Справа № 310/7637/16-ц
2/310/414/17
РІШЕННЯ
Іменем України
20 лютого 2017 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Прінь І.П.,
при секретарі Бевз О.А.,
за участі представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Бердянської районної державної адміністрації, третя особа Управління Держгеокадастру у Бердянському районі про зобовязання передати у власність земельні ділянки,
В С Т А Н О В И В:
07.11.2016р. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа: Управління Держегеокадастру у Бердянському районі, про зобовязання надати дозвіл на розробку технічної документації з землеустрою.
31.01.2017 року позивачі подали заяву про зміну предмету позову ( а.с.67), в якій остаточно просять суд зобовязати Бердянську райдержадміністрацію передати у приватну власність (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) єдиним масивом для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_4 власнику 9-ти сертифікатів направо на земельну частку (пай): серія ЗП № 0080528, серія ЗП № 0080534, серія ЗП №0080535, серія ЗП № 0080536, серія ЗП № 0080537, серія ЗП № 0080538, серія ЗП №0080539, серія ЗП № 0080540, серія ЗП № 0080541, ОСОБА_3 власнику 5-ти сертифікатів на право на земельну частку (пай): серія ЗП № 0080529, серія ЗП № 0080530, серія ЗП № 0080531, серія ЗП № 0080532, серія ЗП № 0080533 зі складу земель колективної власності колишнього КСП «Україна» на території Берестівської ОТГ. В обґрунтування позову зазначили, що позивачу ОСОБА_4 належать девять сертифікатів на право на земельну частку (пай), позивачу ОСОБА_3 належать пять сертифікатів на право на земельну частку (пай).14.06.2016 року вони звернулися до Бердянської районної державної адміністрації з проханням надати дозвіл на розробку проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Україна» загальною площею 1370,2 га., у тому числі угідь: багаторічні насадження -72,7га, сіножаті -448,3га, пасовища -849,2га, згідно розпорядження від 02.07.1997р. №186 та розділити на 963 земельні частки (паї), згідно з розпорядженням від 06.09.2000р. №403, з урахуванням агровиробничих груп ґрунтів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Берестівської обєднаної територіальної громади. Розпорядженням №403 від 06.09.2000р. була затверджена схема поділу земель колективної власності на земельні частки (паї), а багаторічні насадження, сіножаті, пасовища залишені без поділу на земельні частки (паї) в приватній спільній частковій власності співвласників сертифікатів. Однак Бердянська державна адміністрація відмовила їм, надіславши лист, в якому відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 04.02.2004р. №122 та ст.3 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон № 899-ІV). Вказана відмова порушує права позивачів на приватну власність на земельні ділянки (пай). Відповідно до вимог ст.4 Закону №899-ІV, вони, як власники 14 сертифікатів мають право отримати земельні ділянки (паї) єдиним масивом у приватну власність у розмірі 19,9 га в умовних кадастрових гектарах: а саме: ОСОБА_4 0,6795га багаторічні насадження, 4,1895 га сіножаті, 7,9362га пасовища; ОСОБА_3: 0,3775га багаторічні насадження, 2,3275га- сіножаті, 4,4090га-пасовища. Просять суд зобовязати відповідача передати у приватну власність земельні ділянки (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) єдиним масивом для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_4 власнику 9-ти сертифікатів направо на земельну частку (пай), ОСОБА_3 власнику 5-ти сертифікатів на право на земельну частку (пай) зі складу земель колективної власності колишнього КСП «Україна», що розташовані на території Берестівської ОТГ.
Позивачка ОСОБА_4 у судове засідання не зявилася. Подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не зявився. Його представник за довіреністю ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково суду пояснив, що розпорядженням голови Бердянської РДА від 02.07.1997р. №186 було затверджено земельну ділянку (пай) по КСП «Україна» у розмірі 11,409 умовних кадастрових гектарах. А розпорядженням голови Бердянської РДА від 06.09.2000р. №403 була затверджена схема поділу ріллі з земель КСП «Україна» на 963 земельних частки (паю). Землі багаторічних насаджень, сіножаті і пасовища КСП «Україна» були залишені без поділу в приватній спільній частковій власності співвласників. Оскільки за схемою було встановлено 963 земельні частки (пай), то відповідачі, як власники 14 сертифікатів, за їх підрахунком, мають право на отримання у власність земельну ділянку єдиним масивом у розмірі 19,9 га в умовних кадастрових гектарах: а саме: ОСОБА_4 0,6795га багаторічні насадження, 4,1895 га сіножаті, 7,9362га пасовища; ОСОБА_3: 0,3775га багаторічні насадження, 2,3275га- сіножаті, 4,4090га-пасовища. Оскільки відповідач відмовив їм у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) КСП «Україна», тому вони просять зобовязати відповідача передати їм у власність земельні ділянки - багаторічні насадження, сіножаті, пасовища єдиним масивом для ведення особистого селянського господарства зі складу земель колективної власності колишнього КСП «Україна», що розташовані на території Берестівської ОТГ.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на норми ст. 11 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», норми ст.ст.7, 49-1 ЗУ «Про землеустрій», ч.5 ст. 186 ЗК України та Порядок організації робіт та методику поділу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затверджений постановою КМУ від 04.02.2004р. №122. За приписами цих нормативних актів обовязковою умовою для виділу земельної частки (паю) є складання проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), який погоджується районною державною адміністрацією і затверджується протоколом загальних зборів власників земельних часток (паїв), на яких присутні не менше 2/3 власників земельних часток (паїв). Вважає вимоги позивачів безпідставними і такими, що не ґрунтуються на законі, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, кооперативам, акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначаються Законом України від 05 червня 2003 року № 899-ІV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон № 899-ІV).
Відповідно до статті 3 Закону № 899-ІV підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження,
сінокоси або пасовища).
За статтею 4 цього Закону особам, які мають право на виділення їм у натурі (на місцевості) двох чи більше земельних часток (паїв) із земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, земельні ділянки за їх бажанням виділяються єдиним масивом.
Громадянам (подружжю) та іншим особам, які подали до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації спільну заяву чи клопотання, підписані кожним із них, про виділення в натурі (на місцевості) належних їм земельних часток (паїв) єдиним масивом, виділяється одна земельна ділянка у спільну власність.
Статтею 5 Закону № 899-ІV визначено, що сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку пай); уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); укладають із землевпорядними організаціями договори на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення технічної документації, яка необхідна для складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, якщо такі роботи виконуються за рахунок місцевого бюджету; сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення технічної документації, яка необхідна для складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо; надають землевпорядним організаціям уточнені списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), в порядку, визначеному цим Законом; оформляють матеріали обміну земельними частками (паями), проведеного за бажанням їх власників до моменту видачі державних актів на право власності на земельну ділянку; приймають рішення про видачу документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, власникам земельних часток (паїв).
Відповідно до статті 11 Закону № 899-ІV встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Земельні ділянки, які будуть використовуватися їх власниками, самостійно закріплюються межовими знаками встановленого зразка кожна окремо.
Земельні ділянки, які їх власники або інші особи будуть використовувати єдиним масивом, закріплюються межовими знаками встановленого зразка лише по окружній межі єдиного масиву.
Оформлення державних актів на право власності на земельну
ділянку власникам земельних часток (паїв), відповідно до статті 12 Закону, здійснюється землевпорядною організацією, яка виконала землевпорядні роботи
щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Згідно з ч.5 ст.186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) погоджуються відповідною сільською, селищною, міською радою (у разі розташування земельних ділянок у межах населеного пункту) чи районною державною адміністрацією, а в разі якщо районна державна адміністрація не утворена - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією (у разі розташування земельних ділянок за межами населених пунктів) і затверджуються на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у власності (користуванні) такого сільськогосподарського підприємства, що оформляється відповідним протоколом.
Відповідно до пункту 9 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України громадяни - власники земельних часток (паїв) можуть виділяти земельні ділянки в натурі (на місцевості) єдиним масивом.
Згідно з пунктом 16 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.
Пунктом 17 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Відповідно до статті 49-1 ЗУ «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляються з метою формування земельних ділянок сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв). У разі необхідності в проектах землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) здійснюється перерахунок розміру в умовних кадастрових гектарах та вартості земельної частки (паю).
Із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу, виключаються: а) деградовані, малопродуктивні, а також техногенно забруднені сільськогосподарські угіддя, що підлягають консервації; б)заболочені землі; в) землі, на яких розміщені розвідані родовища корисних копалин загальнодержавного значення, запаси яких затверджені у встановленому законодавством порядку; г) інші землі, які недоцільно використовувати для сільськогосподарських потреб.
Проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляються на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв).
Проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) включають: а) завдання на складання проекту землеустрою; б) пояснювальну записку; в) рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); г) список осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю); ґ) матеріали розрахунку (за потреби - перерахунку) вартості і розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах; д) схему розподілу земельних ділянок власникам земельних часток (паїв); е) відомості про площу земельних ділянок, кадастрові номери земельних ділянок та перелік обмежень у їх використанні; є) матеріали погодження і затвердження проекту землеустрою, встановлені статтею 186 Земельного кодексу України; ж) матеріали перенесення меж земельних ділянок у натуру (на місцевість), сформованих за проектом.
Після виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) долучаються: акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; акт приймання-передачі межових знаків на зберігання.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі
Згідно з ч.3 ст.10, ч. 1, ч.2 ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Бердянської РДА від 02.07.1997р. №186 «Про затвердження вартості та розміру земельної ділянки (паю) по КСП «Україна» (а.с.9) було затверджено земельну ділянку (пай) по КСП «Україна» у розмірі 11,409 умовних кадастрових гектарах.
Розпорядженням голови Бердянської РДА від 06.09.2000р. №403 «Про затвердження Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП «Україна» (а.с.10) була затверджена Схема поділу ріллі з земель КСП «Україна» на 963 земельних частки (паї) з урахуванням агровиробничих груп ґрунтів. Землі багаторічних насаджень, сіножаті і пасовища КСП «Україна» були залишені без поділу в приватній спільній частковій власності співвласників. Землі сіножаті розділені на 963 земельні частки (паї) з урахуванням агровиробничих груп ґрунтів.
Як вбачається з інформаційної довідки управління Держгеокадастру у Бердянському районі Запорізької області від 18.11.2016р. (а.с.78) розпаювання земель колективної власності, які увійшли до складу сертифікатів на земельну частку (пай) колишнього КСП «Україна» Миколаївської сільської ради в частині угідь - багаторічні насадження, сіножаті, пасовища - не проводилося.
05.05.2000 року Бердянською районною державною адміністрацією були видані сертифікати на право на земельну частку (пай) ОСОБА_4 : серія ЗП № 0080528, серія ЗП № 0080534, серія ЗП №0080535, серія ЗП № 0080536, серія ЗП № 0080537, серія ЗП № 0080538, серія ЗП №0080539, серія ЗП № 0080540, серія ЗП № 0080541; ОСОБА_3П : серія ЗП № 0080529, серія ЗП № 0080530, серія ЗП № 0080531, серія ЗП № 0080532, серія ЗП № 0080533 на земельні частки (паї) у землі, що перебуває у колективній власності КСП «Україна» розміром 11,409 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цих часток в натурі (на місцевості).
14.06.2016 року позивачі подали заяву голові Бердянської РДА про надання їм дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) КСП «Україна» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) загальною площею 1370,2га.
Листом від 12.07.2016 року позивачам була надана відповідь про те, що питання про розподіл не розподілених багаторічних насаджень, сіножатей і пасовищ КСП «Україна» буде розглянута Бердянською РДА лише після складання протоколу загальних зборів власників земельних часток (паїв) та виготовлення проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) відповідно до вимог законодавства.
Загальні збори власників земельних часток (паїв) колишнього КСП «Україна», які були призначені на 27.05.2016р. не відбулися через відсутність кворуму.
З огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, з урахуванням чинного на час розгляду справи земельного законодавства, суд приходить до висновку, що вимоги позивачів про зобовязання Бердянської районної державної адміністрації передати їм у приватну власність земельні ділянки багаторічних насаджень, сіножатей і пасовищ єдиним масивом для ведення особистого селянського господарства зі складу земель колишнього КСП «Україна» не ґрунтуються на Законі, оскільки на цей час відсутній погоджений і затверджений на загальних зборах власників земельних часток (паїв) проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), який має включати в собі, зокрема, Схему розподілу земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), з визначенням номеру ділянки поділу за видом угідь та номер паю. Рішення про виділення земельних ділянок у натурі ( на місцевості) власникам земельних часток (паїв) ОСОБА_3 і ОСОБА_4 Бердянською райдержадміністрацієї на цей час не приймалося. За таких підстав, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 і ОСОБА_4 необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», ст.. 49-1 ЗУ «Про землеустрій», ст. 186 ЗК України, ст.ст. 10,11,15,60,212-215 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити ОСОБА_3, ОСОБА_4 у задоволенні позовних вимог повністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення, а особою, яка не була присутня при оголошенні рішення протягом 10 днів з дня його отримання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяОСОБА_5