Справа № 815/1073/17
УХВАЛА
24 лютого 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Самойлюк Г.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Іожица Олександра Юрійовича, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Дорофеєвої Валентини Вікторівни, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кишинівський" про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Іожица Олександра Юрійовича, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Дорофеєвої Валентини Вікторівни, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кишинівський", в якому позивач просить:
визнати протиправними дії державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Іожица Олександра Юрійовича щодо внесення 17.12.2015 року до державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та формувань запису №15561020000056781 про державну реєстрацію новоутвореної шляхом заснування юридичної особи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кишинівський" (ідентифікаційний код юридичної особи 40180882);
зобов'язати юридичний департамент Одеської міської ради скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.12.2015 року за №15561020000056781 про державну реєстрацію новоутвореної шляхом заснування юридичної особи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кишинівський" (ідентифікаційний код юридичної особи 40180882);
визнати протиправними дії державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Дорофеєвої Валентини Вікторівни щодо внесення 23.08.2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису №15561050001056781 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, інші зміни Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кишинівський" (ідентифікаційний код юридичної особи 40180882);
зобов'язати юридичний департамент Одеської міської ради скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 23.08.2016 року за №15561050001056781 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, інші зміни Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кишинівський" (ідентифікаційний код юридичної особи 40180882).
Згідно п.6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. (далі - Закон № 280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Частиною 1 ст.11 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Одеська міська рада (код ЄДРПОУ 26597691; місцезнаходження: 65004, Одеська обл., місто Одеса, Думська площа, будинок 1) є органом місцевого самоврядування.
Згідно п.п.1 п.1 Положення про юридичний департамент Одеської міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням Одеської міської ради № 248-VII від 03.02.2016р., юридичний департамент Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради.
Таким чином, враховуючи, що відповідачі є виконавчим органом та структурним підрозділом органу місцевого самоврядування та посадовими особами органу місцевого самоврядування, вказаний спір не підсудний Одеському окружному адміністративному суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений аконом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.
З урахуванням зазначеного, вважаю необхідним повернути адміністративний позов.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 108 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Іожица Олександра Юрійовича, державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Дорофеєвої Валентини Вікторівни, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кишинівський" про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,- повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що з вказаним позовом він може звернутися до місцевого загального суду як адміністративного.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї повернути позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Г.П. Самойлюк