин, механізмів, устаткування на об'єкті ТОВ «Завод кольорових металів» та надати їм у повному обсязі усі документальні матеріали необхідні для проведення перевірки.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя Краматорського міського
суду Донецької області О.М. Карпенко