Постанова № 64942789, 21.02.2017, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
265/7886/16-а
Номер документу
64942789
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/7886/16-а

Провадження №2-а/265/46/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2017 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя у складі:

головуючого судді - Міхєєвої І.М.

за участю секретаря судового засідання - Розсоха І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати індексації пенсії.

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, який ним 10 лютого 2016 року було уточнено про поновлення строку звернення до суду, визнання неправомірною бездіяльність відповідача та зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених Постановою КМУ від 17 липня 2003 року за № 1078 з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України: з 18.05.2016 року провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати та виплатити позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересень 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позов просили задовольнити.

Представник відповідача Вайншток Б.Г., діючий на підставі довіреності, проти задоволення позову заперечував, вказував, що дії Управління по проведенню індексації пенсії позивача в межах фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України є законними та обґрунтованими. Посилався на пункт 6 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (застосовується з 01.12.2015 року), яким передбачено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік. Відповідач також зазначив, що на сьогоднішній день обмежено проведення нарахування та виплата індексації, які повинні застосовуватись Управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань. Також в запереченнях зазначив, що розмір пенсії позивачу індексується у відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення. За період з січня по серпень 2015 року позивачу сплачувалась індексація в розмірі 179,36 грн. та загальний розмір пенсії позивача станом на 31.08. 2015 року становив - 8005,28 грн., у тому числі основний розмір плюс підвищення - 7360,91 грн.; доплата за понаднормовий стаж -465,01 грн.; поточна індексація за серпень 2015 року -179,36 грн. Розмір фіксованої суми індексації З 01.09.2015 р. становив -115,11 грн.; з 01.05.2016 р. - 87,67 грн, з 01.12.2016 року - 0 грн. З 01.12.2016 року не проводиться виплата фіксованих суми індексації, так як розмір доплати до пенсії після перерахунку значно більше від розміру індексації. Сума пенсії станом на 01.11.2016 року - 8865,12 грн, з 01.12.2016 року - 8931,77 грн. в зв'язку збільшенням прожиткового мінімуму позивачу проведений перерахунок доплати за понаднормовий стаж з 01.09.2015 року - 526,26 грн.; з 01.05.2016 р. - 553,70 грн.; з 01.12.2016 р - 648,44 грн.

Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікдзевському районі м. Маріуполя, не працює з 01.04.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У листопаді 2016 року Позивач звернувся до Управління із заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування.

Відповідач, листом від 18.11.2016 року № 32347/02 повідомив позивача, що розмір його пенсії індексується у відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення. Його пенсія станом на 01.11.2016 року становила 8865,12 грн., де 7525,41 грн. - основний розмір пенсії; 587,60 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 52 роки; 52,12 грн. - доплата підвищення відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2010 року; 246,82 грн. - доплата підвищення по ст. 42 ЗУ за 2012 рік; 97,11грн.- фіксована сума індексації по ст. 42 ЗУ з 01.10.2012 р.; 100,0 грн. - доплата згідно Постанови КМУ за № 327 від 23.04.2012 року. В зв'язку з тим, що позивач працював по 15.03.2011 року у ПАТ «Металургійний комбінат імені Ільіча, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам які призначають та виплачують пенсії інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі чого органи які призначають та виплачують пенсію здійснюють перерахунок суми індексації. В зв'язку з відсутністю такої інформації, управління не проводило індексацію пенсії позивача.

Не погодившись з наданою відповіддю позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Розглядаючи вказаний спір суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Згідно статті 4 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Із наведеної вище норми випливає, що доплата до пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується.

Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач з 01 .04.2004 року не працює, що не заперечую позивач та підтверджується листом відповідача від 14.12.2016 року. Частиною п'ятою статті 58 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, надалі - Закон № 107-VI) для осіб, що втратили працездатність, затверджено щоквартальне збільшення у 2008 році прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня 470 гривень, з 1 квітня 481 гривня, з 1 липня 482 гривні, з 1 жовтня 498 гривень. При цьому, у 2009 році відповідно до статті 54 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) установлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Протягом 2010-2012 років відбувалося щоквартальне підвищення пенсій. Слід звернути увагу на те, що зазначені місяці щоквартального підвищення пенсій у законах України про Державний бюджет України є базовими місяцями обчислення індексації пенсії відповідно до вимог абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078.

Отже, законами України про Державний бюджет України на відповідні роки встановлювався механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг. При цьому, Законом № 107-VI зміни до Закону № 1282-ХІІ щодо об'єктів індексації грошових доходів населення Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними.

Таким чином, суд зауважує, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Разом із тим, суд приходить до такого висновку, що відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться.

Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 17.02.2016р. у справі № 21-5368а15.

28 грудня 2014 року внесені зміни до Закону України Про індексацію грошових доходів населення та доповнено ст.5 частиною шостою, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного страхування на відповідний рік.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Отже з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п. 9 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними.

Бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.159,160,161,162.163,165 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати індексації пенсії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.М. Міхєєва