Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1680/16-а
Провадження № 2-а/280/25/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 лютого 2017 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Щербаченко І. В.,
за участю секретаря судового засідання Бондаренко Н. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправними та скасування рішення і наказу, стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги,
встановив:
До суду звернулася позивач з вказаним позовом, в якому просить: визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про призначення йому одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 03 березня 2014 року, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку, у розмірі меншому ніж передбачено законодавством, в сумі 96600 гривень, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 16 вересня 2016 року №79; зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому одноразову грошові допомогу, як інваліду 2 групи, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме 03 березня 2014 року, з урахуванням проведених виплат, в сумі 147000 гривень; визнати протиправним і скасувати наказ Військового комісаріату Житомирського обласного військового комісаріату від 10 листопада 2016 року №313 в частині виплати йому як інваліду 2 групи з 03 березня 2014 року, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку, у розмірі меншому ніж передбачено законодавством, в сумі 96600 гривень.
Позивач у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просить позов задовольнити.
Представник відповідача Міністерства оборони України у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, на адресу суду надіслав заяву, у якій вказує, що згідно з пунктом 6 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві. З метою впорядкування порядку виплати одноразової грошової допомоги, наказом Міністра оборони України від 12 липня 2007 року №168 створено комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, згідно якого лише дана комісія наділена виключною компетенцією, щодо прийняття рішення з приводу одноразової грошової допомоги. Зважаючи на заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 та виключну компетенцію вищезазначеної комісії з приводу вирішення питань щодо призначення допомоги, було направлено лист з метою з'ясування підстав призначення допомоги у розмірі 96600 гривень, проте на даний час відповідь ще не отримана.
Представник відповідача Житомирського обласного військового комісаріату у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, позовні вимоги просить залишити без задоволення за безпідставністю, також просить визнати Житомирський ОВК неналежним відповідачем у справі. Також вказує у письмових запереченнях, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до пункту 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок) призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістами, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Загалом, прийняття рішення про виплату чи відмову у виплаті одноразової грошової допомоги є виключною компетенцією Міністерства оборони України, Департаменту фінансів МОУ, а на Житомирський ОВК покладено лише обов'язок по оформленню та подачі відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів, що і було здійснено військкоматом. Житомирський ОВК не уповноважений самостійно приймати та не приймав рішення щодо виплати, відмови у виплаті, нарахуванні або будь-якій зміні розміру одноразової грошової допомоги, а лише реалізував рішення Міністерства оборони Ураїни.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, та наявності в матеріалах справи заяв з клопотанням про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає за можливе судовий розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, що відповідає положенням частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, вивчивши матеріали справі, з'ясувавши позиції сторін, викладені у позовній заяві та в запереченнях на позовну заяву, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду України від 01 червня 2016 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправною і скасовано рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 03 березня 2014 року, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку, оформлене протоколом засідання Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 22 квітня 2016 року №27, також зобов'язано Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, як інваліду 2 групи з 03 березня 2014 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку відповідно до постанови КМУ від 25 грудня 2013 року №975.
На виконання вказаного рішення суду позивачем 10 серпня 2016 року було подано заяву до Коростишівського ОМВК про виплату йому одноразової грошової допомоги.
16 вересня 2016 року комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (далі - Комісія) прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги позивачу у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності у сумі 96600 гривень.
10 листопада 2016 року наказом військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату №313 було перераховано кошти, отримані для виплати одноразової допомоги ОСОБА_1
Відповідно до довідки №Ф/6998 від 25 листопада 2016 року, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, ОСОБА_1 були перераховані кошти в сумі 96600 гривень.
Однак, не погодивши з даним рішенням позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відповідно до положень пункту 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок) одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
У відповідності до пунктів 12-13 Порядку призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
На виконання наказу Міністра оборони України від 12.04.2007 року №168 «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби» (далі - Наказ №168) у Міністерстві оборони України створено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
У відповідності до пункту 2 Наказу №168 голова комісії, зокрема, забезпечує підготовку пропозицій та подає їх Міністру оборони України для прийняття рішень про призначення грошової допомоги.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що в силу положень Наказу №168, відповідну пропозицію для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ №830138 від 18 березня 2014 року ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності з 03 березня 2014 року внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку.
Положеннями статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлено для працездатних осіб у розмірі 1218 гривень.
Таким чином, нарахуванню та виплаті підлягало 243600 гривень (1218 гривень х 200).
Суд не приймає тверджень представника відповідача Міністерства оборони України з приводу того, що виключною компетенцією комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, є вирішення питань щодо призначення допомоги, а тому було направлено лист до департаменту фінансів Міністерства оборони України з метою з'ясування підстав призначення допомоги позивачу у розмірі 96600 гривень.
Таким чином, також підлягає визнанню протиправним і скасуванню наказ військового комісаріату Житомирського ОВК від 10 листопада 2016 року №313 як такий, що прийнятий на підставі рішення Комісії №79 від 16 вересня 2016 року.
З приводу позовної вимоги щодо зобов'язання нарахувати та виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, суд відмовляє у задоволенні даної позовної вимоги, оскільки є рішення суду у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що набрало законної сили, а саме: постанова Житомирського окружного адміністративного суду України від 01 червня 2016 року у справі №806/816/16.
Суд також відмовляє у задоволенні позовних вимог до Житомирського обласного військового комісаріату з приводу зобов'язання виплати йому одноразової грошової допомоги як інваліду другої групи, оскільки такі позовні вимоги є передчасними.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 70, 71, 122, 138, 160-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправними та скасування рішення і наказу, стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 03 березня 2014 року, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 16 вересня 2016 року №79.
Визнати протиправним і скасувати наказ Військового комісару Житомирського обласного військового комісаріату від 10 листопада 2016 року №313 в частині виплати ОСОБА_1 як інваліду 2 групи з 03 березня 2014 року внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків служби при виконанні інтернаціонального обов'язку, у розміру меншому, ніж передбачено законодавством, у сумі 96600 гривень.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Постанова, відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя І. В. Щербаченко