Постанова № 65008446, 20.02.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2017
Номер справи
820/4961/16
Номер документу
65008446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2017 р. Справа № 820/4961/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.

Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2016р. по справі № 820/4961/16

за позовом Публічного акціонерного товариства " Агрокомбінат" Слобожанський"

до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Агрокомбінат "Слобожанський", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 11.05.2016 року № 0000451200.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2016р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 11.05.2016 року № 0000451200.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.

Позивач не скористався своїм правом на подання заперечень на апеляційну скаргу.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 20.04.2016р. відповідачем проведено камеральну перевірку ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський", за результатами якої складено акт про результати камеральної перевірки ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" щодо термінів реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість за грудень 2015р. від 20.04.2016р. № 105/20-29-12-00/00858148 (надалі-Акт).

В акті перевірки зроблено висновки стосовно виявлення факту порушення термінів реєстрації податкових накладних за грудень 2015р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, внаслідок порушення абз. 1,11 п. 201.10 ст. 201 та пункту 11 підрозділу 2 розділу XX (перехідні положення) Податкового кодексу України (далі ПКУ).

На підставі вищезазначених висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 11.05.2016р. №0000451200, за яким ПАТ Агрокомбінат "Слобожанський" визначено суму штрафу у розмірі 75 968,30 грн.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 11.05.2016р. № 0000451200, ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" звернувся із скаргою до Головного Управління ДФС у Харківській області.

Головне Управління ДФС у Харківській області 30.06.2016р. прийняло рішення про результати розгляду скарги, згідно якого податкове повідомлення рішення Чугуївської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 11.05.2016р. № 0000451200 залишено без змін.

Позивач не погодився з рішенням податкового органу та звернувся до суду.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач в визначений законодавством термії здійснив реєстрацію податкових накладних за грудень 2015р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції визначені ПК України.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (надалі - Порядок № 1246), визначено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі. Внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюються шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Згідно з п.7, п. 10 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до Державної податкової служби здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документу формату (стандарту), затвердженого Державною податковою службою та проводиться їх реєстрація. Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунок коригування в електронній формі Державній податковій службі є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Відповідно до абз. 2 та 3 п. 120-1. 1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПКУ, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - зокрема у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

Згідно з п.2 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 22 січня 2016р. за №124/28254), структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою "Н" - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПКУ.

Як вже зазначалося, відповідачем проведена камеральна перевірка ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт від 20.04.2016 року № 105/20-29-12-00/00858148.

За актом камеральної перевірки встановлено, що ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" здійснено реєстрацію податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податків, з порушенням граничного строку (15 календарних днів): за грудень 2015р. податкові накладні у кількості 16 штук із загальною сумою ПДВ 759 682,96 гривень, зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації із затримкою на 1 - 2 дня. Перелік податкових накладних з зазначенням контрагентів, реквізитів податкових накладних, обсягів постачання, граничних термінів реєстрації, дати та часу відправки, дати та часу реєстрації наводиться в акті камеральної перевірки на сторінці 3, а саме:

- податкова накладна № 07/2 від 16.12.15р. на суму 1382,38грн., граничний термін реєстрації 31.12.15р., відправлено 31.12.15р. о 23:10, зареєстровано 02.01.16р. о 18:52, тобто з порушенням терміну реєстрації на 2 доби;

- податкова накладна № 119/2 від 17.12.15р. на суму 796,72грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:26, зареєстровано 02.01.16р. о 18:42, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 104/2 від 16.12.15р. на суму 680000,00грн., граничний термін реєстрації 31.12.15р., відправлено 31.12.15р. о 23:10, зареєстровано 02.01.16р. о 18:52, тобто з порушенням терміну реєстрації на 2 доби;

- податкова накладна № 110/2 від 17.12.15р. на суму 700000,00 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:48, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 102/2 від 16.12.15р. на суму 611105,00 грн., граничний термін реєстрації 31.12.15р., відправлено 31.12.15р. о 23:10, зареєстровано 02.01.16р. о 18:51, тобто з порушенням терміну реєстрації на 2 доби;

- податкова накладна № 103/2 від 16.12.15р. на суму 532519,00 грн., граничний термін реєстрації 31.12.15р., відправлено 31.12.15р. о 23:10, зареєстровано 02.01.16р. о 18:52, тобто з порушенням терміну реєстрації на 2 доби;

- податкова накладна № 106/2 від 16.12.15р. на суму 136546,30 грн., граничний термін реєстрації 31.12.15р., відправлено 31.12.15р. о 23:10, зареєстровано 02.01.16р. о 18:52, тобто з порушенням терміну реєстрації на 2 доби;

- податкова накладна № 108/2 від 17.12.15р. на суму 16024,60 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:48, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 109/2 від 17.12.15р. на суму 34204,70 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:49, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 112/2 від 17.12.15р. на суму 15441,15 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:49, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 113/2 від 17.12.15р. на суму 387322,60 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:48, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 114/2 від 17.12.15р. на суму 210936,80 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:49, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 115/2 від 17.12.15р. на суму 106397,80 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:48, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 116/2 від 17.12.15р. на суму 340992,70 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:49, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 117/2 від 17.12.15р. на суму 211428,00 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:48, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу;

- податкова накладна № 111/2 від 17.12.15р. на суму 573000,00 грн., граничний термін реєстрації 01.01.16р., відправлено 01.01.16р. о 23:15, зареєстровано 02.01.16р. о 18:49, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 добу (а.с.9-10).

Таким чином, актом камеральної перевірки ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" зафіксовано порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, виписаних в грудні 2015р., до яких застосовуються норми п. 120-1. 1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

За результатами розгляду акту перевірки відповідачем ПАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" податковим повідомленням-рішенням від 11.05.2016р. № 0000451200 нарахована штрафна санкція за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 10% - 75 968,30 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1,2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, в спірних правовідносинах, відповідач довів суду правомірність прийнятого ним рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що матеріалами справи підтверджено правомірність прийнятого відповідачем рішення, колегія суддів дійшла висновку, про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, а тому постанова Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2016р. підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог .

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2016р. по справі №820/4961/16 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Агрокомбінат "Слобожанський" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Рєзнікова С.С.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Старостін В.В. Повний текст постанови виготовлений 27.02.2017 р.