ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 766/12181/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Єпішин Ю.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Лук'янчук О.В. та Ступакової І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 16 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі - Управління) про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року, просила зобов'язати здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців в розмірі 87% від суми заробітної плати та здійснити виплату заборгованості, що виникне в наслідок такого перерахунку, а також просила стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 16 листопада 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Суд визнав протиправним відмову Управління, викладену в листі від 29.09.2016 року №340/Т-1, щодо перерахунку пенсії та зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити ОСОБА_1 з 01 жовтня 2016 року перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки Головного управління Державної Казначейської служби України у Херсонській області від 26.08.2016 року №11-81/08/08/249 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (№3723-ХІІ) в розмірі 87% від суми заробітної плати та здійснити виплати заборгованості, що виникне в наслідок такого перерахунку починаючи з 01.10.2016 року. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Також, суд стягнув з Управління за рахунок його бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 551,20 грн. на користь позивача.
Не погоджуючись з постановою суду, в.о. начальника Управління подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволені позову.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 27 вересня 2011року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію державного службовця, обчислену відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати.
Під час виходу на пенсію ОСОБА_1 працювала на посаді начальника управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Головного управління Державного казначейства України у Херсонській області.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" з 01 грудня 2015 року підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
У зв'язку з чим, ОСОБА_1 26 серпня 2016 року звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови № 1031.
Підставою звернення до суду стало рішення Пенсійного органу від 29.09.2016 року №340/Т-1, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами у чиному законодавстві.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції визнав позовні вимоги обґрунтованими та зазначив, що відмова Пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача без урахування матеріальної допомоги та індексації грошових доходів населення, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування є протиправним.
Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України, пункту 1 частини 3 статті 2 та частини 1 статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
На час призначення пенсії позивачу стаття 37-1 у Законі №3723 викладена так: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31 травня 2000 року (далі - Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року виключено пункт четвертий Постанови №865.
При цьому, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII.
Згідно п.2 "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Таким чином, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, а Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, і також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, які є вихідними від позовної вимоги щодо протиправності дій пенсійного органу у відмові в перерахунку пенсії.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому колегія суддів, відповідно до п.п.3, 4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні - задовольнити.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 16 листопада 2016 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: О.В. Лук'янчук
І.Г. Ступакова