Справа № 404/6408/16-а
Номер провадження 2-а/404/67/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2017 року Кіровський районний суд м.Кіровограда в складі:
Головуючого судді - Іванової Н.Ю.
при секретарі - Гуйван О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, по якому просить визнати рішення Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №194955 від 31.08.2016 р. про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» - протиправним; зобов»язати Кіровоградське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 85% заробітної плати державного службовця, виходячи з довідки №ч-62/01-28-62/1, починаючи з 01.12.2015 року у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові, просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений судом про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заперечення, якими просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Заперечення обґрунтовані тим, що пенсійне забезпечення державних службовців регулювалось статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.2011 року № 3723-ХІІ до 01.06.2015 року.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції до 01.05.2016 року) було визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. З 01.05.2016 року з набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889 норми статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 втратили чинність. Таким чином, Управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення певних правовідносин, стосовно позивача це лютий 2016 року, саме стосовно перерахунку пенсії.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кіровоградському об»єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком з 09.08.2005 року за нормами Закону України «Про державну службу», призначену в розмірі 85% заробітної плати. Має загальний страховий стаж 40 років 10 місяців 19 днів, з них 12 років 6 місяців 6 дні - на посаді державного службовця.
14.05.2008 року позивач звернувся до управління із завою щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №01-07/391/1, яка видана Кіровоградською районною радою 13.05.2008 року. Розрахунок розміру пенсії склав 1263 грн. 84 коп.
Згідно п.3 Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищені.
Відповідно до довідки Кіровоградської районної ради Кіровоградської області №ч-62/01-28-62/1 від 29.08.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата за посадою спеціаліста І категорії забезпечення здійснення радою повноважень щодо управління об»єктами спільної власності територіальних громад сіл району яка прирівняна до посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та з питань власності, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 становить: посадовий оклад - 1 723 грн., надбавка за ранг (15 ранг) - 45 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 265, 20 грн., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) - 1 723 грн. /а.с. 5/.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб»єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов»язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 371 Закону України «Про державний бюджет» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
На думку суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.
Постановами Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року та №77 від 11.02.2016 року було підвищено розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
10 серпня 2016 року позивач звернувся до Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, однак 31.08.2016 року відповідач своїм рішенням № 194955 відмовив йому у перерахунку пенсії.
Вказані обставини не заперечуються відповідачем, а тому суд бере їх за основу при вирішенні даного спору.
Так як заява про перерахунок пенсії подана позивачем до 15 числа місяця, то згідно положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», підвищення пенсії має відбуватись з 01.08.2016 року.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
З врахуванням зазначеного, суд з»ясувавши повно і всебічно обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими судом, виходячи із системного аналізу положень законодавства України, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Так як позов позивача підлягає частковому задоволенню, тому слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на користь позивача судовий збір в сумі 1102,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 371 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 8,9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162 КАС України, суд
П О С ТА Н О В И В :
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати рішення Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №194955 від 31.08.2016 р. про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.08.2016 року у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» - протиправним.
Зобов»язати Кіровоградське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 85% заробітної плати державного службовця, виходячи з довідки №ч-62/01-28-62/1, починаючи з 01.08.2016 року у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (м. Кропивницький, вул. Соборна 4) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1102,40 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Н. Ю. Іванова