Постанова № 64974848, 22.02.2017, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
22.02.2017
Номер справи
686/22310/16-а
Номер документу
64974848
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/22310/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2017 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі

головуючої судді Мороз В.О.,

за участю секретаря Козельської Г.В.

розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій та рішень неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

постановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій та рішень неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В своєму позові позивач просить суд визнати протиправними дії та рішення управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому від 28.10.2016 року щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка була чинна на момент призначення пенсії - у розмірі 90 % від місячного заробітку відповідно до довідки Хмельницької обласної державної адміністрації від 26.09.2016 року № 02.02-22/16 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за перерахунком.

Вказує, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» із розрахунку 90 % заробітної плати державного службовця, та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому. Зазначає, що 18.10.2016 року із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії позивач звернулась до відповідача, однак листом № 817/С-12 28.10.2016 року, їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на неприйняття закону щодо перерахунку спеціальних пенсій. Таку відмову вважає протиправною.

Ухвалою судді від 30.01.2017 року по справі було відкрито скорочене провадження.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів. Відповідачем 16.02.2017 року до суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові, оскільки згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 09.12.2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Закон України "Про державну службу" № 3724-ХІІ від 16.12.1993р. втратив чинність на підставі Закону № 889-VIII від 10.12.2015р. Відповідно до зазначеного Закону від 10.12.2015р. норми, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, у зв'язку із наступним.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від заробітної плати. Розмір пенсії станом на 01.10.2016 року становить 2 664,78 грн.

26.09.2016 р. та 29.09.2016 р. Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької обласної державної адміністрації видав позивачу довідки № 02.02-22/16, № 02.02-27/16 про розмір заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року. ОСОБА_1 працювала на посаді начальника загального відділу в Комітеті економіки Хмельницької облдержадміністрації (правонаступник Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької облдержадміністрації).

18.10.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою, де вказала вимогу здійснити перерахунок та виплати їй пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки № 02.02-22/16 від 26.09.2016 року, та з 01.06.2016 року на підставі довідки № 02.02-27/16 від 29.09.2016 року, наданої Департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької обласної державної адміністрації та у зв'язку із підвищенням заробітної плати.

Однак, відповідачем листом № 817/С-12 від 28.10.2016 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії.

Дана відмова є законною, у зв'язку із наступним.

Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Однак, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VIII текст ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 року) викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України", зміни набрали чинності 01.01.2015 року.

Отже, на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, норми ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, були фактично скасовані.

Також, пунктом 5 Розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

З 01.06.2015 року норми Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року, в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".

Крім того, з 01.05.2016 року Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року взагалі втратив чинність на підставі нового Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року.

До того ж, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу". Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 відповідно до статей 51 і 52 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям.

Водночас, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не передбачає ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.

Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності одночасно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, який також не передбачає перерахунок пенсії державного службовця.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалася до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

У той же час, згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в ухвалі "Великода проти України" від 03.06.2014 року, законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Верховний Суд України у постанові від 12 липня 2016 року у справі № 21-1726а16 висловив правову позицію, відповідно до якої відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії) не є підставою для застосування вже недіючих норм Закону України для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії).

З огляду на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивача згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 (в чинних редакціях на момент призначення позивачу пенсії), у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, у зв`язку з чим, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7 - 15, 69 - 71, 86, 158 - 163 КАС України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», суд -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя