Постанова № 65032484, 22.02.2017, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
22.02.2017
Номер справи
404/6834/16-а
Номер документу
65032484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/6834/16-а

Номер провадження 2-а/404/83/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2017 року Суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда

Іванова Н.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Кіровоградського об»єднаного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобов»язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом в якому просить визнати рішення від 20.09.2016 р. № 196069 Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправними та скасувати. Зобов»язати Кіровоградське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок з 01.05.2016 року та виплату пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 09.06.2016 р. № 08/01-24/1430 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 86% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 23.11.2005 року перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді та отримує пенсію за віком. Загальний страховий стаж становить 37 років 5 місяців 2 день, з них 16 років 3 місяці 10 днів на посаді державного службовця. 19.06.2016 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі та відсотках від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області від 09.06.2016 р. № 08/01-24/1430. 20.09.2016 року рішенням № 196069 Кіровоградське об»єднань управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області їй відмовлено у проведені перерахунку призначеної раніше пенсії.

Позивач вважає неправомірними дії посадових осіб Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, оскільки вбачає в них порушення вимог Конституції України, чинного законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування, Закону України «Про прокуратуру», тому просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач в письмових запереченнях просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки Кіровоградське об»єднане Управління ПФУ Кіровоградської області, як територіальне управління не має жодного відношення до коштів державного бюджету. Також, управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.05.2016 року.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи та інтереси.

Положення ст. 6 КАС України є реалізацією ч. 1 ст. 55 Конституції України, визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Кіровоградському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської та отримує пенсію за віком, яку їй призначено згідно Закону України «Про державну службу», з розрахунку 86% від сум її заробітної плати.

19 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати та із врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області від 09.06.2016 р. № 08/01-24/1430.

Кіровоградське об»єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області рішенням від 20 вересня 2016 року № 196069 відмовило позивачу у здійсненні такого перерахунку.

Спірні правовідносини врегульовуються положеннями Конституції України та Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу (надалі Закон України від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ).

Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Позивачу з 23.11.2005 р. призначена пенсія за віком внаслідок роботи на державній службі у відповідності до статті 37 Закону України від 16.12.1993 р. N 3723-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії,) в розмірі 86% від суми заробітної плати за посадою старшого державного виконавця, з якої сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вказані обставини відповідачем не оспорюються.

Згідно статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 р. N 3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно із пунктом 11 якого текст статті 37-1 Закону України «Про державну службу викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».

Із 01 травня 2016 р. набрав чинності Закон «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889- VIII, згідно ч. 1 ст. 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», а саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», передбачалось, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджені нові Схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів (Додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. № 292 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 травня 2016 р. № 322), внаслідок чого збільшився розмір заробітної плати державних службовці в тому числі із за посадою, з якої позивачу призначена пенсія.

09.12.2015 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (надалі Постанова КМУ від 09.12.2015 р. №1013), яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).

Цією постановою КМУ від 09.12.2015р. № 1013 виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», а її пункт 5 викладено в новій редакції, а саме: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державного службовця затверджується правлінням Пенсійного фонду України та узгоджується з Міністерством соціальної політики».

Згідно з статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

02.03.2015 р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ (надалі Закон України від 02.03.2015 р. № 213- VІІІ), що набрав чинності із 01.04.2015р., згідно із пунктом 5 розділу III прикінцевих та перехідних положень визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року взагалі скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.

Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як на підставу відмови у перерахунку пенсії є неприйнятним, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, нові положення поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України від 02.03.2015р. № 213- VІІІ не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Разом з тим до правовідносин сторін також не може бути засновані положення Закону «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889- VIII, що набув чинності із 01 травня 2016р., оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинність цього Закону, тобто із 05 травня 2016р., а відтак не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, що не позбавляє мене права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищення заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.

До правовідносини сторін повинні застосовуватися приписи статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу).

Не заслуговують на увагу доводи відповідача, викладені у його рішенні та листі, щодо відмови у перерахунку пенсії з тих підстав, що на час мого, позивача, звернення із заявою до відповідача за перерахунком пенсії не було визначено умови та порядку перерахунку призначених пенсії державного службовця, оскільки як, як зазначає відповідач, Кабінетом Міністрів України на виконання приписів статті 37-1 Закону України 16.12.1993р. № 3723-ХІІ не було визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, у Постанові КМУ від 31.05.2000р. № 865 також не міститься умов та порядку перерахунку призначених пенсій державного службовця, з огляду на наступне.

Не може бути знівельоване право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорії державних службовці із за того, що органи влади України не встановили порядку, не прийняли відповідного нормативного документу постанови, який регулює умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, тобто не може бути знівельована гарантія пенсійного забезпечення в Україні, яка є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, згідно статті 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Згідно з статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014р., за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу (йдеться про Протокол до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

З огляду на вище вказане, позивач має право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 01.09.2016 р., оскільки звернувся за перерахунком 19.09.2016 р., у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, з якої призначено пенсію.

Відмова та рішення відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірні, відповідач має бути зобов'язаний здійснити такий перерахунок з 01.09.2016 року на підставі Довідки про заробітну плату Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області від 09.06.2016 р. № 08/01-24/1430 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 86% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.

У пункті 16 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013р. №8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» зазначено, що відповідно до покладених завдань і функцій, Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у цій сфері правовідносин, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2,6, 7, 8, 9, 10-11, 70-72,160-163,254 КАС України КАС України,

П О С ТА НО В И В:

Позов ОСОБА_2 до Кіровоградського об»єднаного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобов»язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Визнати рішення від 20.09.2016 р. № 196069 Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправним та скасувати.

Зобов»язати Кіровоградське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок з 01.09.2016 року та виплату пенсії ОСОБА_2 у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 09.06.2016 р. № 08/01-24/1430 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 86% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (що знаходиться за адресою: м. Кропивницький, вул. Соборна 4) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1102,40 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Кіровограда шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі прийняття постанови в порядку скороченого провадження апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Н. Ю. Іванова