Ухвала суду № 65006692, 27.02.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2017
Номер справи
810/329/17
Номер документу
65006692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залучення співвідповідача, витребування доказів по справі та зупинення провадження у справі

27 лютого 2017 року 810/329/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю представника позивача Семеняка В.В. та представника Броварської міської ради Київської області Сенько О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум-Косметік» до Відділу Держгеокадастру у м.Броварах Київської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Броварської міської ради Київської області, про визнання протиправним та скасування витягу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Форум-Косметік» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу Держгеокадастру у м.Броварах Київської області про визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №34-1028-99.3-1840/2-16 від 20.07.2016.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду від 19.01.2016 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Броварську міську раду Київської області.

Як вбачається з позовної заяви, позивачем в якості відповідача по справі зазначено Відділ Держгеокадастру у м.Броварах Київської області.

Проте, на момент звернення позивача з даною позовною заявою до суду відповідач як самостійна юридична особа перебуває в стані припинення.

Так, зокрема, 31.08.2016 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №581 «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», пунктом 1 якої встановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру і Державного агентства земельних ресурсів за переліком згідно з додатком. Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено погодитися з пропозиціями Міністерства аграрної політики та продовольства і Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру стосовно того, що міжрегіональне та міськрайонні управління Служби, управління (відділи) Служби у районі, містах є структурними підрозділами відповідних головних управлінь Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

В додатку до Постанови серед відділів, що ліквідовуються у Київській області, зазначено відділ Держгеокадастру у м.Броварах.

Пунктом 1 наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.02.2017 №38 "Про питання діяльності Головного управління Держгеокадастру у Київській області" встановлено погодитися з пропозицією Головного управління Держгеокадастру у Київській області щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Головне управління Держгеокадастру у Київській області наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру» функцій і повноважень управлінь/відділів, що ліквідуються, згідно з додатком.

Додатком до вказаного Наказу визначено, що Головне управління Держгеокадастру у Київській області здійснюватиме функції і повноваження відділу Держгеокадастру у м.Броварах, яке ліквідується.

Згідно з п.26 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб : дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.

Частинами 1 та 4 ст.10 вказаного Закону встановлено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 27.02.2017 відділ Держгеокадастру у м.Броварах Київської області відповідач перебуває у стані припинення.

Отже, Кабінетом Міністрів України передбачена ліквідація відділу Держгеокадастру у м.Бровари як юридичної особи публічного права з наданням йому статусу структурного підрозділу відповідного головного управління Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, тобто Головного управління Держгеокадастру у Київській області.

Відповідно до ч.1 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Звідси, стороною у справі в адміністративному процесі може бути саме орган державної влади, а не його структурний підрозділ.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що належним відповідачем по справі є Головне управління Держгеокадастру у Київській області, як орган державної влади.

Відповідно до ч.1 ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Частиною 3 ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Присутній у судовому засіданні представник позивача заперечував проти заміни відповідача на належного та просив суд залучити Головне управління Держгеокадастру у Київській області в якості другого відповідача.

З урахуванням вищевказаного, суд вважає за доцільне залучити до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Держгеокадастру у Київській області.

При цьому, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від Головного управління Держгеокадастру у Київській області технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель міста Бровари, затверджену рішенням Броварської міської ради від 25.12.2014 №1378-50-06.

Згідно з ч.4 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до ч.5 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.

Частиною 4 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребує названі документи та матеріали.

При цьому, витребування доказів є не правом, а обов'язком суду, що направлений на повний та всебічний розгляд справи.

Статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно зі ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України також зазначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Частиною 2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

При цьому, у разі відмови особи (підприємства, установи, організації, посадової особи, фізичної особи тощо) в наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України окремої ухвали у зв'язку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду). В свою чергу, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст.185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З урахуванням цього, суд вважає за необхідне також роз'яснити відповідачу по справі можливі наслідки невиконання вимог суду.

Відповідно до ч.3 ст.79 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати письмовий доказ для надання його суду.

З урахуванням цього, з метою процесуальної економії, суд вважає за доцільне уповноважити позивача на одержання витребуваних від відповідача документів.

Приймаючи до уваги необхідність витребування від відповідача доказів по справі, присутній у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про зупинення провадження у справі.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України суд може зупинити провадження у справі за наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.

Враховуючи обмежені строки розгляду справи, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання представника позивача та зупинити провадження у справі, призначивши при цьому дату наступного судового засідання. На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,52,71,156,160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд УХВАЛИВ:

1.Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м.Київ, вул.Серпова, буд. 3/14). 2.Зобов'язати позивача направити на адресу другого відповідача примірник позовної заяви з додатками та докази направлення надати суду. 3.Витребувати від Головного управління Держгеокадастру у Київській області технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель міста Бровари, затверджену рішенням Броварської міської ради від 25.12.2014 №1378-50-06 (оригінал для огляду у судовому засіданні та належним чином засвідчену копію для долучення до матеріалів справи).

4.Витребувані докази надати суду до 16.03.2017.

5.Роз'яснити Головному управлінню Держгеокадастру у Київській області, що у разі відмови у наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України окремої ухвали у зв'язку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого ст.382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду).

6.Уповноважити Товариство з обмеженою відповідальністю "Форум-Косметік" на отримання вищевказаних доказів, витребуваних від Головного управління Держгеокадастру у Київській області.

7.Клопотання представника позивача задовольнити.

8.Зупинити провадження у справі до 16 березня 2017 року до 11:00 год., призначивши на цей час наступне судове засідання.

9.Копії ухвали видати (надіслати) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала суду в частині залучення другого відповідача та витребування доказів набирає законної сили з моменту постановлення і не може бути оскаржена окремо. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.

Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дудін С.О.