Постанова № 64948135, 14.02.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2017
Номер справи
808/3600/16
Номер документу
64948135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2017 року о/об 16 год. 48 хв.Справа № 808/3600/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (надалі - позивач або ФОП ОСОБА_3) до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач або Запорізька ОДПІ) про визнання нечинними та скасування як неправомірних податкових повідомлень-рішень: №0000461304 від 19.08.2016, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особи за наслідками річного декларування, на суму 990057 грн. 90 коп., з яких: 660038 грн. 60 коп. - основний платіж та 330019 грн. 30 коп. - штрафні (фінансові) санкції; №0000471304 від 19.08.2016, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з військового збору на суму 61878 грн. 62 коп., з яких: 49502 грн. 90 коп. - основний платіж та 12375 грн. 72 коп. - штрафні (фінансові) санкції.

У позові зазначено, що висновок податкового органу суперечить чинному законодавству. 1. При роздрібній торгівлі підакцизними товарами при сплаті покупцями акцизного податку в ціні товару дохід у фізичної особи-підприємця, що здійснює торгівлю такими товарами, не виникає. Таким чином, у суб'єкта господарювання не відбувається зростання капіталу при продажу підакцизних товарів, оскільки акцизний податок надалі перераховується до державного бюджету. Сума доходу фізичної особи-підприємця, який обрав загальну систему оподаткування, не включає в себе суму непрямого податку акцизного збору, при роздрібній торгівлі підакцизними товарами. Стаття 177 Податкового кодексу України прямо не передбачає виключення з оподатковуваного доходу фізичної особи-підприємця, що здійснює свою діяльність на загальній системі оподаткування, акцизного податку при здійсненні роздрібної торгівлі підакцизних товарів, однак зазначена стаття передбачає, що не включаються у витрати і доходи фізичної особи-підприємця, який є платником податку на додану вартість, суми ПДВ, що входять до ціни придбаних або проданих товарів. І податок на додану вартість і акцизний податок є непрямими податками, виключення акцизного податку з доходів фізичної особи-підприємця по аналогії з податком на додану вартість є логічним. 2. З урахуванням того, що позивачем цілком правильно та відповідно до норм чинного законодавства визначено суму валового доходу (що вже обґрунтовано у пункті 1 позову), а отже і в повному обсязі було нараховано, утримано та сплачено (перераховано) військовий збір до бюджету, що підтверджено позивачем наданими на перевірку документами.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Відповідачем подані до суду письмові заперечення (т.3, а.с.7), в яких зазначено, що перевіркою правильності визначення чистого оподатковуваного доходу за 2015 рік встановлено порушення п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України визначені в п.2.1.1 Акту перевірки, а саме заниження оподаткованого (чистого) доходу на суму 3300193 грн. 00 коп., що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у 2015 році на загальну суму 660038 грн. 60 коп. Також, перевіркою встановлено порушення пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, пп.170.1.2 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України, а саме заниження податкового зобов'язання з військового збору за 2015 рік у сумі 49502 грн. 90 коп.

У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення учасників адміністративного процесу, дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Відповідачем проведена документальна планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_3 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2015 по 31.12.2015, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2015, за результатами якої 19.07.2016 складено Акт №20/08-29-13-05-2671507754 (т.1, а.с.11-24).

У висновках Акту перевірки Акт №20/08-29-13-05-2671507754 від 19.07.2016 зазначено наступне: «Документальною перевіркою встановлені порушення, а саме: - п.177.2 ст.177, пп.«в» п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України №2755-VI із змінами та доповненнями визначені в п.2.1.2 акту перевірки, що призвело до заниження до сплати податку з доходів фізичних осіб у 2015р. на загальну суму 660038,60 грн.; - пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями, а саме заниження податкового зобов'язання з військового збору за 2015 рік в сумі 49502,90 грн.».

Результатом розгляду відповідачем Акту перевірки №20/08-29-13-05-2671507754 від 19.07.2016 стало прийняття 19.08.2016 відносно ФОП ОСОБА_3:

1) податкового повідомлення-рішення №0000461304, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму 990057 грн. 90 коп., з якої: 660038 грн. 30 коп. - податкові зобов'язання; 330019 грн. 30 коп. - штрафна (фінансова) санкція (т.1, а.с.35);

2) податкового повідомлення-рішення №0000471304, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання за платежем військовий збір на суму 61878 грн. 62 коп., з якої: 49502 грн. 90 коп. - податкове зобов'язання; 12375 грн. 72 коп. - штрафна (фінансова) санкція (т.1, а.с.36).

В Акті перевірки №20/08-29-13-05-2671507754 від 19.07.2016 (сторінки 7, 21 Акту перевірки) зазначено наступне: «… Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється статтею 177 Кодексу … Таким чином, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування не має право включити до витрат суму сплаченого акцизного податку, включеного до вартості товару, який нею придбавається з метою подальшої реалізації. Пунктом 177.10 ст.177 ПКУ визначено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форму та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат (далі - Порядок) затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 №481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення». Порядком передбачено зазначення суми отриманих доходів без податку на додану вартість. Суми акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів не виключається із сум отриманого доходу. Перевіркою правильності визначення валового доходу у 2015р. встановлено, що ФОП ОСОБА_3 не включив суму акцизного податку за 2015 рік до складу валового доходу у розмірі 3300193,00 грн. … Таким чином перевіркою встановлено порушення п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України …, а саме не включення до складу валового доходу та не відображення у додатку 7 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності «до розділу ІІІ Податкової декларації про майновий стан і доходи «доходи, отримані фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування» за 2015 рік (вх.№9274708840 від 02.02.2016р.) суму 3300193,00 грн. Таким чином, в порушення пп.«в» п.176.1 ст.176, п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України …, встановлено перекручення ФОП ОСОБА_3 даних наданих в деклараціях за 2015 рік, а саме заниження валового доходу на суму 3300193,00 грн. … Проведеною перевіркою дотримання вимог законодавства з питань сплати військового збору встановлено наступне: … Таким чином, ФОП ОСОБА_3 при виплаті доходу найманим працівникам (заробітної плати) є податковим агентом, тому повинен перераховувати військовий збір до бюджету (об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст.163 Кодексу): Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування (нарахованої заробітної плати). Перевірка правильності нарахування та перерахування військового збору згідно наданих на перевірку первинних документів (відомість нарахування та виплати заробітної плати та інших первинних документів). Перевіркою встановлено порушення пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, пп.170.1.2 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України …, а саме заниження податкового зобов'язання з військового збору за 2015 рік в сумі 49502,90 грн. …».

Судом досліджені: Податкова декларація про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_3 за 2015 рік (звітна) та Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою за 2015 рік з квитанцією про подання; уточнюючі Податкова декларації про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_3 за 2015 рік та Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою за 2015 рік з квитанцією про подання (т.1, а.с.66-75); Книгу обліку доходів і витрат (т.1, а.с.76-140); Журнал оплат по акцизному податку та платіжні доручення (т.1, а.с.142-155); Розрахунки проданого товару (т.1, а.с.156-167); банківські виписки по особовому рахунку (т.1, а.с.169-253; т.2, а.с.1-39); Видаткові накладні (т.2, а.с.40-250).

Представники сторін у судовому засіданні повідомили, що спір стосовно арифметичних калькуляцій відсутній, існує лише спір стосовно застосування норм права (Податкового кодексу України).

Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з урахуванням зазначеного вище та виходячи з наступного.

1. Як зазначено у пп.«в» п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України, платники податку зобов'язані: подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим. На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.

Відповідно до п.177.1 ст.177 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Згідно з п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг) (п.177.3 ст.177 Податкового кодексу України).

Як зазначено у п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать: 177.4.1. витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат; 177.4.2. витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу); обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством; 177.4.3. суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; 177.4.4. інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді (п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України).

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 за №481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за №1686/24218, затверджено форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Як зазначено у п.1 «Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність», затвердженого 16.09.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №481, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за №1686/24218 (надалі - «Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність»), відповідно до пункту 177.10 статті 177 та пункту 178.6 статті 178 розділу ІV Податкового кодексу України (далі - Кодекс) фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга), у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Згідно з п.6 «Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність» самозайняті особи заносять до Книги відомості в такому порядку: 1) у графі 1 зазначається дата запису; 2) у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг); 3) у графі 3 вказується сума повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) та/або повернутої передплати; 4) графа 4 розраховується як різниця між отриманим доходом від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності (графа 2) та сумою повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) (графа 3); 5) у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов'язані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг; 6) у графі 6 відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з отриманням доходу за підсумками дня; 7) у графі 7 відображається сума витрат на оплату праці та нарахування на оплату праці найманих осіб, понесені у звітному місяці; 8) у графі 8 відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7, зокрема, витрати на сплату послуг, зв'язку, орендних та комунальних платежів тощо; 9) у графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується як різниця між сумою доходу за звітний період (графа 4) та сумою понесених витрат від провадження господарської або незалежної професіональної діяльності (графи 6, 7, 8).

Як з'ясовано судом, на час виникнення спірних правовідносин ст.177 Податкового кодексу України чітко не було визначено що акцизний податок не включається ані у склад доходів, ані у склад витрат. Це стало підставою для врахування відповідачем спірної суми акцизу у складі доходу ФОП ОСОБА_3

Із наведених правових норм прослідковується, що до складу витрат і доходу фізичної особи-підприємця не включається податок на додану вартість, який за своєю суттю є непрямим податком.

Підпунктом 14.1.4 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Відповідно до пп.212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України платниками податку є: особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Отже, враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що акцизний податок є непрямим податком, що встановлюється у вигляді надбавки до ціни, оплачується покупцями при купівлі підакцизних товарів, а в бюджет вноситься продавцями таких товарів за визначеними ставками.

У п.1 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»», затвердженого 29.11.1999 Наказ Міністерства фінансів України №290, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153 (надалі - «Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»»), зазначено, що це Положення (стандарт) визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності.

Відповідно до п.5 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»» дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Згідно з пп.6.1 п.6 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»» не визнаються доходами такі надходження від інших осіб: сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов'язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів.

Таким чином, сума акцизного податку не включається до складу доходу фізичної особи-підприємця, яка перебуває на загальній системі оподаткування (у даному випадку).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» №1797-VIII від 21.12.2016 (який набрав чинності з 01.01.2017), пункт 177.3 статті 177 Податкового кодексу України доповнено підпунктом 177.3.1 такого змісту: «177.3.1. Не включаються до доходу фізичної особи - підприємця суми акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів».

На думку суду, доповнення пункту 177.3 статті 177 Податкового кодексу України підпунктом 177.3.1 свідчить про правомірність не включення ФОП ОСОБА_3 суми акцизного податку за 2015 рік до складу валового доходу у розмірі 3300193 грн. 00 коп.

Звідси, відповідачем безпідставно збільшено позивачу грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму 990057 грн. 90 коп., з якої: 660038 грн. 30 коп. - податкові зобов'язання; 330019 грн. 30 коп. - штрафна (фінансова) санкція.

2. Відповідно до п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Як зазначено у пп.1.1 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Згідно з пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Відповідно до пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

У п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України зазначено, що платниками податку на доходи фізичних осіб є: 162.1.1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; 162.1.2. фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; 162.1.3. податковий агент.

Судом з'ясовано, що заниження податкового зобов'язання з військового збору за 2015 рік у сумі 49502 грн. 90 коп. вирахувано відповідачем з суми заниженого валового доходу 3300193 грн. 00 коп. (49502 грн. 90 коп. = 3300193 грн. 00 коп. х 1,5% : 100%).

Зважаючи на те, що висновки Акту перевірки №20/08-29-13-05-2671507754 від 19.07.2016 у частині заниження позивачем валового доходу на суму 3300193 грн. 00 коп. спростовані, то, відповідно, є протиправним нарахування відповідачем військового збору на суму такого доходу у розмірі 61878 грн. 62 коп., з якого: 49502 грн. 90 коп. - податкове зобов'язання; 12375 грн. 72 коп. - штрафна (фінансова) санкція.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.

При цьому, згідно з п.1 ч.2 ст.162 КАС України суд не може одночасно визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення, як то просить позивач у позові.

На думку суду, права та інтереси позивача будуть дотримані якщо оспорювані податкові повідомлення-рішення будуть визнані протиправними та скасовані.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Судом з'ясовано, що позивачем Платіжним доручення №34 від 22.11.2016 сплачено 15779 грн. 05 коп. судового збору.

Однак, згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції на день пред'явлення позову до суду) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.

Таким чином, позивач повинен був сплатити лише 6890 грн. 00 коп. судового збору.

Звідси, 8889 грн. 05 коп. є надміру сплаченою сумою, яка підлягає поверненню позивачу.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі була Запорізька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 6890 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000461304, винесене 19.08.2016 Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Запорізькій області, яким Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особи за наслідками річного декларування на суму 990057 грн. 90 коп., з яких: 660038 грн. 60 коп. - податкове зобов'язання; 330019 грн. 30 коп. - штрафні (фінансові) санкції.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000471304, винесене 19.08.2016 Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Запорізькій області, яким Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 збільшено грошове зобов'язання з військового збору на суму 61878 грн. 62 коп., з яких: 49502 грн. 90 коп. - податкове зобов'язання; 12375 грн. 72 коп. - штрафні (фінансові) санкції.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з бюджетних асигнувань Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 6890 грн. 00 коп.

Повернути Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 8889 грн. 05 коп. надміру сплаченого судового збору.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 17.02.2017.

Суддя О.О. Прасов