Рішення № 64978772, 15.02.2017, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
15.02.2017
Номер справи
925/1490/16
Номер документу
64978772
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" лютого 2017 р.Справа № 925/1490/16

За позовом ОСОБА_1

до публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго"

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Фонду державного майна України

про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Биченко М.О.

Представники сторін та третіх осіб:

від позивача: особисто позивач ОСОБА_1;

від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю від 08.08.2016;

від третьої особи: ОСОБА_3 за довіреністю від 04.11.2016.

01 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовом до публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", оформлених протоколом від 10-11.10.2016 №1.

У позові позивач також просить господарський суд покласти судові витрати на відповідача.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що спірні рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства і порушують права та законні інтереси позивача як акціонера публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго". При цьому порушення вимог чинного законодавства позивач убачає у тому, що:

порядок денний загальних зборів акціонерів товариства був затверджений наказом Фонду державного майна України без попереднього затвердження його проекту, що є порушенням вимог ст. 37 Закону України "Про акціонерні товариства" і порушує корпоративне право позивача на управління товариством;

представник Фонду державного майна України, не був належним чином уповноважений висловлювати волю держави з питань порядку денного загальних зборів акціонерів товариства, оскільки в порушення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №678 "Порядку надання і погодження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави" не мав затвердженого наказом Фонду державного майна України і погодженого розпорядженням Кабінету Міністрів України відповідного завдання на голосування, тому голоси цього представника були незаконно враховані лічильною комісією при підбитті підсумків голосування, що порушило право позивача на прийняття загальними зборами акціонерів відповідних рішень;

рішення загальних зборів акціонерів товариства у частині розподілу чистого прибутку товариства за результатами його фінансово-господарської діяльності у 2014 та у 2015 роках і спрямування частини прибутку на виплату дивідендів, прийняте без згоди арбітражного керуючого, в супереч вимогам ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ухвали Господарського суду Черкаської області від 12.05.2009 у справі №01/1494 про банкрутство публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", якою (ухвалою) було заборонено цьому товариству здійснювати виплату дивідендів своїм акціонерам відповідно до рішень його органів управління. Враховуючи збільшення заборгованості товариства перед кредиторами у справі про банкрутство, виплата дивідендів негативним чином вплине на поточну ринкову вартість акцій компанії та може привести до ліквідації підприємства у процедурі банкрутства і повного знецінення належних позивачу акцій.

Ухвалою від 02.12.2016 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду, порушив провадження у цій справі, залучив до участі у справі Фонд державного майна України як третю особу без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача і призначив справу до розгляду в судовому засіданні на 11 год. 00 хв. 10.01.2017 у приміщенні Господарського суду Черкаської області.

Ухвалою від 10.01.2017 Господарський суд Черкаської області відклав розгляд справи на 11 год. 00 хв. 23.01.2017 у приміщенні Господарського суду Черкаської області.

Ухвалою від 23.01.2017 Господарський суд Черкаської області за клопотанням представника третьої особи продовжив строк розгляду спору на п'ятнадцять днів і відклав розгляд справи на 12 год. 00 хв. 14.02.2017 у приміщенні Господарського суду Черкаської області.

Відповідач відзив на позов до господарського суду не подав і проти позову не заперечив.

Третя особа проти позову заперечила, вказавши при цьому у поданих до господарського суду письмових поясненнях на невідповідність фактичним обставинам доводів позивача про відсутність затвердженого проекту денного загальних зборів акціонерів товариства та на неврахування позивачем внесених Законом України від 02.06.2016 №1405-VІІІ істотних змін до ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління обєктами державної власності" згідно з якими представнику держави надано право на загальних зборах та засіданнях наглядових рад самостійно приймати рішення з питань порядку денного.

Крім того, третя особа заявила клопотання про залучення до участі у справі як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Українського державного підприємства поштового звязку "Укрпошта" та публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України".

У судовому засіданні, яке відбулося 14.02.2017 за участю представників обох сторін та третьої особи, представник позивача підтримав позов з викладених у ньому підстав, представник відповідача проти позову не заперечив, а представник третьої особи підтримав заперечення проти позову, викладені ним у поданих до господарського суду письмових поясненнях, та підтримав клопотання про залучення до участі у справі як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Українського державного підприємства поштового звязку "Укрпошта" та публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України".

Господарський суд у цьому судовому засіданні за результатами розгляду клопотань третьої особи про залучення до участі у справі як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Українського державного підприємства поштового звязку "Укрпошта" та публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" відмовив у задоволенні цих клопотань через недостатню обґрунтованість наявності передбачених ст. 27 Господарського процесуального кодексу України підстав для залучення вказаних осіб до участі у справі третіми особами, розглянув справу по суті і видалився із залу судових засідань до нарадчої кімнати до 09 год. 00 хв. 15.02.2017 для прийняття рішення у справі.

15 лютого 2017 року о 09 год. 00 хв. господарський суд після видалення із нарадчої кімнати оголосив у судовому засіданні за участю представників обох сторін і третьої особи вступну і резолютивну частини прийнятого цій справі рішення.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, Господарський суд Черкаської області

ВСТАНОВИВ:

Держава Україна в особі Фонду державного майна України як органу, уповноваженого управляти державним майном, була у 2016 році і є наразі акціонером публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго. Їй належать 68260990 штук простих акцій цього товариства, що становить 46% його статутного капіталу.

ОСОБА_1 також у 2016 році був і є наразі акціонером публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго. Йому належить 5 штук простих іменних акцій цього товариства номінальною вартістю 0,25 грн. кожна.

У серпні 2016 року Фонд державного майна України звернувся до публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго з письмовою вимогою від 19.08.2016 №10-17-15877 про скликання позачергових загальних зборів цього товариства із запропонованим у цій вимозі порядком денним.

Публічне акціонерне товариство Черкасиобленерго письмову вимогу Фонду державного майна України від 19.08.2016 №10-17-15877 отримало 25.08.2016.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону України Про акціонерні товариства наглядова рада публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго повинна була протягом 10 днів з моменту отримання письмової вимоги Фонду державного майна України від 19.08.2016 №10-17-15877 прийняти рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства або про відмову в такому скликанні.

Такого рішення наглядова рада публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго протягом 10 днів з моменту отримання письмової вимоги Фонду державного майна України від 19.08.2016 №10-17-15877 не прийняла.

05 вересня 2016 року на засідання наглядової ради публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, до порядку денного якого було включене і питання про скликання позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, зявилися лише два члени наглядової ради, що відповідно до п. 6.11 статуту цього товариства недостатньо для правомочності засідання наглядової ради, тому останнє вважається таким що не відбулося.

Частина 6 ст. 47 Закону України Про акціонерні товариства передбачає, що у разі якщо протягом строку, встановленого частиною другою цієї статті, наглядова рада не прийняла рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства, такі збори можуть бути скликані акціонерами, які цього вимагають. Акціонери, які скликають позачергові загальні збори акціонерного товариства, не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення позачергових загальних зборів публікують в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення позачергових загальних зборів акціонерного товариства.

Фонд державного майна України, здійснюючи передбачене ч. 6 ст. 47 Закону України Про акціонерні товариства право на скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства, своїм наказом від 05.09.2016 №1645 затвердив повідомлення про проведення 10.10.2016 позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, яке (повідомлення) опублікував в бюлетені Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за 09.09.2016 №172 та на офіційному веб-сайті Фонду в мережі Інтернет і надіслав усім акціонерам публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не вказує на неодержання ним цього повідомлення чи на неповідомлення його взагалі про дату, час і місце позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго та на неознайомлення з документами щодо їх проведення.

Складовою частиною вказаного повідомлення про позачергові загальні збори акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, призначених на 10.10.2016, є проект порядку денного цих загальних зборів, що означає про затвердження наказом Фонду державного майна України від 05.09.2016 №1645 разом з повідомленням і цього проекту.

Наказом від 23.09.2016 №1769 Фонд державного майна України затвердив порядок денний та повідомлення про зміни до проекту порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, призначених на 10.10.2016.

Статтею 37 Закону України Про акціонерні товариства встановлено що проект порядку денного загальних зборів та порядок денний загальних зборів акціонерного товариства затверджуються наглядовою радою товариства, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають.

Форми, у якій має затверджуватися проект порядку денного загальних зборів як документ, зокрема окремо, разом з іншими документами чи у їх складі, закон не передбачає.

Отож затвердження наказом Фонду державного майна України від 05.09.2016 №1645 проекту порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго у складі повідомлення про ці збори не суперечить вимогам ст. 37 Закону України Про акціонерні товариства і спростовує доводи позивача про затвердження наказом Фонду державного майна України від 23.09.2016 №1769 порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго без попереднього затвердження його проекту.

10, 11 жовтня 2016 року відбулися позачергові загальні збори акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, про що був складений протокол від 10-11.10.2016 №1. Для участі у цих зборах зареєструвалося 14 акціонерів та їх представників, якім належать 144936916 штук простих іменних акцій, що становить 98,095426 % голосуючих акцій названого товариства.

ОСОБА_1 та представники Фонду державного майна України також зареєструвалися для участі у вказаних позачергових загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго і фактично брали у них участь.

Підпункт "а" п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про управління обєктами державної власності" передбачає, що Фонд державного майна України відповідно до законодавства здійснює управління корпоративними правами держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 30.10.2014 №678 "Про деякі питання управління корпоративними правами держави" затвердив "Порядок надання і погодження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави" (далі - Порядок).

Пункт 2 Порядку передбачає для суб'єктів управління об'єктами державної власності обовязкове видання наказів про затвердження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави.

Згідно з п. 4 Порядку суб'єкти управління у наказах, зазначених у п. 2 цього Порядку, щодо господарського товариства паливно-енергетичного комплексу, у статутному капіталі якого частка держави становить 25 і більше відсотків, передбачають, що такі накази набирають чинності одночасно з розпорядженням Кабінету Міністрів України про їх погодження у разі включення до порядку денного питань: внесення змін до статуту; збільшення або зменшення статутного капіталу; відчуження та/або застави активів або майна, крім реалізації банками заставного майна; затвердження річної фінансової звітності; розподілу прибутку; реорганізації, ліквідації, заснування господарських товариств; придбання або відчуження корпоративних прав у господарських товариствах; обрання та відсторонення керівника виконавчого органу, членів наглядової ради та членів колегіального виконавчого органу, обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови виконавчого органу.

Публічне акціонерне товариство Черкасиобленерго є господарським товариством паливно-енергетичного комплексу, у статутному капіталі якого частка держави становить більше 25 відсотків. До порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів цього товариства, які відбулися 10,11.10.2016, були включені і такі питання, за яких суб'єкти управління об'єктами державної власності згідно з п. 4 Порядку у наказах про затвердження завдань на голосування мають передбачати, що такі накази набирають чинності одночасно з розпорядженням Кабінету Міністрів України про їх погодження.

Фонд державного майна України визнав, що його представники брали участь у позачергових загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго на підставі виданих їм Фондом довіреностей і не мали при цьому затвердженого наказом Фонду державного майна України і погодженого розпорядженням Кабінету Міністрів України відповідного завдання на голосування.

При цьому Фонд державного майна України і його представники на позачергових загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго керувалися абзацом 2 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління обєктами державної власності", згідно з яким представник держави на загальних зборах та засіданнях наглядових рад (член наглядової ради) самостійно приймає рішення з питань порядку денного, за винятком випадків, передбачених цим законом.

Вказана редакція ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління обєктами державної власності" була встановлена Законом України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності", який набрав чинності 25.06.2016.

У п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності" визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Законодавець, уповноваживши підпунктом "а" п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про управління обєктами державної власності" Кабінет Міністрів України на встановлення порядку здійснення Фондом державного майна управління корпоративними правами держави, вправі сам законом України встановити особливості такого порядку чи окремих його елементів. При цьому законодавець не звязаний нормами встановленого Кабінетом Міністрів України Порядку.

У даному випадку абзацом 2 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління обєктами державної власності" в редакції Закону України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності" законодавець й встановив відмінні від встановлених Порядком особливості щодо порядку прийняття рішень представником держави на загальних зборах та засіданнях наглядових рад господарських товариств з питань порядку денного, за винятком випадків, передбачених цим законом, під які даний випадок не підпадає.

Тобто передбачена абзацом 2 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про управління обєктами державної власності" норма є спеціальною, встановленою законом України нормою, яка має вищу юридичну силу від відповідних норм Порядку, тому саме вона згідно з п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України від 02.06.2016 №1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності" й має застосовуватись у спірних правовідносинах.

Також слід зазначити, що представники держави брали участь у позачергових загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго на підставі виданих їм Фондом державного майна України довіреностей, до яких позивач не висловив ніяких зауважень, тому підстав для неврахування їх голосів під час визначення кворуму на цих позачергових загальних зборах та результатів голосування немає.

При цьому незалежно від наявності чи відсутності порушень вимог Порядку слід виходити з презумпції відповідності результатів голосування представниками держави на позачергових загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго волі держави, допоки судом не буде встановлено інше і тільки у такому разі права та законні інтереси акціонерів цього акціонерного товариства будуть порушені.

Наразі держава не заперечує такої відповідності і підстав для встановлення іншого у господарського суду немає, тому немає і порушень прав та законних інтересів позивача.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 14.05.2004р. порушено провадження у справі №01/1494 про банкрутство відкритого акціонерного товариства Черкасиобленерго, перейменованого у подальшому на публічне акціонерне товариство Черкасиобленерго, введено мораторій на задоволення майнових вимог кредиторів.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 12.05.2009р. у справі №01/1494 про визнання банкрутом відкритого акціонерного товариства Черкасиобленерго заборонено боржнику здійснювати виплату дивідендів його акціонерам відповідно до рішень органів управління боржника.

Станом на день прийняття позачерговими загальними зборами акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго рішень, оформлених протоколом від 10-11.10.2016 №1, останнє перебувало у процедурі банкрутства на стадії розпорядження майном, був призначений розпорядник його майна.

Пунктом 11 ст. 13 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом від 14.05.1992р. №2343-XII у редакції, що підлягає застосуванню до справи №01/1494 про банкрутство публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго на момент прийняття спірних рішень, встановлено, що після призначення розпорядника майна і до припинення процедури розпорядження майном органи правління боржника не мають права без згоди розпорядника майна приймати рішення про виплату дивідендів.

З восьмого питання порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго, оформлених протоколом від 10-11.10.2016 №1, загальні збори прийняли рішення про розподіл чистого прибутку, отриманого товариством за результатами діяльності у 2014 та у 2015 роках, у тому числі і на виплату дивідендів акціонерам товариства, затвердили загальний розмір дивідендів за підсумками роботи товариства за 2014 та за 2015 роки і встановили, що виплата дивідендів здійснюється товариством через депозитарну систему України в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Отже, рішення позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго з восьмого питання порядку денного не містить припису про виплату дивідендів, тобто не є рішенням про виплату дивідендів у розумінні п. 11 ст. 13 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, а є рішенням про розподіл прибутку, затвердження загального розміру дивідендів і встановлення порядку їх виплати.

Тож прийняте позачерговими загальними зборами акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго рішення з восьмого питання порядку денного не є таким, яке згідно з п. 11 ст. 13 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом заборонено приймати без згоди розпорядника майна.

Ухвала Господарського суду Черкаської області від 12.05.2009р. у справі №01/1494 забороняє боржнику здійснювати виплату дивідендів його акціонерам відповідно до рішень органів управління боржника, але не забороняє приймати такі рішення як спірне рішення.

Також господарський суд не вбачає у прийнятому позачерговими загальними зборами акціонерів публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго рішення з восьмого питання порядку денного порушень корпоративного права позивача на отримання дивідендів або іншого його корпоративного права чи законного інтересу.

За таких обставин позов з вказаних у ньому підстав задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено і підписано 27.02.2017.

СУДДЯ М.В. Дорошенко