УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2017 р.Справа № 818/1712/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2016р. по справі № 818/1712/16
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Сумської міської ради
про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Сумської міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Сумської міської ради, яка міститься у листі від 11.03.2016 р. № 616/03.02.02-17, у зарахуванні до стажу служби в органах місцевого самоврядування стажу державного службовця, який ОСОБА_1 отримала за період роботи у Сумському обласному бюро судово-медичної експертизи з 01.12.2006 р. до 06.11.2009 р.;
- визнати, що стаж, який отримала ОСОБА_1 на посаді судово-медичного експерта-імунолога з 01.12.2006 р. до 06.11.2009 р., належить до стажу державного службовця 5 кваліфікаційного класу та відповідно йому 13 рангу державного службовця;
- зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради зарахувати до стажу служби в органах місцевого самоврядування стаж державного службовця, який отримала ОСОБА_1 за період роботи у Сумському обласному бюро судово-медичної експертизи з 01.12.2006 р. до 06.11.2009 р.;
- зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради здійснити перерахунок заробітної плати за відпрацьований час на посаді адміністратора відділу адміністративних послуг управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Суми", починаючи з 02.02.2015 р..
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2016 року по справі № 818/1712/16 позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії повернуто позивачу.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції про повернення позовної заяви, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали норм процесуального права, просить суд апеляційної інстанції ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2016 року по справі № 818/1712/16 скасувати, а справу направити для продовження розгляду по суті.
В обґрунтування апеляційної скарги, зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про непідсудність спору окружному адміністративному суду, оскільки позивач є посадовою особою органу місцевого самоврядування, а позовні вимоги останньої носять характер публічно-правового спору, відтак вважає, що в даному випадку відсутні підстави для повернення позовної заяви.
У надісланому клопотанні просила розгляд справи провести без участі позивача.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи рішення про повернення позовної заяви ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що даний спір, з огляду на характер позовних вимог, підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
За змістом пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР, статті 1 Першого протоколу до Конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 3 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Як встановлено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п.2 ч.2 ст.17 КАС України).
Питання предметної підсудності адміністративних справ урегульовано статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті;
6) адміністративні справи щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
7) адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця щодо виконання рішень органів (посадових осіб), крім судових рішень.
Зокрема, частиною 2 статті 18 КАС України встановлено предметну підсудність окружних адміністративних судів, згідно з якою цим судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Аналіз викладеного дає можливість дійти висновку, що місцевим загальним судам як адміністративним підсудні справи у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування.
Зі змісту адміністративного позову ОСОБА_1 вбачається, що остання звернулась до Виконавчого комітету Сумської міської ради.
Частиною 1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" №280/97-ВР від 21.05.1997 року визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі ст.1 Закону №280/97-ВР, виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч.1 ст.11 цього ж Закону).
Частиною 2 ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
В даній справі відповідачем є Виконавчий комітет Сумської міської ради, який відповідно до ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" є органом місцевого самоврядування, та не входить до складу суб'єктів, перелічених в ч. 2 ст. 18 КАС України.
Враховуючи те, що відповідач у справі є органом місцевого самоврядування, а також те, що у відповідності до частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні справи, зокрема, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, вказаний спір повинен розглядатись місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч.6 ст.108 КАС України).
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про повернення позовної заяви ОСОБА_1 позивачеві, оскільки даний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду, а не Сумському окружному адміністративному суду.
У відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги позивача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2016р. по справі № 818/1712/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 27.02.2017 р.