Єдиний державний реєстр судових рішень
П О С Т А Н О В А
Іменем України
27 жовтня 2009 року Справа № 2а-4232/09/2370
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Дубовій Ю.С.,
за участю: позивача ОСОБА_1 - особисто, представника відповідача Бузенка П.М. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А 4527 про відшкодування заборгованості по виплаті матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення на загальну суму 2271 грн. 25 коп.,
В С Т А Н О В И В:
До суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач) в якій просить стягнути з військової частини А 4527 (далі-відповідач) заборгованість по виплаті матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 1867 грн. 00 коп. та індексації грошового забезпечення за період з серпня по грудень 2008 року в сумі 406 грн. 25 коп., а всього заборгованість на загальну суму 2271 грн. 25 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, в порушення Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ, позивачу, який проходить військову службу на посаді начальника зенітної ракетної обслуги зенітної ракетної батареї окремого зенітного ракетного дивізіону військової частини А 4527 нарахована, проте не сплачена матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 1867 грн. 00 коп.
Крім того позивач зазначає, що в порушення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, із змінами та доповненнями, йому нараховується, проте не сплачується індексація грошового забезпечення за період з серпня по грудень в сумі 406 грн. 25 коп.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю. Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю, надав письмове заперечення, мотивуючи його тим, що, по-перше, військова частина А 4527 стоїть на фінансовому забезпеченні у військовій частині А 0302, і її потрібно залучати відповідачем по справі, по-друге, кошторисом відповідача на 2009 рік кошти на виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення військовослужбовців за 2008 рік не передбачені і сплата заборгованості призведе до порушення вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», а також просив суд відмовити повністю в задоволенні позову в звязку з тим, що позивачем пропущений річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Вислухавши доводи позивача та представника відповідача, а також ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1, згідно наказу Міністра Оборони України № 243 від 23.08.2006 року та у відповідності до ст. 20 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ та п.п. 5, 10 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, призначений на посаду начальника зенітної ракетної обслуги зенітної ракетної батареї окремого зенітного ракетного дивізіону військової частини А 4527.
Військову службу позивач проходить у військовій частині А4527 та на всіх видах забезпечення перебуває у вищевказаній військовій частині.
Наказом командира військової частини А 4527 № 33 від 08.02.2008 року позивача включено до переліку осіб, яким підлягає виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір даної матеріальної допомоги позивачу складає 1867 грн. 00 коп., що та підтверджується довідкою № 839/2 від 21.08.2009 року.
Закон, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі Закон №2011).
Відповідно до ст. 9 Закону №2011 держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів та відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 до складу такого грошового забезпечення входить, зокрема одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До такого грошового забезпечення відноситься матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Порядок нарахування та виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям Збройних Сил України на момент її нарахування позивачу (08 лютого 2008 року) регулювався Положенням про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 5 березня 2001 року №75 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 березня 2001 року за №251/5442 (далі Положення).
Відповідно до пп. 36.1. п. 36 вказаного Положення особам офіцерського складу, прапорщикам (мічманам), солдатам (матросам), сержантам і старшинам, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога у розмірі місячного окладу грошового утримання.
Підпунктом 36.2. пункту 36 Положення визначено, що матеріальна допомога надається військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) за їх рапортом за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги.
Посилання відповідача на те, що кошторисом відповідача кошти на виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на 2008 рік не передбачено, спростовується доказами безпосередньо наданими відповідачем, згідно яких позивачеві було нараховано та підлягає виплаті матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань за 2008 рік в сумі 1867 грн. 00 коп., що не заперечується відповідачем та підтверджується довідкою відповідача № 839/2 від 21.08.2009 року.
Таким чином, матеріали справи містять достатньо доказів, які свідчать про те, що позивачеві повинна бути виплачена матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, а відповідач в свою чергу всупереч вимогам ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не довів правомірність своїх дій щодо не виплати матеріальної допомоги позивачу.
Крім того, в період з серпня по грудень 2008 року позивачу нараховувалась, проте не сплачувалась індексація грошових доходів населення. Розмір невиплаченої індексації за зазначений період складає 406 грн. 25 коп., що підтверджується довідкою № 839/2 від 21.08.2009 року.
Статтею 9 Закону №2011 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
В силу вимог ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких відноситься оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 зі змінами, внесеними постановою від 24.03.2008 р. № 179 (далі - «Порядок»), визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 4 Порядку закріплено, що у разі несвоєчасної виплати індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства. Спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку (п. 13 Порядку).
Посилання відповідача на те, що кошторисом відповідача кошти на виплату індексації грошового забезпечення за 2008 рік не передбачено, спростовується доказами безпосередньо наданими відповідачем, згідно яких позивачеві нараховано та виплачено індексацію за квітень - липень 2008 року в розмірі 197 грн. 56 коп., що не заперечується відповідачем та підтверджується довідкою відповідача № 839/2 від 21.08.2009 року.
Посилання відповідача на необхідність залучення до участі у справі іншого відповідача - військову частину А0302, (м. Вінниця, вул. Острожського, 39), яка є розпорядником бюджетних коштів для відповідача та перебуває на фінансовому забезпеченні у військовій частині А0302, спростовується тим, що вимоги адміністративного позову адресовані виключно відповідачу по справі, військовій частині А4527, де безпосередньо проходить службу позивач, і всі спірні питання, що виникають під час проходження служби в межах військової частини повязаної з її прямою чи господарською діяльністю вирішуються посадовою особою, що діє від імені військової частини. Спірні питання щодо неналежного фінансування військових частин, не стосуються позивача і повинні вирішуватись між сторонами - розпорядниками коштів.
Таким чином, в клопотанні щодо залучення у справу належного відповідача військову частину А0302 відповідачу відмовлено.
Відповідно до вимог ч.1 та ч.2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, відповідно до ч.1 та ч.2 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Заява сторони про відмову в задоволенні адміністративного позову на підставі пропущення строку для звернення може бути зроблена у будь-який час до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення у справі.
Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Так, якщо особа відповідно до закону оскаржила рішення, дію чи бездіяльність в адміністративному порядку, то обчислення річного строку ведеться з дня, коли особа дізналася про рішення субєкта владних повноважень за результатами розгляду скарги. З матеріалів справи вбачається, що позивачу стало відомо про порушення його прав, а саме про те, що йому не виплачена матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 1867 грн. 00 коп. в кінці 2008 року. Таким чином, річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів почав свій перебіг з початку 2009 року, а саме з 01.01.2009 року. В звязку з чим, станом на 03.09.2009 року - на момент подачі до суду позовної заяви, позивачем не був пропущений річний строк звернення до адміністративного суду, тому посилання представника на те, що позивачем пропущений термін позовної давності, є не обґрунтованим та спростовується матеріалами справи.
Таким чином, суд оцінює критично посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення виплат позивачеві з огляду на те, що обовязковість вказаних виплат визначена чинним законодавством, підстав для відмови у виплаті позивачу матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення не вбачається, а на відповідача покладений обовязок здійснювати вказані виплати. Відсутність грошових коштів у відповідача не є підставою для відмови у задоволенні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач правомірно звернувся до адміністративного суду за захистом порушених прав, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст.10-12,14,70,71,89,159 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до військової частини А 4527 задовольнити повністю.
Стягнути з військової частини А 4527: 19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 98 (код 08158580) на користь ОСОБА_1: АДРЕСА_1заборгованість по виплаті матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік та індексації грошового забезпечення за період з серпня по грудень 2008 року на загальну суму 2271 грн. (дві тисячі двісті сімдесят одна грн.) 25 коп.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 26 грн. (двадцять шість грн.) 10 коп. понесених судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В.Мишенко
Повний текст постанови виготовлений 29 жовтня 2009 року.